14 Mart 2010 Pazar

Real Madrid'in Teknik Direktör Sıkıntısı ve Mourinho

Real Madrid'in La Liga'da oynadığı futbol keyif veriyor, seyir zevki yüksek falan ama büyük maçlarda bu futboldan fazla eser göremiyoruz. Son olarak hedef koydukları Şampiyonlar Ligi'nde Lyon'a elenerek bunu bir kere daha gösterdiler. Real Madrid gibi takımın üst üste altı yıldır ikinci turdan ileri gidememesi açıklanacak gibi bir durum değil. Özellikle bu sezon yapılan transfer harcamalarına baktığımızda skandal durumun boyutu daha da ortaya çıkıyor. Hatırlıyorum Capello da takımı ligde şampiyon yapmasına karşın Şampiyonlar Ligi'nde tökezleyince, La Liga şampiyonluğunun gecesinde yollar ayrılmıştı. Yüzde 100 ihtimalle Pellegrini ile de aynı durum yaşanacak. Bu yüzden yıldız futbolcuları idare etmesini bilen, karizmatik, otoriter, sert ve elde bulunan büyük ekonomiyi en doğru şekilde kullanabilecek bir teknik direktöre ihtiyaç var. Bu durumda ortaya iki tane aday çıkıyor. Birisi eski teknik direktörleri Del Bosque. Diğeri ise bizim taptığımız isim olan Jose Mourinho.

Del Bosque zamanında Los Galaktikos kadrolarını en doğru şekilde idare etmesiyle bilinen bir teknik direktördü. Ama bu adama hayatım boyunca hiç ısınamadım ve süper bir teknik adam olduğunu düşünmüyorum. Neticesinde Real Madrid dışında bir başarısı yok ve bugün İspanya Milli Takımın'da kurulu düzenin üstüne oturdu. Nasıl bir teknik adam olduğunu Dünya Kupası'nda bizlere gösterecektir. Jose Mourinho ise çok farklı bir kulvarda. Porto ile yaptıkları, Chelsea'nin başında büyük ekonomiyi en doğru şekilde nasıl kullandığı ortada. Bu yüzden transfer politikası konusunda Mourinho'dan iyi bir isim bulunmaz. Ayrıca kadroda bulunan bütün yıldızların büyük saygı duyabileceği bir isim durumunda. Pellegrini'nin zaten en büyük eksisi bu oldu. Çoğu futbolcunun bu adamı takmadığını bile düşünüyorum. Bireysel futbollar biraz ön plana çıkıyor. Zayıf takımlar karşısında futbol şov yapılıyor ama zorlu maçlarda takım oyunu iyi durumda olmadığı için sorunlar yaşanıyor. Mourinho ise bu durumu da büyük ihtimalle çözecektir. Ama yaşanacak sorun Inter'in Mourinho'yu bırakıp bırakmayacağı yönünde. Mourinho eğer gitmek isterse onu kimse tutamaz. Mesela Chelsea karşısında Inter eğer elenirse Jose'nin daha duracağını düşünmüyorum. Ama Inter biraz daha ileriye gider, bir final yaparsa Real Madrid'in Jose hayalleri yatar.

3 yorum:

  1. İnter ile italyada tüm kupaları almak başarı sayılmaz bence. Ve real madrid ile pek kupa kazanabileceğini zannetmiyorum. inter ve r.madrid kulüplerinin yapısı ile mourinho'nun yapısı pek uyum değil gibi.

    YanıtlaSil
  2. Real politikası Mourinho gibi adama teers gelir.Ben ne olursa olsun Josenin gideceğine ihtimal vermiyorum.Pellegrini yerine gelecek en güçlü aday Del bosquedir.Ayrıca gitmesini istediğim yer Liverpool.Hali hazırda kulubun baştan sona yeniliğe ihtiyacı varken Josenin yepyeni bir takım kurmasından daha iyi bişey düşünemiyorum.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir