24 Temmuz 2010 Cumartesi

O da Geldi Geçti {Serkan Aykut}

Samsun ve Samsunspor sevgimi beni takip edenler bilir. İyi bir Samsunsporluyum falan diyemem ama memleketimin de takımının her zaman büyük işler başarmasını isterim. Samsunlu olduğum için de Samsunspor'dan çıkan futbolcular her zaman takibim altındadır. Tabii Samsun yıllar boyunca Türk futboluna hizmet etmiş, çok önemli futbolcular çıkarmış önemli bir şehir. Serkan Aykut'da bu önemli futbolculardan biriydi ve Tanju Çolak gibi Samsunspor forması altında gol krallığına ulaşmış bir futbolcudur. Bu golcü özelliği de onu her zaman ligimizin önemli futbolcularından birisi yapmıştır ama Galatasaray'a transferi ancak 25 yaşında olmuştur. Hem de çok büyük bir bonservis ücretine. Ödenen bu büyük bonservis rakamlarıda sonraki yıllarda oluşacak borç batağında önemli bir yer sahibi olacaktı.

Serkan Aykut, 1992-2000 yılları arasında Samsunspor'da forma giymişti ve 1999/2000 sezonunu da gol kralı olarak tamamlamıştı. Galatasaray'ın da UEFA Şampiyonu olduğu sezonun ertesinde Hakan Şükür ve Arif Erdem gibi santraforlarını kaybetmişti. Özellikle Hakan Şükür'ün yeri doldurululması çok önemliydi, çünkü kulübün heykeli dikilesi futbolcularındandı. Boşuna Kral lakabını almadı ve bu yüzden Kralın yerini yeni krallarla doldurmak istediler. Avrupa gol kralı Jardel ile Türkiye Ligi gol kralı Serkan Aykut takıma kazandırılarak bir bakıma gövde gösterisi yapıldı. Ama işler yönetimin beklediği gibi gitmedi. Yönetimin beklentisi bu iki ismin bir arada oynamasıydı ama sistem gereği Jardel tek santrafor oynarken, Serkan Aykut onun yedeği olarak kulübedeydi. Jardel de iyi bir sezon geçirmesine rağmen, Serkan Aykut için işler iyi gitmedi ve ilk sezonu tam bir fiyasko ile geçti.

Bir sonraki sezona geldiğimizde ise Galatasaray büyük bir yaprak dökümü yaşadı ve çok önemli futbolcular takımdan ayrıldı. Buna Jardel de dahil ama Jardel'in gidişi yine de Serkan Aykut'a beklediği imkanları sağlamadı. Bir önceki sezonun devre arasında Arif Erdem'in yeniden takıma dönmesi, Ümit Karan transferi, Radu Niculescu, Murat Sözkesen, Mbo Mapenza gibi denemeler olduğundan Serkan Aykut'a beklediği şans gelmedi. Gelen şansları da zaten iyi kullanamadı. Buna rağmen o sezon Semih Şentürk etkisi gösterdi diyebilirim. Yedekten gelerek birçok maçta gol atmayı başardı, bir bakıma joker rolü üstlendi ve bunu iyi başardı. Ama büyük paralarla transfer edilmesi ve beklentilerin bu oranda büyük olması Serkan Aykut transferini her zaman büyük bir vurgun olarak gösterecektir. 15 milyon dolar gibi bir bonservis ödenerek bu transfer gerçekleşmişti. Ayrıca Serkan Aykut'un Galatasaray'a geldiği sezon, Celil Sağır'da Fenerbahçe'ye geçmişti ama o sakatlığı yüzünden pek şans bulamadı. Samsunspor bu iki futbolculadan da büyük rakamlar kazanmasına rağmen o paralar ne oldu, takım ne hale geldi sorgulanması gereken durumlardır.

2002/2003 sezonunda da Fatih Terim göreve geldiğinde yine bir değişim vardı, Serkan Aykut da kampa götürüldü ama ilk kampın sonunda kendisi ile yollar ayrıldı. Önce Samsunspor'a kiralık olarak gönderildi, sonrasında ise bonservisi verildi. Serkan Aykut ise uzun yıllar Samsunspor'da oynamaya devam etti ve futbolu burada bıraktı. Genel anlamda iyi bir golcüydü, golü koklayan bir futbolcuydu, bitirici özelliği çok iyiydi ama fazla ekstrasının olmaması onu büyük takımlarda oynatmayan bir özellikti. Yani kendi pozisyonunu hazırlayamayan, hızlı olmayan bir santrafor tipi. Bir de büyük paralarla gelince beklentilerin altında ezildi. Ayrıca Serkan Aykut'un 10 kere de Milli Takım'da oynadığını eklemek lazım.

2 yorum:

  1. neden gönderildiğine anlam veremediğim futbolcu iyi bir futbolcuydu diyebilirim

    YanıtlaSil
  2. benim de neden alındığına anlam veremediğim topçulardan biriydi.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir