14 Eylül 2010 Salı

Rijkaard'ın Şifreleri


''İlk yarıdan itibaren Pino ve Aydın ile oynamak isterdim, ama yüzde yüz hazır olmadıklarından dolayı ikinci yarıda oyuna almak zorunda kaldım. İki süratli futbolcunun oyuna girmesi ve o süratle de rakiplerini geçmiş olmaları, ikinci yarıdaki farklı oyunu getirdi. Özellikle maçın sonuna doğru, Aydın, Pino'nun yüzde yüz hazır olmaması ve Misimoviç'in yeni gelmesi nedeniyle zorluk yaşadık''

Rijkaard maçın ardından sistemin şifrelerini vermiş aslında. Gaziantepspor maçında oynadığımız sistem 4-2-3-1'di ama bu sistemde 4-3-3'ün izlerini de göreceğiz. Yani forvet arkası üçlünün kaant oyuncuları dikine oynayarak çoğu zaman forveti üçleyecekler. Bu yüzden de Rijkaard kanatlarda daha çok dikine oynayan futbolcuları tercih edecek. Bu durumda Elano kulübeye, Arda ve Kewell ilk 11'e ama Pino, Kewell'ın çoğu zaman yerini alacak. Çünkü Kewell'ın da yaşını, fizik durumunu düşünmek ve bu yüzden ekonomik kullanmak gerekiyor. Aydın Yılmaz'ın ise sürekli eleştirilmesine ve gitmesi gereken bir numaralı futbolcu diye gösterilmesine rağmen gönderilmemesinin cevabı verilmiş durumda.

Skibbe dönemindeki 4-2-3-1'i hatırlayalım. Arda - Lincoln - Kewell ve Baros'lu bir hücum hattı vardı. Bu dörtlü de birbirine çok yakın oynar ve hücumun temel silahı bu dörtlünün arasında dönen pas trafiği ve oluşan hücum organizasyonlarıydı. Benim de beklentim Rijkaard'ın da bu yönde bir sistem oluşturacağıydı. Lincoln yerine Misimovic'i eklediğimizde de zaten bu sonuç ortaya çıkıyordu. Bu yüzden de Elano'nun beklenen verime ulaşacağını düşünüyordum ama Rijkaard'ın 4-2-3-1'i biraz 4-3-3 modifiyeli. Kanatlar 4-3-3'de olduğu gibi dikine oynamalı ve kanatlardan sürekli Baros'a destek gelmeli. Misimovic de takımın beyni olduğundan bu sistemi yütüren futbolcu olacak.

Pino, gerçekten çok süratli ve topu ayağına aldığında da güçlü kalan bir futbolcu. Keita'dan farkı bu yüzde. Keita da çok güçlüydü ama topu ayağına aldığında önceliği dikine oynamak değildi. Pino ise açık oyuncusu gibi topla teknik ve sürekli dikine oynuyor. Aslında Gio transferi de sanki bu yüzden gerçekleşmiş, o da bu tarzda bir futbolcuydu. Gio da olmayınca Pino transferi gerçekleşmiş diyorum. Bakalım Pino uzun vadede neler yapacak, formayı kapabilecek mi, bunları takım biraz daha oturduğunda ve tamamen hazır olunduğunda göreceğiz.

4 yorum:

 1. Mustafa SARP ve Ayhanla herhangibir sistemi deneme şansınız olmaz olamaz !!!Oraya gerekirse transfer veya eldeki Musa+Cumhur-Barış-Serdar dan birilerini monte etnek gerekiyor ...harbi serdar neden denenmez orda???10 numara oynamışlığı var Ayhan gibi olma ihtimali çok yüksek !!!Denemekte fayda var.

  YanıtlaSil
 2. bu kadar ilerideki oyuncuların konuşulmasını normal karşılıyorum ama bu takımın sorunu ilerisi değil aksine ortasahanın ortasıdır ben bir türlü oraya aranan kanın bulunamadığını düşünüyorum ama canayı da görelim bi belki bişiler yapıcaktır... ayhan sarp ve barış 3lüsü defanstan topu alamadıktan sonra ilerideki oyuncuların kim olduğu önemli değildir...

  YanıtlaSil
 3. misimovic transferini adnangillerin kendi istekleri doğrultusunda yaptıgı gaziantepmacıyla iyice acıga vurdu.. rijkaard misimovici 4-3-3 içine monte etmeye çalışıyor.. oysa misimovic yerine ladesma tarzında bir oyuncu transfer edilmiş olsaydı.. bugün bu sistem cok daha işler olacaktı.. sahsen benim bu kadrodan hiç bir beklentim yok..sezon bitsinde rijkaard da bizde kurtulalım bu işkenceden..

  YanıtlaSil
 4. Cana'nın takıma adapte olmasıyla ortasaha sıkıntımız çözülecektir diye düşünüyorum. Yanında oynayacak en iyi oyuncu da Mustafa Sarp bana kalırsa. Ayhan ayağına aldığı her topu olumsuz değerlendiriyor. Barış zaten futbolcu değil bana kalırsa. Dün akşam Valencia ön liberosu Tino Costa'yı gördük. Hem hücumda hem savunmada çok iyi işler yaptı. Bizde şu an öyle bir adam yok. Mevcut oyuncular içinde de en iyisi yetenekleri kısıtlı olmasına rağmen mücadele gücü yüksek Sarp'tır. Ayrıca Serdar Özkan denmiş ve Ayhan örneğine bakılsın denmiş. Ayhan örneğine bakıyorum ve aman diyorum, bir ikincisini daha kaldıramayız.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir