28 Ekim 2010 Perşembe

Hagi'nin Şifreleri

Hagi'nin takımın başına getirildiği açıklandığında kafamdan gidecek ve gelecek futbolcuların kimler olacağını kurgulamıştım. Hagi'nin futbolculuk ve teknik adamlık dönemine baktığımızda mücadele ve hırstan beslendiğini düşünerek Elano, Insua, Pino gibi futbolcularla işi olmaz, Cana sisteminde kral olur gibisinden düşüncelerim vardı. Insua için hala aynı düşünüyorum, Hakan Balta ve Çağlar Birinci'nin olduğu bir ortamda sol bek için üçüncü alternatifin bir yabancı olması büyük lüks ama Elano ve Pino konusunda büyük yanılgıya düştüm. Hagi'nin zaten idmana ilk adımını atmasıyla beraber yaptığı ilk iş Elano'yla görüşmek ve ona güven vermek oldu. Bu güveninin de karşılığını Fenerbahçe deplasmanında aldı. Pino ise forvet olarak gösterdiği performansla bütün dikkatleri üzerine çekti ve mutlaka forvet alternatifi yaratılması gerekiyor dediğimiz ortamda ilaç niyetine gelmiş oldu. Hagi de Pino ile ilgili "O genç bir oyuncu. Potansiyeli iyi, ileride her üç mevkide de oynayabilecek bir futbolcu. Öğreneceği çok şey var, ama kaliteli bir oyuncu" cevabını verdi. Bu da Pino üzerinde büyük planları olduğunun göstergesi.

Diğer önemli konu ise Rijkaard'dan kendisine nasıl bir kadro kaldığı yönündeydi. Hatırlıyorum, Bülent Korkmaz'ın Skibbe'nin yerine gelmesinin ardından kurduğu ilk cümle futbolcuların fizik açıdan çok kötü olduğu ve bir enkaz devraldığı yönündeydi. Hagi de buna benzer açıklamalar yapmış. Direk enkaz aldım tarzında bir sözü yok ama yorumları buna yakın. Bu konuyla ilgili ise "Takımla ilgili fazla yorum yapmak istemiyorum. Buradaki durumu herkes biliyor. Böyle bir zor durumda buraya gelmeyi kabul ettim ve çok çalışmam gerektiğini biliyorum. Takım çok iyi gitseydi herhalde ben burada olmazdım diye düşünüyorum. Dolayısıyla bunu bildiğim için, ancak şu mesajı verebilirim; gerçekten çok çalışmam gerekiyor ve işleri yerine oturtmam gerekiyor. Taraftarımız, camiamız yanımızda olsun, oyuncularda çok çalışmamız gerektiğini anlasın ve biz bunları plan-program yaparak bu durumu değiştirmemiz gerekiyor. Çünkü Galatasaray;da işler iyi gitseydi, o zaman ben burada olmazdım." diyor. Takımın durumunun kötü olduğu ortada, özellikle de ruhsal açıdan. Ama takımın fizik durumunun düşük olması falan tartışılması gereken konular. Hatırlayın, Rijkaard geldiğinde yanında getirdiği kondüsyonerler Dünya'nın en iyi kondüsyonerleri arasında gösteriliyordu ama şimdi getirilen eleştiriler çok farklı. Şimdi ise Hagi ayağının tozuyla bazı günlerde idmanları ikiye çıkardı. Bu da fizik durumuyla ilgili endişeleri olduğunun göstergesi.

1 yorum:

  1. ben yukarıdaki alıntıda hagi'nin kondisyona dair bir sözünü göremedim, ki genel olarak da "enkaz devraldım"dan farklı duruyor...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir