20 Aralık 2010 Pazartesi

Cantona'yı Neden Seviyorsam, Cana'yı da O Yüzden Seviyorum

Futbolcunun hırslısını, savaşanını, isyan edenini çok seviyorum. Şu kötü günlerimizde de bu tip savaşan futbolcular gözümü daha fazla batıyor diyebilirim. Kewell'ı hiç olmadığı kadar, Neill'i hiç olmadığı kadar ve Cana'yı hiç olmadığı kadar daha fazla seviyorum.

Cantona'yı neden seviyorsam, Cana'yı da o yüzden seviyorum aslında. Cantona, çok büyük bir futbol ruhuydu ve her zaman haksızlığa karşı bir isyanını görmüşüzdür. Aslında bu isyankar yapısı onu futbolseverlere daha uzun yıllar bağışlamayan bir unsur oldu ama Cantona eğer bu karakterde olmasaydı da Cantona olmayacaktı. Cana da aynı şekilde. Onu Cana yapan belli başlı özellikler var. Savaşçı ataların çocukları da savaşçı olur derler. Kosovalıdır Cana ve bu savaş zaten hergün kendi içinde devam ediyor. Bu savaşın da ona kattığı belli başlı özellikler var.

Mesela liderlik. Cana büyük bir lider, gözünüz kapalı takımın kaptanlığını ona verebilirsiniz. Sizi saha içinde ve dışında en doğru şekilde yönlendirir. İkincisi isyankar ruh. Cana, mağlubiyete karşı isyan eder ve mağlup olmamak adına elinden geleni yapar. Üçüncüsü ise haksızlığa karşı olan mücadele. Bu özellikle de Cana'yı bazı zamanlar kontrolden çıkarır ve kendisiyle bir süre ayrı düşebiliriz ama o an o hareketi yapmanız gerekiyordur.

Cana'nın yerinde bende olsam aynı hareketi yapar ve kırmızı kartımı da paşa paşa görürdüm. Konyasporlu bazı futbolcuların zaten maç başından bu yana ortamı germek adına büyük savaşı vardı. Sonunda da bir kişi çıkıyor ve bir anda patlak veriyor. Bu Cana oldu. Ama Neill de veya Kewell da olabilirdi. Bu farketmiyor, önemli nokta bir futbolcunun ortaya atılıp isyan etmesiydi. Şu sıkıntılı günlerde elbette Cana'nın takımda olması mühimdi, şimdi en az 2-3 maç ceza alacak. Kadro zafiyetinin de dorukta olduğu zamanlarda bu yokluk bizi etkiler. Ama kimse çıkıpta vay Cana ne yaptın demez, diyemez. Aksine Cana'yı seviyorsa bu sevgi bir kat daha artar ve Cana şarkıları sesi daha da yükselir.

Bu kötü sezonda en büyük kazançtır Lorik Cana.

4 yorum:

 1. Simdi gelde Rijkard'a kızma. Buyuk hoca ama nedense Neil ve Cana yı hic iyi kullanamadı.

  YanıtlaSil
 2. Gereksizdi yaptığı , çıkıp niye yaptığını anlamadım diyorum.

  YanıtlaSil
 3. git bi sırpı bu kadar öv desek; "savaşcılar falan diye" : "osmanlıyız biz onlarda neymiş dersin" cana yapınca canım canacım oluyor, vay arkadaş....

  YanıtlaSil
 4. Cana, Sırp değil Kosovalı bir Müslüman. Sallamak bedava di mi sana :)

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir