27 Mart 2009 Cuma

Maç Toplantısı


Fatih Hoca'nın kadro tercihleri nasıl?

Fatih Terim yine bildiğimiz Fatih Terim gibi. Yaşlı, genç ayırımı yapmadan o an kimin performansı üst düzeydeyse onu kadroya alıyor. Tabi İbrahim Toraman, Yıldıray, Fatih Tekke gibi bazı üstünü çizdiği futbolcular hariç. Birde Kazım gibi Milli Takım'da iyi performans gösterdiği futbolcular hariç. Hocanın kafasında bir şablon var ve bunu uyguluyor. Aylardır İspanya ile yatıp kalkıyor elbette en doğru kadroyu seçtiğine inanıyoruz. Hamit Altıntop'un sakatlığı büyük handikap aynı şekilde Servet Çetin ve Gökhan Zan'ın. Bunlar takımın banko futbolcuları. Bu yüzden savunmaya yönelik tercihleri çok eleştirildi ama ben kadroda olan bütün futbolcuların bu formayı hak ettiğini düşünüyorum.

Uzun yıllardır en çok zorlandığımız mevki olan stoperde sence hangi ikili görev almalı?

İlk soruda yazdığım gibi stoper konusunda sıkıntılarımız çok büyük. Gökhan ve Servet yok, İbrahim Toraman'da kadroya alınmıyor. Toraman aslında tam burada olması gereken adam ama çok yanlış işler yapıyor. Kadroya baktığımda stoper oynayacak ilk isim Emre Aşık gibi duruyor. Son haftalarda Galatasaray'da mücadelesi çok iyi durumda. İkinci tercihte sıkıntı olacaktır ama İbrahim Kaş oynayacak gibi duruyor. İbrahim Kaş iyi bir ters kademeci. Ayrıca İspanya Ligi'nde oynamasıda bir avantaj. Kim oynarsa oynasın en üst düzey performans gösterecektir ama Emre Aşık ve İbrahim Kaş'ın oynamasından yanayım.
Nöbetçi golcü lakaplı Semih ile mi ilk onbirde başlarsın yoksa uzun zamandır sakat olan Nihat ile mi?

Bence ikisini aynı anda sahaya sürmeliyiz. Yani 4-4-2 şablonunda oynamalıyız. Euro 2008'de de böyle oynadık, İspanya karşısında da bu gelenek bozulmamalı. Iniesta'nın olmadığını düşünürsek İspanya oyun sistemini komple onun için değiştirmiş durumda. Bu Türkiye için bir avantajdır. Koşan mücadeleci bir orta saha ile bu ikili inanılmaz uyum gösterir. İspanya'ya karşı asla çekinmemeliyiz. Onlar yenilmez bir takım değil, hatırlayın Yunanistan Avrupa Şampiyonu olmuştu ama onlara deplasmanda 4 atmıştık. Tabi ki bu maç ayrı o maç ayrı ama olmaz olmaz yok demek istiyorum.

Maçın en önemli adamı iki takım adınada kim olur?

Türkiye adına Tuncay Şanlı, İspanya adına Xavi olacaktır. Tuncay mücadelesiyle, hırsıyla maça damgasını vurur diye düşünüyorum. Zaten blogda da braveheart felsefesini onun için başlattık. İspanya için Xaxi maçın adamı olabilir. Iniesta'nın da olmadığını düşünürsek orta sahada ona büyük yük bindi. Hem hücümu, hem savunmayı inanılmaz yapıyor ve olmadık şutları ile de bizleri çok yıpratabilir.

Ve kritik soru.. Sence İspanya’dan puan yada puanlarla döner miyiz?

Normal şartlarda kağıt üzerinde iki maçı da kaybetmemiz doğal gibi görünebilir. Türkiye'nin imkansız anlarda neler yapabileceğini biliyorum. İspanya deplasmanında galip gelirsek kimse şaşırmasın. Bence 4 puanla bitireceğiz bu maçları. En kötü senaryoyu düşünsek bile daha alınacak 12 puan var ve Türkiye her şartta en az 2. olup gruptan çıkacaktır. İspanya karşısında asla korkak oynamayığ, yüklenmemiz gerekiyor. Türkiye bunu başarabilir, ben inanıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir