31 Mart 2009 Salı

Televizyonda Maç Keyfi


Futbolun endüstri şeklini alması ve ticarete dönüşmesi bütün dünyayı etkisi altına aldığı gibi elbette ülkemizide sarmış durumda. Fakat bu durum son bir kaç yıldır iyiden kabak tadı vermeye başladı. Futbolu yakından takip edenler bilir teleon ile başlayan lig maçlarını şifreleme ve televizyon seyircisine pazarlama furyası önlenemez biçimde ilerlemeye ve büyümeye devam etmekte.

Öyle ki ilk zamanlarda sadece 1. ligdeki maçlar şifrelenirdi bizde bu maçları izlemek için decoderi olan tanıdıkların, akrabaların evlerine ziyarete gider yada kahvelerde izlerdik lig maçlarını. Şimdi ise sadece süper lig maçları değil Avrupa liglerini izlemek parayla, taraftarı olduğumuz takımların Avrupa Kupalarındaki maçları izlemek parayla oldu. Hatta durum o kadar abartıldı ki günümüzde bazı milli maçlara bile kapılacak bir av gözüyle bakıyor yayıncı kuruluşlar. Yani çok değil yakın bir gelecekte milli maçlarda lig tvde yada milli maçlar sadece futbol smartta gibi reklamlar duyabiliriz.

Yayıncı kuruluşun takımlara ödediği miktar elbette kulüplerin en önemli gelir kalemlerinden bir tanesini oluşturmakta peki ya futbolun güzelliği, o heyecan ne olacak? Kimse maçı ağız tadıyla izleyemedikten sonra ben ne anladım o futbolcunun 90 dakikalık mücadelesinden? Zaten futbolcuların aldıkları astronomik ücretlerde bu sanayileşmenin bir parçası ama artık onuda başka bir yazıda paylaşırız.

Sözün özü; futbolun güzelliğini rant haline getirmeye çalışan zihniyetler beni ziyadesiyle rahatsız etmeye başladı. Birinin buna dur demesi lazım yoksa yakın gelecekte futbolun bu ekonomik boyutu sebebiyle hiç bir zevkinin kalmamasından korkuyorum. Ben evimde koltuğumda arkama yaslanıp maç izlemeyi özledim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir