16 Eylül 2009 Çarşamba

Adebayor'un Cezası

Haftasonu oynanan Manchester City-Arsenal maçında Arsenal yenilmiş, Adebayor maça damgasını vurmuştu. Adebayor ve Kolou Toure transfer döneminde Arsenal'den City'ye transfer olmuşlardı. Adebayor karşılaşmanın 72. dakikasında, Arsenal'den Manchester City'e transfer olan Adebayor, eski takım arkadaşı Robin van Persie ile girdiği bir hava topu mücaledesinden sonra yerde kalan Hollandalı'nın yüzüne kramponuyla bastı. Acı içerisinde yerde kalan Persie, maçın sonuna kadar yüzüne aldığı yara verici darbeye rağmen sahada mücadelesini sürdürdü. Bu müdahele sonrasında Adebayor'un kart görmemesi taraftarları çıldırttı. 80. dakikada Shaun Wright-Phillips'in sağ kanattan yaptığı ortaya kafayla dokunarak topu ağlara yolladı. Topun ağlara gitmesinin ardıdnan karşı kale arkası tribünlerinde bulunan ve aleyhinde tezahürat yapan Arsenal taraftarlarına koşan Adebayor, yaptığı gol sevinciylede eski taraftarlarını çileden çıkardı. Bu hareket sonrasında Adebayor sarı kart gördü.

Şimdi gelen haberler Adebayor'un 3 maç ceza alacağı yönünde yani merakla beklenen Manchester United-Manchester City derbisinde Tevez'in ardından Adebayor'u da izleyemeyeceğiz. Tabi bugün 19:00'a kadar savunma yapma hakkı var ama cezanın değişeceğini, indirgeneceğini sanmıyorum ben açıkçası. Konuyla ilgili olarak İngiliz Federasyonu "Adebayor için Robin van Persie'yi sakatlamaya yönelik yaptığı hareket ve Arsenal taraftarları önündeki gol sevinci sebebiyle açılan soruşturmada futbolcuya ceza verilmesine karar verilmiştir. Hakem Mark Clattenburg Robin van Persie'ye yapılan hareketi görmediğini, görmesi durumunda oyuncuyu oyun dışına göndereceğini maç sonu raporunda belirtmiştir. İngiltere Futbol Federasyonu futbolun içindeki bu tip sert hareketlere tamamen karşıdır." açıklamasında bulundu. Bu zaten bekleniyordu. 5 maçtan aşağı olmaz zannediyordum ben ama 3 vermişler yine de az yani.

Adebayor'un eski takımına karşı farklı bir psikolojide oynayacağını tahmin ediyordum ama bu kadar tahrik ve vukuat beklemiyordum açıkçası. Bu akşamda Eto'o ve Zlatan eski takımlarına karşı oynayacaklar. Asıl merak ettiğim bu iki oyuncunun {daha çok Zlatan'ın} eski takımlarında ne yapacakları. Zlatan'ın Milan'da nasıl karşılanacağı falan.. Konu yine nereye gitti. Aklım Inter-Barcelona maçında olunca her yazı oraya bağlanıyor yahu tuhaf :) Adebayor'un cezasına dönecek olursak; Adebayor'u Arsenal taraftarı tahrik etmiş olabilir evet. Ama bu durumlarda birazda profesyonel olmak gerekiyor. Sen golünü atmış onlara en büyük cezayı vermişsin zaten daha ne gidip önlerine arıza çıkarıyorsun? Van Persie olayı başlı başına bir hayal kırıklığı zaten. Adebayor'da bunun farkında olacak ki maçtan sonra Van Persie'den özür dilediğini açıkladı. Olmasaymış daha iyiymiş ama olmuş bir kere. Manchester United-Manchester City arasındaki maçla ilgili yazı ise maçtan bir gün önceye kaldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir