24 Şubat 2010 Çarşamba

Güle Güle Kullanın

Adnan Polat ve ekibi bir büyük başarıya daha imzalarını attılar. Galatasaray'ın uzun süredir şirketleşme yolunda attığı adımları diğer takımlar gıptayla biz ise kıvançla izliyoruz. Son hamle ise Sportif A.Ş.'nin hisselerini piyasadan toplamaya yönelik bir hamle oldu. Hisseleri toplamak için 5 farklı bankadan toplam 70 milyon dolarlık kredi alınarak ekonomik açıdan çok başarılı bir iş yapıldı. Kredinin 1,5 yılı geri ödemesiz, 6,5 yıl vadeli olmak üzere Galatasaray'ın bütçesini sarsmayacak bir şekilde ödenmesi planlanıyor. Başkan konuyla ilgili verdiği demeçte şunları söyledi;
''Göreve geldiğimizde Sportif A.Ş.'nin yapısının Galatasaray için bir kanser olduğunu söylemiştik. Çok uzun uğraşlardan sonra dün yaptığımız kredi sözleşmeleriyle bu yapıyı düzeltmek için gerekli finansmanı temin ettik. Bu kaynağın önemli bir bölümünü Sportif A.Ş. hisselerinin SPK müsaadesi ve çağrıyla Galatasaray tarafından satın alınmasında kullanılacak. Bugün SPK'ya müracaatımızı yaptık. Hisse başına 116 TL olarak belirledik ve bunu SPK'ya arz ettik. Bunu nihai olarak SPK tespit edecek. Bu krediye baktığımızda Türk spor tarihinin tek seferdeki en büyük kredisi. Türk finans sektörü, kulüpleri sadece spor yapan kurumlar olarak değil, ciddi bir endüstri olarak görüyorlar. Bu krediyi almak, bankacaları ikna etmek kolay olmadı. Biz herkese örnek olmak istiyoruz. Tahmin ediyorum bu yapıya sahip diğer kulüplerde aynı şekilde davranacaklardır. Galatasaray'da yeni bir başlangıcın temelini attık.''

Önünde saygıyla eğilmek lazım fotoğraftaki adamın! Bu kredi sayesinde 600 milyon dolarlık bir nakit çıkışı da engellenmiş yapılan açıklamaya göre. Galatasaray önünde handikap olan tek sıkıntıdan borçlarından kurtuluyor nihayet! Riva ile, Türk Telekom Arena ile ve en son da bu kredi durumuyla ekonomik dar boğazdan kurtulacaktır. Zaten bu işi yapsa yapsa Adnan Polat'ın ekibi yapardı. Seçimde kaybetmeyeceklerini hepimiz biliyorduk da, bu da katmeri oldu. Galatasaray minimum 2 sene daha bu başarılı ekibe emanet. Kimse tasalanmasın.

2 yorum:

 1. Adnan Polat Galatasaray başkanı olmasa da saygı duyulması gereken bir insan. Hayat görüşü itibarı ile diğer fubol klüplerinin başkanlarında çok çok farklıdır. Entellektüelite, birikim ve gelecek görüşü bakımınan diğerleriyle kıyaslanamaz bile.
  Galatasaray gibi yeniliklere öcü gözüyle bakan dinazor üyelerin çok olduğu bir klüpte bile devrimleri gerçekleştirmede adım adım ilerlemektedir.

  Bu krediye benim bakış açım biraz negatif yönde olacaktır. Bu birleşme işinin Loca satışlarından elde edilecek gelirlerle yapılacağı söylenmişti. Madem loca geliri bunu karşılıyordu, o zaman krediye neden ihtiyaç duyuldu?
  Ya da Loca gelirleri nerede kullanılacak sorusuna da cevap verilmesi gerekiyor.
  Ayrıca bir çekincem de; Adnan Polat'dan sonra gelecek yöneticilerin de bu kadar ileri görüşlü olabileceğinden emin olabilecekmiyiz? Ne de olsa uzun vadeli yapılan planlamalar bunlar, bu planlamarı takip edebilecekler mi?

  Perez

  YanıtlaSil
 2. Adnan Polat "işimizi bitirmeden gitmeye niyetimiz yok" gibi bir şeyler söyledi. Galatasaray'ı belli bir seviyeye getirmeden başkanlığı bırakacağını sanmıyorum ben. Kaldı ki imza attığı her şirketleşme adımı sayesinde de karşısında bir rakip durması komik görünüyor. Şimdi en azından 2 sene daha başkan olacaktır. Bu süreç tamamlandığında belki de planların bir kısmı gerçekleştirilmiş olacak. Bekleyip görmemiz lazım.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir