24 Şubat 2010 Çarşamba

Hiddink'in Ekibi Şekilleniyor

Hiddink'in resmen Milli Takım'ın teknik direktörü olarak açıklanmasının ardından kesinleşen ama teknik adam için bekletilen hamleler de açıklanmaya başladı. Bu bağlamda Ersun Yanal’ı TFF Futbol Genel Direktörü olarak atayan TFF yönetimi, Ümit ve Genç milli takımların teknik kadrolarını da yeniledi. A Milli Takım dışındaki tüm milli takımlar, Futbol Geliştirme Merkezi, bölge antrenörleri ve yurtdışı bölümü Ersun Yanal'ın kontrolüne verildi. Ümit Milli Takım'ın başına ise Raşit Çetiner getirildi. Kemal Özdeş ise hem Çetiner’in yardımcılığını hem de 19 Yaş Altı Milli Takım Teknik Direktörlüğü’nü üstlenecek.

Ümit Milli Takım’ın kaleci antrenörlüğüne Murat Aydın, 19 Yaş Altı Milli Takım’ın kaleci antrenörlüğüne ise Altay Dağdelen getirildi. 17 Yaş Altı Milli Takım Teknik Direktörlüğü’nü yürütecek olan Abdullah Ercan’ın yardımcılığını ise Tahir Karapınar yapacak. Karapınar aynı zamanda 19 Yaş Altı Milli Takımı’nda da antrenörlük görevinde bulunacak. 17 Yaş Altı Milli Takımı kaleci antrenörlüğünü ise Hasan Okan Gültang yürütecek. Bu teknik ekip, 16 Yaş Altı ve 15 Yaş Altı milli oyunculardan da sorumlu olacak. Ayrıca Hiddink'in yardımcısı olarak önceden Oğuz Çetin belirlenmişti. İsmi açıklanmayan Hollanda'lı yardımcının ise Van Hooijdonk olduğu söyleniyor. Engin İpekoğlu'da Milli Takım'ın kaleci antrenörü olmuştu.

Milli Takım için öncelikle bir ekol yaratılması ve elimizde bulunan genç potansiyelin en iyi şekilde kullanılması gerekliliği vardı. Çünkü 17 yaş altı, 16 yaş altı gibi genç takımlarımız Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda mükemmel dereceler elde etmelerine rağmen iş A takım seviyesine geldiğinde kaybolup gidiyorlar. Hem kendi takımlarında fazla forma şansı bulamadıkları için hem de organizasyon sıkıntısı gereği kendilerini yeterince geliştiremedikleri için çoğu futbolcunun ismini bile duyamaz duruma geliyorduk. Bu organizasyonla beraber artık genç takımlarımızda daha sağlam adımlar atacağız ve iyi organizasyon gereği bu futbolcularımızın oldukça fazla şanslar bulacaklarını düşünüyorum. Zaten ekol olmanın birinci gerekliliği iyi bir potansiyele sahip olmak ve bunu sürekli kılmaktır. Bu yüzden ekol yaratacak isim Hiddink değil Ersun Yanal'dır. Onun kuracağı ve işleteceği bu organizasyon önümüzdeki yıllarda Türk futbolunun geleceğini tayin edecek. Hiddink ise A takıma yükselen bu futbolculara yarışmacı ruh katarak onları A Milli Takım'da kullanacaktır.

Raşit Çetiner'de 1998 yılında Ümit Milli Takım'ın başına geçmiş ve 2000 yılında Ümit Milli Takım'ı Avrupa Şampiyonası'na taşımıştı. O dönemde iyi bir jenerasyon yakalayan Milli Takım hala o jenerasyondan çıkan futbolcularla yoluna devam ediyor. Tıpkı Hiddink örneğinde olduğu gibi Raşit Çetiner'i de Ümit Milli Takım tecrübesi olduğundan bu takımın başına tekrar getirdiler. Genç milli takımlardan yetişen futbolcular ümit takımda yarışmacı ruhlarını yakalayarak en iyi şekilde A Milli Takım'a yükselmeye çalışacaklar. Kemal Özdeş'in hem 19 yaş altı takımının başına geçmesi hem de Raşit Çetiner'in yardımcısı olması da önemli bir hamle. Mesela basketbolda bunu sıklıkla görüyoruz. Genç, ümit takımların antrenörleri Tanjeviç'in yardımcılığını yapabiliyor. Bu sayede alttan gelen oyuncularla daha iyi bir iletişim kuruluyor.

Hiddink'in Hollanda'lı yardımcısının ise büyük ihtimalle Van Hooijdonk olduğunu söyleyebiliriz. Fenerbahçe'de oynadığı iki sezonda takımın simge futbolcularından birisi olmuştu ve Türkiye'den ayrılmasına rağmen bu ülkeden kopamayan isimlerden birisiydi. Onu her fırsatta Türkiye'de görmek mümkün oluyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Hiddink'in yardımcısı olarak kendisini seçmesini çok istediğini belirtmişti. Belki Hiddink bu işlere çok profesyonel bakıyor ama Van Hooijdonk, Türkiye'yi benimseyen bir isim. Bu anlamda gelmesini isterim. Ama sorulması gereken soru şu olmalı. Hiddink takımdan ayrıldıktan sonra takımın başına kim geçecek. Çünkü alttan bir ekol yaratılıyor, bir sistem var ve bu sistem kendi teknik adamını da belirlemek zorunda. Klinsmann'dan sonra Almanya'nın takımın başına Löw'ü getirdiğ gibi. Veya Pioentek'den sonra Fatih Terim, Derwall'den sonra Mustafa Denizli gibi. Şimdi Oğuz Çetin'de, Van Hooijdonk'un da Hiddink'ten sonra teknik direktör olarak isimlerinin geçeceğini hiç düşünmüyorum. Bu yüzden daha etkili bir yardımcı, Hiddink'ten sonrasını da planlayarak mutlaka getirilmeliydi.

1 yorum:

  1. bence geleceğin milli takım teknik direktörü abdullah ercan'dır.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir