27 Mart 2010 Cumartesi

Derbiye Doğru; Galatasaray

Galatasaray'ın bu sezon kendi sahasında oynadığı maçlar ve deplasmanda oynadığı maçlar arasında büyük bir dengesizlik var. Ali Sami Yen'de kendi seyircisini arkasına alarak bol pozisyonlu, gollü, harika maçlar çıkartan takım deplasmanlarda kendi kimliğinden biraz daha uzaklaşıyor. Bu dengesizliğin öncelikli sebebini sorarsak bana göre hücum futbolcularının içeride oynanan maçlarda taraftar desteğiyle güç alma sebebi olabilir. Yani Keita'nın ve Jo'nun futbollarına bakarsak böyle bir fikir oluşturdum. Ayrıca Galatasaray orta sahasının çok fazla kırılgan, rakibe fazla basmayan, mücadele gücü üst düzeyde olmamasının da bu performans dalgalanmasında büyük payı bulunuyor. Ama Galatasaray'ın sistemine baktığımızda orta saha futbolcularının önemi büyük ve Rijkaard ısrarla bu sistemin üzerine gidiyor. Bu yüzden sezonu mevcut kadroyla bitirmek zorundayız ve şampiyon olmanın önemi büyük. Deplasmanlarda kötü futbolu zaten aşmak gerekiyor ama hepsinden öncesi kendi sahamızda oynayacağımız Fenerbahçe ve Bursaspor maçlarının önemi büyük.

Bursaspor'un İstanbul B.B'ye mağlup olduğu bir haftada Fenerbahçe maçında gelecek galibiyetin önemi bir kat daha arttı. Çünkü gelecek galibiyette Bursaspor'la puan farkı 2'ye düşecek ve Galatasaray kalan bütün maçlarını kazanması durumunda şampiyon olabilecek takım avantajını yakalayacak. Ayrıca gelecek bir galibiyetin Fenerbahçe ile puan farkının açılması ve moral açısından önemi büyük.

Yukarıda da dediğim gibi Galatasaray'ın zayıf karnı orta sahası. Elano son haftalarda çok formsuz durumda ve bu futbolcunun yanında oynayan Mustafa Sarp, Barış Özbek veya Mehmet Topal'ın da Elano'ya formsuzluk durumunda ayak uydurduğunu görüyoruz. Bildiğiniz gibi Galatasaray'ın sisteminde orta sahanın önemi çok büyük ve o bölgede oynayabilecek lider bir futbolcuya ihtiyaç var. Elano'nun son zamanlarda bunu gösteremediğini düşünürsek Arda Turan'ın bu maçta mutlaka sahada olması gerekiyor. Belli ki Elano ve yanında oynayan diğer orta saha futbolcuları ile uyum sağlamak uzun sürecek. Ya da Elano'nun yanına kaliteli orta sahalar gerekiyor. Böyle bir imkan olmadığından sezon başında olduğu gibi Arda'nın orta sahada başlaması benim birinci önceliğim. Çünkü bizim orta sahamız ne kadar kötü durumdaysa, Fenerbahçe'nin orta sahası çok daha iyi. Yani bir Emre Belözoğlu şu an bizim bütün orta sahaya bedel bir futbol oynuyor. Gerçi onun da oynayıp oynamayacağı belli değil. Oynamaması durumunda iplerin Galatasaray'a geçeceğini düşünüyorum ama ben oynaması halinde oluşacak durumu yazmak istiyorum.

Galatasaray'ın avantajlı olduğu nokta ise elbette hücum hattı. Keita, Jo ve Gio gibi futbolcular Sami Yen'de çok daha iyi oynuyorlar. Özellikle Keita ve Gio bulabilecekleri boş alanlarla iyi işler yapabilir. Daum'un Keita'yı durdurmak adına Vederson'u bek, önüne ise Andre Santos'u oynatacağını düşünüyorum. Çünkü Andre Santos ve Özer sol kanadı Keita'ya maden olabilir. Gio ise açık alanda çok iyi oynayan bir futbolcu. Gökhan Gönül hücum yapmayı seven bir bek, önünde oynayabilecek Mehmet Topuz veya Deivid'in ise savunmayla pek işinin olduğunu söyleyemem. Bu yüzden Galatasaray adına maçın kilit futbolcuları Gio ve Keita olacaktır. Bu maçta imkan olsa mutlaka Baros'u oynatırdım. Çünkü Jo iyi görünen fiziğine rağmen çok güçlü bir futbolcu değil ve Bilica, Lugano gibi sert savunma karşısında bozguna uğrama ihtimali yüksek. Bu yüzden rakip ceza alanı içinde çok dolaşacaktır ve farklı özelliklerini kullanmasını bekliyorum. Ama iyi bir Baros bu maçın çok önemli isimlerinden birisi olurdu.

Savunma hattında ise Emre Güngör ve Neill ikilisini görmeye devam edeceğiz. Servet'in son haftalarda kötü görüntüsü ve hata yapma potansiyelinin yüksek olmasını Rijkaard'ın göz önünde bulunduracağını düşünüyorum. Güiza ve Alex'e karşı ayaklarına daha hakim, kontrollü oynayan stoperler daha avantaj getirir. Ayrıca Hakan Balta mutlaka ilk 11'de başlayacaktır ve Sabri'nin yeri zaten garanti.

Galatasaray bana göre maçın favorisi durumunda ve eğer ilk 10 dakikada bir gol bulabilirse Galatasaray adına farklı bir maç izleyebiliriz. Ama Fenerbahçe son haftalarda gol yemeyen bir kimliğe göründü ve iyi savunma yapıyorlar. Belki pozisyon bulmakta sıkıntılar var ama kalelerinde mutlak gollük pozisyonlar az veriyorlar. Daum eğer oyunu kitlemeyi başarabilirse Alex ve Güiza gibi futbolcularla bir gol bulup, işi bitirebilir. Maçın golsüz geçen her dakikası Fenerbahçe'nin avantajı. Galatasaray ise erken bir gol bulması durumunda, yakalayacağı açık alanlarda Gio ve Keita'yı çok etkili kullanır ve oyunun seyir zevki giderek yukarı çıkar. Bunun yanında orta sahanın mutlaka daha dirençli durması gerekiyor ve mutlaka oyunun hakimiyetini eline geçirmesi lazım. Emre Belözoğlu oynamasa bile Selçuk Şahin, Mehmet Topuz gibi futbolcular ters futbolculardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir