14 Nisan 2010 Çarşamba

Avrupa Halter Şampiyonasının Ardından

Halter, Olimpiyat oyunlarında en büyük madalya umutlarımızın olduğu spor dallarından birisi olmasına rağmen birkaç yıldır bıraktığımız imaj çok iyi değildi. Bu ülkede Halil Mutlu'yu bile doping sorunsalının içerisinde görüyorsak, her başarılı olduğumuz sporda olduğu gibi burada da kendi ayağımıza çelme takıyoruz. Dopingden tutun, bayan haltercilerde taciz skandallarına kadar birçok olay yaşandı, bitti. Şimdi önümüze daha iyi bakıyoruz, sağlam adımlarla yola devam ediyoruz. Yaşanan bu kötü süreçlerden en iyi tecrübeyi kazandığımızı söylemem mümkün. Mesela halterde yeniden eski günlere dönmeye başladığımızı düşünüyorum. Avrupa Halter Şampiyonası'nda toplamda 10 altın, 6 gümüş ve 4 bronz madalya elde ederek, Avrupa ikincisi olmayı başardık. Ayrıca 2012 Olimpiyat oyunları için çok iyi genç halterciler yetişmeye başladı ve halterde Türkiye yeniden eski ekol durumuna yerleşecektir. Tabii bu ekol olma durumu ata sporumuz olan güreş konusunda da geçerli. Başarısız zamanların ardından, güreşçilerimiz yeniden şahlandılar ve 2012 için güreş konusunda da tekrar ekol olmayı başardık.

Avrupa Halter Şampiyonası deyince, ilk konuşmamız gereken isim Nurcan Taylan olmalı. 2004 Olimpiyatlarında altın madalya kazanarak, Türkiye tarihine geçen bu sporcumuz bir süre kötüye gidişin ardından yeniden toparlandı. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Nurcan Taylan, koparmada 90, silkmede 118, toplamda da 208 kilo kaldırarak, 3 altın madalya ve 1 Avrupa rekoruyla şampiyon oldu. Aylin Daşdelen de koparmada 88, silkmede 120, toplamda da 208 kilo kaldırışıyla üç altın madalya ve bir Avruap rekorunun sahibi oldu. Aylin Daşdelen'de kendisinden beklenen potansiyeli yeni yeni göstermeye başlayan sporcularımızdan birisi. 63 kiloda mücadele eden Sibel Şimşek ise koparmada 110 kiloyla gümüş, silkmede 134 kiloyla altın, toplamda da 244 kiloyla altın madalyaya ulaşarak, şampiyonada toplamda 2 altın, 1 gümüş madalya elde etti. Kendisi 2008 Olimpiyatlarında da gümüş madalya kazanarak ülkemizi gururlandırmıştı. Daşdelen gibi 53 kiloda yarışan Şaziye Okur da silkmede 95, toplamda 173 kilo kaldırarak 2 bronz madalyanın sahibi oldu. 75 kiloda Ümmühan Uçar da koparmada 117 kiloluk kaldırışıyla bronz madalya kazanarak, Avrupa üçüncüsü oldu. Yani bayanlarda oldukça başarılı bir şampiyona geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Erkeklerde ise bayanlarda gösterilen başarının uzağında kalındığını gördüm. Bu doping sorunsalları, cezalar falan derken malesef erkeklerde geriye düştük ve yeni toparlanmaya başlıyoruz. Sedat Artuç, silkmede kaldırdığı 139 kiloyla gümüş madalya kazanarak, Avrupa ikinciliğini elde etti. 62 kiloda Erol Bilgin, koparmada 139 kilo kaldırarak altın, silkmede 165 kilo kaldırarak tartı dezavantajıyla gümüş, toplamda da 304 kiloyla altın madalya kazanarak, Avrupa şampiyonu oldu. Aynı kiloda mücadele eden Bünyamin Sezer de koparmada 136 kilo kaldırarak, Bilgin'in ardından gümüş madalyayı boynuna taktı. 69 kiloda Mete Binay, koparmada kaldırdığı 149 kiloyla gümüş madalyanın, toplamda da 314 kiloyla bronz madalyanın sahibi oldu. 85 kiloda podyuma çıkan İzzet İnce de koparmadaki 170 kiloluk kaldırışıyla gümüş madalya elde etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir