27 Nisan 2010 Salı

Rijkaard'ın Caner Erkin'i

Bu bek konusu Galatasaray'da sürekli sıkıntı yaratmıştır. Gerçi sol bek konusunda sadece Galatasaray değil, Milli Takım'ın da sorunları büyük. Malesef iyi sol bekler yetişmiyor ve bizlerde devşirme yoluna gitmeyi tercih ediyoruz. Hakan Balta, son yıllarda gösterdiği performansla alkış toplayan isim olmuştu. Kontrollü ve sağlam bir futbolu vardı. Ama Rijkaard'ın getirdiği felsefede Hakan Balta'nın tarzı tamamen birbirine zıt oldu. Nasıl, Servet Çetin'den iyi oyun kurmasını falan bekliyorsa, Hakan Balta'dan da Sabri misali öncelikle hücumu düşünmesi, önde basması falan beklenemez. Çünkü çok hızlı, hareketli bir futbolcu değil. Ama kontrol veya defansif bir futbolda Hakan Balta sol bek adına aranan kandır. Buna rağmen Hakan Balta'nın repertuarının geniş olmasından faydalanan Rijkaard, kendisini son maçlarda stoper oynatıyor ve meyveleri topluyor. Gerçi Bursaspor maçında Neill'in kırmızı kartının ardından kel göründü durumu oldu ama Neill ile beraber stoper uyumları harika. Topu iyi oyuna sokuyor, kontrollü oynuyor ve gayet başarılı.

Caner Erkin ise sağlıklı olduğu sürece sol bek oynayacak. Bu kesin bir durum. Rijkaard'ın kendisinden asla vazgeçeceğini sanmıyorum. Çünkü Caner Erkin'den vazgeçmek, sisteme vurulan bir darbe olacak. Caner Erkin her maç süper oynuyor, harika işler falan yapıyor demiyorum ama elde bulunan imkan bu. Galatasaray malesef santrafor ve sol bek konusunda yaptığı transfer yanlışlarının faturasını acı bir şekilde ödedi.

Caner, devşirme bir sol bek falan. Bunlar bilinen şeyler. Sol açık olarak oynadığında çok daha iyi performans gösteriyor, defansı zayıf olduğundan açık olarak oynamasının yararları büyük diye konuşup duruyoruz. Ama elde bulunan imkan dahilinde Caner Erkin'in bek oynaması şart. Keşke bu çocuk 16-17 yaşlarında Rijkaard'ın eline geçseydi de devşirme operasyonu daha sağlıklı bir şekilde yürütülseydi. Rijkaard, bir bekten fazlasını istiyor. Yani hücum yapacak, önde basacak ama bir yandan kontrolü elinden bırakmayacak. Bu kontrol olayı ise Sabri ve Caner'de bulunmayan özellikler. Kazanabilirler mi bilmiyorum ama elde bulunan imkanlarda bu futbolcular devam edecek. Bu yüzden Rijkaard'ı eleştirmeyi çok yanlış buluyorum. Ama gelecek sezona bu tarzda çok daha kaliteli bir sol bek falan alırsak buna kimse hayır demez tabii ki. Caner Erkin'in tarzı kabulümdür ama yaptığı hataları sıralarsak, Taksim'de idam hazırlıklarına girişmemiz gerekecek. Sadece Atletico Madrid maçında yaptığı bile affedilemez. Buradan da Rijkaard'ın ne kadar yüce gönüllü biri olduğunu veya futbol içerisinde kalalım dersek sisteminden asla ödün vermediğini görebiliriz.

3 yorum:

  1. dediklerine imzamı atarım çok dogru.

    YanıtlaSil
  2. Caneere gösterilen çaba ve verilen şans Alparslana verilseydi keşke .....

    YanıtlaSil
  3. Cok iyi yazi reyis, aynen katiliyorum.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir