30 Mayıs 2010 Pazar

Değişim Rüzgarları #3 {Türkiye 1-2 ABD}

Bu sefer pek değişim rüzgarları diyemeyeceğim. Özellikle de savunma konusunda. Çünkü aynı hatalar, aynı anlayışlar falan devam ediyor. Bunun sebebinin de Servet ve Gökhan Zan ikilisi üzerinde kurulan ısrarın üzerine olduğu ortada. Ama fazla alternatifte yok. Malesef ülkemiz stoper yetiştiremiyor ve yakın gelecek için de alttan gelen iyi stoper adaylarımız yok. Bu yüzden Rijkaard misali farklı savunma anlayışlarını aramak ve bulmak zorundayız. Elbette yabancı transferi yapamayacağız ama en olmadı İbrahim Toraman'ı oynatırsın ya da yenilikler deneyebilirsin. Hiçbiri bu savunma ikilisinden saha kötü sonuç vermeyecektir. ABD maçına hücum anlamında iyi başladık. Arda Turan'ın kaliteli orta saha ile beraber nasıl fark yarattığını gördük. Onun sol kanatta bulduğu maden, Tuncay'ın hareketli futbolu falan derken, ilk yarıda güzel işler yaptığımızı söylemek mümkün. Orta saha demişken, Hiddink'in de bu maçta takımı 4-3-3'e döndürdüğünü izledik. Ama ilk iki maç olduğu gibi orta saha futbolcu tercihlerinin hepsi oyunun iki yönünü oynayabilen futbolcular. Selçuk İnan yerine normalde defansif aksiyonu daha ağır basan bir orta saha tercih edilir ama Mehmet Topal'a rağmen, üçüncü orta saha tercihini de oyunu iki yönlü oynayan isimden tercih etmesi güzel haber. Görüntüde çok ısıran orta sahamız olmamasına rağmen, topu ayağımızda tutmamız, hücumcuların formu falan derken ilk yarı harikaydı. Ama ikinci yarıda ABD'nin baskısı ve Donovan & Altidore ikilisi karşısında savunmanın denize dökülmesi sonucunda maçı 2-1 kaybetmiş olduk. Buna rağmen ABD turnesinde izlenimler gayet güzel, iyi işler yaptık, felsefemizde bazı değişimleri gördük ama Hiddink'in mümkün olan en kısa sürede bu savunma olayına el atması gerekiyor. Savunma dörtlüsünün Galatasaray'dan kurulduğunu görüyoruz ama Rijkaard'ın da boşuna bu futbolcuları ıskartaya çıkarmadığı ortada.

Stat: Lincoln Field

Hakemler:
Sliviu Petrescu (Kanada), Joe Fletcher (Kanada), David Belleau (Kanada)

ABD:
Howard, Spectator (Dk. 46 Torres), Bocanegra (Dk. 75 Bornstein), Bradley, Dempsey, Donovan, Clark (Dk. 46 Cherundolo), DeMerit, Feilhaber (Dk. 46 Onyewu), Altidore, Goodson (Dk. 46 Findly)

Türkiye:
Volkan, Sabri, Servet, Gökhan Zan, Çağlar, Emre Belözoğlu, Selçuk İnan (Dk. 53 Mehmet Topal), Hamit Altıntop (Dk. 73 Semih), Tuncay (Dk. 78 Nihat), Arda, Kazım (Dk. 62 Sercan)

Goller:
Dk. 27 Arda (Türkiye), Dk. 58 Altidore, Dk. 75 Dempsey (ABD)

Sarı kartlar:
Dk. 42 Clark (ABD), Dk. 56 Mehmet Topal, Dk. 90 Gökhan Zan (Türkiye)

1 yorum:

  1. servet ve gökhan a alternatif ibrahim toraman, hakan balta, çağlar birinci(stoper oynatılmalı),ersan adem gülüm(biz ona pique diyoruz,adanaspordan),ceyhun gülselam(stoper oynatılmalı).... devamını çok rahat getirebiliriz. Sadece görmemiz gerekn oyuna pas ve ofansif anlamda katkı yapabilen stoperler.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir