25 Mayıs 2010 Salı

Futbolun 1 Mayıs'ı Olsa; Javier Zanetti

Futbolda bayrak futbolcu kavramı çok önemlidir. Günümüzde yıldızlardan, futbol sanatçılarından falan çok bahsederiz ama benim asıl saygımı bütün kariyerini neredeyse bir takıma harcamış futbolcular alır. Mesela Galatasaray'dan Bülent Korkmaz buna en iyi örnektir. Galatasaray o dönemlerde çok büyük yıldızlar falan görmüştür ama Bülent Korkmaz'ın yeri her zaman ayrı olmuştur. Bülent Korkmaz gibi de sevdiğim diğer isim Javier Zanetti'dir. Bu adamın özelliği bayrak futbolcuları saydığımız zaman bile kendisi bazen es geçilebilir. Her zaman iki adım geride gibi durmuştur ve bu yüzden bana sorarsanız Dünya futbol tarihinin en çok hakkı yenen futbolcularının başında gelir. 36 yaşına gelmesine rağmen hala takımı Şampiyonlar Ligi finali oynadığında kadroya ilk yazdığı isim Javier Zanetti olmuştur. Bu adam yıllar boyunca Inter'in her dönemini gördü. Başarısızlıkta da o vardı, en büyük başarılarda yine o var. Inter, sırf Avrupa'da başarıyı yakalamak, Milan, Juventus gibi takımların arkasında kalmamak için müthiş transferler yaptı, inanılmaz paralar harcı, bu kadro çok büyük yıldızları gördü ama gelen hiçbir futbolcu ya da teknik adam Javier Zanetti'nin önünü kesemedi. Geçmişi bırakıp, sadece bu sezona bakarsak bile Javier Zanetti'nin hakkını sonuna kadar vermeliyiz. Kariyerinin sağ kanat, orta saha hattında yaşayan bu adam çoğu maçta sol bek oynamak zorunda kaldı ama yine futbolun hakkını verdi. Daha önemlisi Mourinho o bölge için alternatifler yaratabilecekken yine de ilk güvendiği isim Zanetti oldu.

Zanetti'nin kariyerinde aslında çok çarpıcı olaylar, transfer hikayeleri falan yok. Dile kolay, günümüzde 15 senedir aynı takımda oynayan kaç tane futbolcu var? Hadi 15 senedir oynayan futbolcuyu bulduk diyelim, kaçı 36'lı yaşlara gelmesine rağmen üst düzeyde kalmayı başarabilmiş? Javier Zanetti, böyle bir futbolcu işte, anlatılmaz yaşanır dedikleri örneğe birebir uyuyor. Bu adamın kariyeri Tallares takımında başladı. Sonrasında ise Banfield ile Arjantin Birinci Ligi'ne adım attıktan sonra sesini ilk olarak burada duyurdu. Bu takımda oynarken Milli Takım'a seçilmeye başlamıştır ve Arjantin'in köklü kulüpleri Boca ve River'ın listesine girdi. Ama o çoğu Arjantinlinin yaptığı Boca veya River kariyerlerinden birisini yapmayıp 22 yaşında Inter'e transfer oldu ve hala bu takımda forma giyiyor. Dediğim gibi bu adam Inter'in en başarılı dönemlerinde de vardı, en başarısız dönemlerinde de vardı. Gençliği belki Inter yıllarında büyük başarılar göremedi ama çağımızın en yıllanmış şarap futbolcusu olduğunu 30'lu yaşlardan sonra Inter formasıyla giriştiği madalya koleksiyonculuğunda göstermeye başladı. Bu takımda bir Uefa Kupası şampiyonluğu, 5 Seria A, 3 Lig Kupası, 3 İtalya Süper Kupası ve en sonunda Moratti'nin en büyük hayali Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu. Uefa Kupası hariç, diğer bütün şampiyonluklarını da 30'lu yaşlardan sonra kazandığını tekrar söylemek gerekiyor.

Yukarıda dediğim gibi çağımızın en yıllanmış şarap futbolcusundan bahsettik. Bana göre gerçek bir futbol işçisi, sanatçısı ve Dünya tarihinin hakkı en çok yenmiş isimlerinden birisi. Gerçi kariyerinin bu döneminde 136 kere formasını giydiği Milli Takım'la Dünya Kupası'nda olmayı da sonuna kadar hak ediyordu ama gel gelelim Maradona'nın icatlarına. Cambiasso da olduğu gibi Javier Zanetti'yi de kadroya almadı ve tarihin en büyük ayıplarından ikisine imza atmış oldu. Görünüşe göre Zanetti birkaç sezon daha futbola devam etmeyi düşünüyor, çünkü temposu da bu adam 36 değil de 25 yaşındaymış gibi. Gerçi artık Mourinho olmayacak ve Inter'in kan kaybı yaşaması kaçınılmaz ama Mourinho ile beraber geçen iki sezon Zanetti'nin en güzel iki yılı olmalı. Bu Avrupa'da başarıya aç, bunun için mücadele veren Inter'de yıllar boyu sıkıntıları görmüş, yaşamış olan Zanetti'nin ellerinde Şampiyonlar Ligi Kupası'nı görmek çok güzel bir duygu oldu. Mourinho manyağıyız falan ama ondan çok, bu kupayı Zanetti kazandı diye seviniyorum.

1 yorum:

  1. ayrıca solcudur diye biliyorum. bir ara inter'in zapatistalarla olacak olan ama sonra olamayan maçını organize etmişti.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir