6 Haziran 2010 Pazar

Dünya Kupası'na Doğru #3

Fildişi, şu anda Afrika'nın en güçlü kadrosuna sahip olan takım olarak gösteriliyor. Kadroya genel olarak baktığımızda da bireysel olarak ön plana çıkan futbolcuları görüyoruz. Keita, Kalou, Gervinho, Yaya Toure, Kolo Toure ve Eboue gibi isimler gerçekten göz kamaştırıyor. Ama bu futbolcuların aksine takımın herşeyi kabul edilen, gerek yıldız isim anlamında, gerekse liderlik anlamında en parlayan futbolcu Drogba'dır. Bu yüzden Drogba'sız bir Fildişi düşünemiyordum ve Drogba'nın sakatlanıp turnuvayı kapattığı haberi gerçekten bütün dengeleri alt üst etti. İnsanlar Afrika'dan çıkıp, kafaya oynayabilecek bir takım beklerken Drogba'sız bir Fildişi elbette çok farklı olacaktır. Hepsini geçtim Drogba gibi bir kaliteyi bir futbol sever olarak bu turmuvada izleyemeyecek olmakta çok kötü bir durum. Aslında Fildişi'nin kadrosu oldukça geniş ve kaliteli. Drogba'nın bir noktada açığını kapatmak için uğraşacaklar ama Almanya'nın Ballack'ı arayacağı gibi liderlik olayında, saha içerisinde futbolcuları yönlendirme anlamında işleri gerçekten zor. Sanırım bu konuda en büyük avantajları teknik direktör Sven Goran Eriksson diyebilirim.

Terry ve Bridge'nin olayı malum. Daha fazla eşelemeye gerek yok ama zaten sevmediğim Terry'den bu olaydan sonra daha da soğuduğumu söylemek isterim. Zaten bu olaydan sonra da Bridge, Milli Takım'da oynamayacağını açıkladı ve Terry'nin de elinden kaptanlık alındı. Ne kadar lider özellikli bir futbolcu olursan ol ama karakterin sıfırsa sende sıfırsın demek istiyorum. İngiltere ise bu durum karşısında doğrusunu yaptı ve kaptanlığı karakteri on üzerinden sekiz olan Ferdinand'a vermişti. İki puan kırmamın sebebi ise zamanında yaşadığı bazı sorunlardı. İşte tam Ferdinand kaptanlığı aldı, İngiltere'nin lideri falan olacak derken onun da sakatlığı gerçekten çok can sıktı. Ferdinand da bu sakatlık yüzünden turnuvayı Beckham'la birlikte aldıkları kombine tribün bileti sayesinde izleyecekler. İngiltere'nin stoper hattı geniş, açık mutlaka kapatılır ama Ballack misali Ferdinand gibi bir liderin olmaması üzücü. Şimdi ise yeni kaptan sanırım Gerrard olacak. Bu İngiltere'de nasıl bir asilzade takımsa kaptanlar da bir türlü bitmiyor.

Bugün sakatlıklardan gitmeye karar verdim. Bunu Pirlo'nun da sakatlığı yüzünden turnuvayı kaçırdı haberinden sonra yazmaya karar verdim. Çünkü lider özellikli futbolcuların yaprak dökümü misali birer birer daldan kopması çok üzücü. Zaten İtalya kadrosu, 2006'ya göre biraz daha yaşlı ve geriye gitmiş durumda. Turnuvaya favori olarak katılmadılar ve benim de beklentim en iyi ihtimalle çeyrek final oynamaları üzerine. Orta sahanın kilit ismi Pirlo'nun da sakatlanması Drogba & Fildişi sendromunu İtalya adına doğurabilir. Ayrıca İtalya adına frikiklerin falan da öksüz kaldığını söylemem gerekiyor. Bana sorarsanız Dünya'nın en iyi frikikçisi kim diye, size Pirlo'yu gösteririm.

Gelelim bu yazının ana yemeğine. Bu turnuvada olmayacak diye üzüldüğüm futbolcuların başında Beckham olacak. Beni bilirsiniz, Beckham'ı fazla sevmem. Futbolundan öte transferleri, kazandığı paralar, oynadığı reklamların falan onun futbolunun önüne geçmesinden dolayı Beckham'a karşı ufak bir antipatim vardır. Ama saygı duyduğum yönleri de elbette fazla. Manchester United dönemi zaten unutulmaz, ya da para için gitti dendiği Real Madrid döneminde özellikle Capello ile kazanılan şampiyonlukta gösterdiği performans. Sonrasında iyice futboldan uzaklaştığını ölümsüzleştirdiği ABD turunda yeniden uyanıp, sırf 2010 Dünya Kupası'nda yer almak adına gösterdiği çaba. Sırf bu uğurda iki senedir Milan'a geliyor ve kendisini turnuva için hazırlıyordu. Üstelik bazı futbolcuların yaptığı gibi ''önümde Dünya Kupası var, kendimi sakınayım'' mantığıyla değil. Her tekmeye ayağını uzatarak, mücadelesinden asla ödün vermeyerek. İşte ben bu Beckham'ı seviyorum. Tamam belki o çok hızlı değil ya da müthiş bir tekniği falan yok. Hatta Pele'nin bile dediklerine bir noktaya kadar katılırım ama Beckham muhteşem bir futbolcudur, oynadığı takımda da fark yaratır. Eğer Dünya Kupası'nda da forma giyebilseydi İngiltere adına işlerin biraz daha farklı olabileceğini düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir