21 Haziran 2010 Pazartesi

Galatasaray'a Dair Ütopyalarım {Rafael Marquez}

Galatasaray'da bazı futbolcular bıraktıkları izlenimlerle, gelecek yıllarda onların yerine düşünülüp transfer edilen futbolcularda büyük beklentiler yarattılar. Bu konuya ise verebileceğimiz en iyi örnekler Hagi ve Popescu. Hagi'nin futbolu bırakmasının ardından yıllarca yeni bir 10 numara arayıp durduk ama hala da bulabildiğimizi söyleyemem. Gerçi futbolun vizyonu değişti, eski sistemler falan kalmadı diyebiliriz ama Galatasaray'ın başka bir tane daha Hagi'si olmadı ve olacak gibi de görünmüyor.

Aynı şekilde Popescu. Döneminin en iyi stoperlerinin biri olmasının yanında, geriden oyun kurma özelliği ile o dönemin başarılarında büyük payı olmuştu. Popescu'dan sonra ise Almaguer'den Frank De Boer'e, Bouzid'e, Meira'ya kadar geriden iyi top kullanıyor diye alınan futbolculardan beklenen faydalar sağlanamayınca bu konuda bir istikrarsızlık yaşandı. En son Servet Çetin & Gökhan Zan ikilisi ile de bu eksiklik zirve noktaya ulaşınca Lucas Neill'in transfer edildi ve geriden oyun kurma, savunmada lider özellikli futbolcu bulundurma gibi konularda büyük yararlar sağladık.

Ama hala Galatasaray savunması istenilen düzeyde değil, özellikle Rijkaard'ın 4-3-3 sisteminde gerek savunma, gerek orta saha kurgusu Neill haricinde kötü durumda. Bu yüzden Ballack'ı ütopyam olarak Galatasaray orta sahasında değerlendirdim, şimdi ise diğer bir ütopyam olan Marquez'i Galatasaray savunmasında değerlendirmek isterim.

Lucas Neill, Galatasaray açısından her şartta dört dörtlük savunma oyuncusu. Eğer ligin devre arasında transfer edilmemiş olsaydı, Galatasaray'ı daha kötü durumlarda da görebilirdik. Buna rağmen onun da tek başına yeterli olmadığını görüyoruz. Çünkü geriden iyi oyun kurulmasını, orta sahanın iyi organize olmasını istiyoruz ama istenilen ancak kaliteli futbolcularla başarılabilir. Zaten Rijkaard, Galatasaray'a geldiğinde de 4-3-3 oynayacağımız düşünüldüğünde akıllara hemen Marquez transferi geldi. Barcelona zamanlarından Rijkaard'ın vazgeçilmez ismi olan bu futbolcu, Pique'nin piyasaya çıkmasının ardından yedek kalmaya başlamıştı ve bu da transfer ihtimalini arttırdı. Ayrıca Barcelona'nın da yeni dönemde farklı bir yapılanmaya gidebileceği düşünüldüğünde Marquez'in transferine imkansız gözüyle bakmıyorum. Futbolcu şu an 31 yaşında ve futbolunun son demlerine yaklaştı. Ama hala kalitesiyle, oyun zekasıyla, tekniğiyle adından söz ettiren bir futbolcu. Nitekim futboluyla övülen Meksika'nın orta sahasının ortasında oynuyor ve bu iyi futbolun mimarlarından birisi. Marquez'in ayrıca böyle bir avantajı da var. Kendisini gerek stoper, gerekse orta saha olarak oynatmak mümkün. Repertuar kelimesinin en çok uyduğu futbolcuların başında geliyor. Ayrıca çok sevdiğim, beğendiğim bir futbolcu olması da eğer böyle bir transfer ihtimali olsa beni büyük heyecana katacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir