1 Haziran 2010 Salı

Son Kez; Stay With Us Harry

Bitti..

Yaklaşık 14 saattir artık resmen Galatasaray futbolcusu değil. Gidişine üzülmeyen insan var mıdır bilmiyorum. Varsa da o insanın duyguları var mıdır onu da bilmiyorum. Geçenlerde Kewell'a gitme diyenler Hasan Şaş'a niye karşı çıkmadılar diye bi yazı görmüştüm. {okumak isteyen tıkıldayabilir} Vaktinde Hasan Abi'nin takımdan ayrılmasına neden karşı çıkmadık diye.. Kendi adıma söylemem gerekirse, Hasan Şaş'ın gidişi beni ziyadesiyle üzmüştü. Tıpkı Mondi gibi, Bülent Korkmaz gibi, Ergün Penbe gibi, Hakan Şükür gibi..

İçimizde bi burukluk şimdi.. Harry'siz nasıl olacak diye düşünür olmuşuz kara kara. İtiraf etmek gerekirse umudumuzu korurduk. Bu kadar karamsar olmazdık. Veda yazıları yazmazdık hiç birimiz. Ama yönetimde belki de en çok güvendiğimiz adam, Haldun Başkan değil, Haldun Abi çıkıp;
"Kewell gelecek sene düşündüğümüz futbolcular arasında yok"
deyince insan ister istemez inanmak zorunda kalıyor. Karamsarlık çöküyor. İnanç zayıflıyor kalmasına dair. Bu cümlesi çok acıttı Haldun Abi'nin. Ama daha çok acıtan ikinci cümlesi oldu. Haldun Abi dedi ki;
"Harry Kewell yaşlı ve sakatlığı olan bi oyuncu"
belki cümleler birebir böyle değildir. Ama buna yakın bişeydi. Özü buyken zaten, fark etmez kullanılan kelimeler. İşte bu cümle o iki kelime "sakat ve yaşlı" insanın içine dokunuyor. Aslında Jesus Almeyda'da denildiği gibi sakat ve yaşlı değil "lider ve klas" o. {okumak için tıkıldayın}

İç acıtan bi veda olacak Harry'nin gönderilmesi. Zaten Galatasaray'ın uzun süredir ettiği, daha doğrusu edemediği her veda, içimizi kanatan cinsten oluyor. Harry'nin ne stoper oynaması umrumda şu an, ne Bordeaux'ya attığı gol, ne de takımın sahadaki gizli lideri olması.. Harry'nin gidişine üzülmeyen, "sakat futbolcuya bilmem kaç milyon dolar mı verilirmiş yeeaaa" diye ahkâm kesen taraftarların anlamadığı olayları yazmak istiyorum. Mesela Harry'nin geride bıraktığımız 2 korkunç sezondan bize kalan en güzel şey olduğunu.. Ya da gülüşünün ne kadar tatlı olduğunu.. Erkek arkadaşımın okuyacağını bile bile ve kendisinden özür dileyerek ne kadar karizmatik ve yakışıklı bi adam olduğunu yazacağım. Hani diyorlar ya "Harry'nin gitmesini yakışıklı olduğu için istemiyor kadın taraftarlar" onlara he heee demek istiyorum bugün. Şaka mısınız siz yahu? Dönün de bi bakın şu takıma. Harry kadar sahada olmamasına rağmen adını andığımız, takıma katkı sağlayan başka adam var mı? Attığı goller ve yaptığı asistlerden ziyade şu takıma getirdiği profesyonel ama keyifli havayı yakalatan başka futbolcu var mı? Arda gitse bu kadar üzülür müyüz diye sorgular oldum. Arda bu sezon takımdan ayrılacak, takımda kaptan olması gereken ilk adam {Sabri ve Ayhan kusura bakmasın} takımdan ayrılıyor.

Kaç futbolcu tanıyorsunuz hem Beşiktaşlı'sının hem Fenerbahçeli'sinin hem Bursasporlu'sunun hem de Trabzonsporlu'sunun sevdiği? Benim tanıdığım bi tek Harry var. "Kewell from Galatasaray" bi reklam cümlesi olduğu kadar da onun içinden kopup gelen bi cümle eminim ki.. Şu açıdan bakalım; Harry'nin dünya tatlısı 3 evladı ve çok sevdiği bi eşi var. Şimdi bu yazıyı okuyanlara soruyorum. Eğer Harry'nin yerinde olsaydınız sizi eşinizden ve çocuklarınızdan ayrı bırakan, sadece bilgisayardan görmeye tahammül ettiren ne olurdu? Harry burda mutlu. Mutlu olmasa bu ayrılığa, o veletlerden uzak kalmaya dayanamaz. Ardına bakmadan giderdi. Ben giderdim.. Kimse para lafı etmesin Allah aşkına. Para lafı edecek olan kapatsın tarayıcısını okumasın bu yazıyı. Yorum falan da bırakmasın. Zira bu yazıyı senin için yazmıyorum arkadaşım git sen başka yazıları oku. Ben futbolun romantik tarafını seviyorum. Endüstri işi benim işim değil. Adnan'lar düşünsün onu. Haldun'lar düşünsün. Taraftarsın ulan sen! Harry sakatmış da paralar boşa akıyormuş. Senin cebinden mi çıkıyor?

Profesyonellikse ona da varım. Zira Harry Kewell şu an Galatasaray futbolcusu olan herkesten daha profesyonel. Futbolcu olarak yararlanamayacağını mı düşünüyorsun ondan? Tamam, o zaman al bu adamı paf takımının bi yerine getir, a takımda teknik direktöre yardımcı olarak tayin et. Senin futbolcuna, yine aldığı para karşılığında, top tutmayı, top sürmeyi, şut çekmeyi öğretsin. Defalarca kez düşüp yeniden kalkabilmeyi ve Galatasaray'da yeniden doğmayı öğretsin. Yapamaz mı? Hem de aslanlar gibi yapar.

Dünya Kupası'na 9-10 gün kaldı. Dünya Kupası'nda daha önce hiç Avustralya'yı desteklememiş insanlar olarak şimdi hepimiz Avustralyalı'yız. Türkiye bu kupaya katılsaydı ve Avustralya ile aynı gruba düşseydi bizim maçta ben Harry'nin gol atmasını isterdim. Belki o golle yenilirdik ama yine de isterdim işte.. Tıpkı şimdi istediğim gibi. Bu adam oynasın. Goller atsın. Gol kralı olsun. Hatta kupadan sonra müthiş takımlardan müthiş teklifler alsın. E bonservisi elinde adam. Kim istemez ki. Gitsin o teklif yapan takımlardan birine, Galatasaray yönetimi de ah vah etsin inşallah! Dünya Kupası'ndan başka hiç bi beklentim yok bu sezon. Avustralya - İngiltere finali oynansın kupa Harry'nin ellerinde yükselsin bana yeter, yetecek, valla bak.

Gitti demek hâlâ içimden gelmiyor. Birinin çıkıp bu adama imza attırmasını bekliyor sanırım bi yanım.. Şimdilik sadece sözleşmesi bitti diyebiliyorum. Dünya Kupası'ndan sonra yenilensin lütfen yenilensin. Belki de son kez; stay with us Harry (:

bknz. Kenan Doğulu-İsyan bu haykırış
bknz. It's {not} time to leave

5 yorum:

 1. şuraya yazıyorum.. aziz yıldırım sağda solda galatasaray akıllı olsun, açmayım ağzımı dile diş biliyor her yerde okuyoruz.. Yani sinir içinde, büyük kin besliyor ve bu kinini hafifletecek en büyük olay kewell'ı alıp galatasaray'ı karıştırmak olacaktır.. Demedi demeyin.. acıbadem sağlık heyetinin kurbanı olan harry fenerbahçe'de çatır çutur top oynarsa bunun hesabını veremeyenler, sembol oyuncularını "hasta, sakat, yaşlı" bahanesi ile gönderenler rahmetli başkan canaydın'dan bile daha kötü anılar ile bu kulüpten gidecekler.. Şu dakikadan itibaren fenerbahçe kewell'ın menejeri ile temasa geçmiştir bile.. Nitekim kewell'ın fenere gitmesi bir futbolcu transferinden çok daha öte anlamlar taşıyor...

  YanıtlaSil
 2. @ksenophanes : -Ben öyle bir ihtimal vermiyorum kendi payıma ama- Öyle bir şey olursa yani Fenere giderse anlarız ki kendimizi kandırmışız "Galatasaraylı Kewell" derken Harry. Kanmaya çook açıkmışız demez miyiz? Sadece suç yönetimde olmaz bence öyle bir şey olursa, değil mi? En azından tek suçlu onlar olamaz.

  YanıtlaSil
 3. @buster: biz Galatasaray'lı kewell dedik diye başka takıma transfer olmayacak diye birşey yok. Gayet gidebilir fenerbahçe'ye.. Onu takımdan göndermeden önce düşünmek lazımdı!

  YanıtlaSil
 4. Yabancı bir futbolcudan bu derece bir "amatörlük" beklemek ütopyadan başka bir şey değil bana kalırsa.. Mesela harry'e fenerbahçe ya da beşiktaş bizden aldığı paranın 500.000 euro veya dolar fazlasını verirse harry: " ben türkiye'de galatasaray'dan başka takımda oynamam!" mı diyecek ? Her şey olabilir.. Misal bu gün quaresma beşiktaş'a resti çekti ki eminim tabata'ya 8 milyon euro'yu layık gören beşiktaş quaresma için 10-15 milyon euro civarında bir meblağyı gözden çıkarmıştır.. Şimdi hemen yanı başlarında bedava bir kewell var.. Makul bir ücret verirlerse ve kewell'da giderse avusturalyalı kızacağımız en son adamdır.. Ülkesinde defalarca galatasaray'ı ne kadar sevdiğini, rijkaard'a minnet borçlu olduğunu açıkladığı röportajları yayınlandı, yani kalmak istedi ama bizimkiler kapıyı gösterdi.. ee bu şartlar altında ne kadar amatörlük bekleyebiliriz ki ?

  YanıtlaSil
 5. dünya kupası'nda ortalığı ayağa kaldıracak işler yapıp sonra da avrupa'nın zirvesine geri dönüş anlamı taşıyacak bir takıma imza atmasını hayal ediyorum ben kewell'in. umut etmiyorum, hayal ediyorum. bir galatasaraylı olarak ve ne yazık ki sırf galatasaray'a kapak olsun diye.

  bunu da söyletiyorlar ya, yazık hakikaten.

  http://onkusurluhareket.blogspot.com/2010/01/they-shoot-horses-dont-they.html

  http://onkusurluhareket.blogspot.com/2010/06/622-harry-kewell-kural.html

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir