16 Temmuz 2010 Cuma

Enes Kanter Fırtınasına Doğru

Enes Kanter denilince nedendir bilmiyorum ama direk akla Fenerbahçe Ülker' den olaylı ayrılışı geliyor. Şu anda Amerika' yı kasıp kavuruyor ama biz hala orda; Fenerbahçe Ülker' den ayrılmasında kaldık. Biraz da bu sene drafta girecek oyuncunun bizi gururlandıran özelliklerinden söz edelim.

Çok gençti Enes Kanter adı ilk duyulduğunda. Hatta aceba nüfusa küçük mü yazdırılmış diye soranlar bile oluyordu. Katıldığı bütün gençler şampiyonalarında bütün oyunculara karşı inanılmaz bir üstünlük kuruyor; ortalığı adeta kasıp kavuruyordu. İlk günden itibaren ne kadar büyük bir yıldız olabileceğini anlamak pek de zor olmadı hani. Çıplak gözle izleyebilen herkes oyuncudan nasıl etkilendiğinden bahsediyordu.

Yine bilinen ama Fenerbahçelilerin inanmak istemediği bir konu da Enes' in hiç vakit kaybetmeden Amerika yollarına düşeceğiydi. Fenerbahçe Ülker, Enes' ten hiç yararlanmadı ve oyuncu öğrenimi ve NBA' e daha hazır bir şekilde gidebilmek için eğitim ve spor hayatını Amerika' da sürdürmeye karar verdi.

Burda uzun uzun Enes şöyle yeteneklidir böyle pivottur tarzı şeyler yazmak anlamsız. Zaten hepimiz onun uzun forvet ve pivot olarak ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. Ama geçen gün saLsa' da yeniden okuyucularıyla buluşan NbaTürkiye dergisinden bir röportaj dikkatimi çekti. Enes Kanter röportajından bir kesit daha doğrusu. Bu sezon koçu tarafından kısa forvet oynatıldığını ve bu pozisyonda oynamayı sevdiğini söylemiş. Pota altında ne kadar etkili olduğunu biliyoruz; eğer bir de üç numarada etkili olursa ortaya nasıl bir oyuncu çıkar cidden merak ediyorum. 3-4-5 numaralı bölgelerde sırıtmadan oynayabilen bir oyuncu... Eyvah eyvah...

Şüphesiz bu noktada Enes' in hedefi draftta seçilmek. Şu anda görünen bu hedefini fazlasıyla gerçekleştirecek. Sanal draftlarda daima ilk üçte seçilecek gibi görünüoy Enes. Ama bizim beklentimiz bir numara. Bi düşününsenize; draftta bir numaradan seçilen oyuncu bür Türk... Yolu açık olsun Enes' in. Umarım en iyi yerlere gelir.

1 yorum:

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir