7 Temmuz 2010 Çarşamba

Galatasaray'ın Yeni Beşlisi

Sezonun ilk idmanında yeni transferler bir araya gelerek fotoğraf verirler. Bu modadır, özellikle de Galatasaray için. Bu resmi görünce kafam bir anda 2001/2002 sezonu başlangıcına gitti. O sezon başında malum çok önemli futbolcular takımdan ayrılmıştı ama Galatasaray'ın da transfer rekoru kırdığı diyebileceğim bir durum oluşmuştu. Ama sezonun ilk idmanında Mondragon, Berkant Göktan, Ayhan Akman ve Ümit Karan aynı bu şekilde fotoğraf vermişlerdi. Hatta o resimde eskiden duvarımda asılıydı. Şimdi ise yeni transferler Mehmet Batdal, Musa Çağıran, Ali Turan, Serdar Özkan ve Çağlar Birinci güzel bir fotoğraf vermişler.

Bu transferlerin öncesinde ve sonrasında uzun uzun yazılar yazdık, değerlendirmeler yaptık. Yine de kısaca bu değerlendirmelerin üzerlerinden geçmekte fayda görüyorum. Öncelikle 27 ile 18 yaş arası bir futbolcu topluluğu durumundalar. Üstelik Çağlar Birinci ve Musa Çağıran haricinde üç isimde bonservis ücreti ödenmemiş transferler. Musa Çağıran için çok küçük bir rakam ödenmişti, Çağlar Birinci için ise bir miktar para ve dört futbolcu takası vardı. Geçtiğimiz sezona baktığımızda da Galatasaray'ın önemli sorunlarından birisinin yedek kulübesi yetersizliği olduğu ortadaydı. Rijkaard'ın da dediği gibi önemli bir futbolcumuz sakatlandığında, onun yerini en iyi şekilde dolduramadık. Yedek kulübesine baktığımızda maç içerisinde fark yaratacak, maçı Galatasaray'a getirecek futbolcu sayısı oldukça azdı. Ayrıca bazı bölgelerde de alternatif sıkıntısı oldu. Bu transferlere de direk ilk 11 oyuncuları gözüyle bakmamak lazım. Daha çok yedek kulübesine kalite getirmek, alternatif yaratmak amacıyla yapılan transferler.

Tek tek futbolcuları değerlendirmek gerekirse, Musa Çağıran henüz 18 yaşında olmasına karşın yaşının olgunluğunun çok üzerinde olan bir futbolcu. Geçtiğimiz sezon Altay formasıyla önemli işler yaptı, Bank Asya'nın göze çarpan genç isimlerinden birisi oldu. Kendisi defansif orta saha olmasına karşın tarzı biraz Mehmet Güven'e de benziyor. Yani tekniği oldukça iyi ama devamlılığı da Mehmet Güven'e göre oldukça iyi. Ayrıca sadece defansif yönden ziyade oyunun iki yanında da kendini gösterebiliyor. Sağ bek olarakta oynayabilme özelliği futbolcunun ayrı bir artısı.

Mehmet Batdal ise uzun zamandır büyük takımların gündemindeydi, hatta sezon ortasında Manisaspor'la anlaştı falan denmişti ama ne olduysa futbolcu Galatasaray'a imza attı. Tarzı itibariyle Ibrahimoviç'e çok benziyor. Boyuna aldanıp sadece hava toplarına hakimdir demek çok yanlış. Tekniği, bitiricilik özelliği falan da oldukça iyi durumda. Ama onun da sıkıntısı ikili mücadelelerde çok güçlü değil, bazen olmadık işler de yapabiliyor ve bu yaşına kadar çok konuşulupta büyük bir takıma gitmemiş olması benim kafamda bir soru işareti yaratıyor.

Serdar Özkan ise yıllar içerisinde kendisinden beklenen patlamayı bir türlü yapamamış bir isim. Çok genç yaşlardan bu yana A takım seviyesinde mücadele ediyor, kendisine de her türlü şans tanındı ama bir türlü aşı tutmadı. Beşiktaş taraftarının da gitse de kurtulsak dediği bir futbolcu. Galatasaray da bu tip futbolcuları takıma katmayı, onları kazanmayı çok sever. Bu açıdan olumlu bir transfer, eğer potansiyelini de gösterebilirse çok daha güzel bir transfer olacak. Her iki kanatta da oynayabilen, teknik, gol pozisyonlarına da giren ama o pozisyonları bir türlü değerlendiremeyen yapısı var. O pozisyonlar gol olmadıkça Serdar Özkan'ın futbolla ilişkisi iyice kesiliyor.

Ali Turan'ın transfer süreci çok sancılı geçti ama futbolcunun değişmez tavrı onu Galatasaray'a kavuşturdu. Başta bu duruşuyla kazananlardan birisi. Ufuk Ceylan örneğinde olduğu gibi. Bilindiği gibi bir futbolcunun sözleşmesinin bitmesine altı ay kala, başka bir kulüple görüşmesi ve sözleşme imzalaması hakkı var. Ali Turan da bu hakkını kullanarak Galatasaray'la anlaştı, Kayserispor ise talimattan haberi yokmuş gibi, Galatasaray'a futbolcu kaptırmanın derin hüznüyle olmadık işlere kalktı, futbolcuyu kadro dışı bıraktı ama sonunda kaybeden yine kendileri oldu. Takım büyük bir düşüş içerisine geçti ve bir lira bu transferden kazanamadı. Ali Turan'ın şu an en büyük handikapı uzun zamandır futbol oynayamaması ama hazırlık maçlarıyla bu açığını kapatacaktır. Kendisi ligimizin çok sağlam defans oyuncularından birisi, ayrıca sağ bek özelliği de oldukça iyi durumda. Her açıdan çok iyi bir alternatif, hatta bir sürpriz yapıp Mustafa Sarp misali Rijkaard'ın koaly vazgeçemeyeceği futbolculardan birisi de olmasını bekliyorum.

Galatasaray'ın sol bek alternatifsizliği uzun zamandır var. Geçtiğimiz sezonda bu sıkıntının en üst noktaya ulaştığı noktaydı. Hakan Balta malum o bölgenin değişmez futbolcusu ama onun sakatlandığı dönemde Caner Erkin'li geçen yıllar hiç iyi değildi. Sonra ise Hakan Balta'nın stopere kaydırılması sonrasında yine Caner Erkin'den vazgeçemedik ve sezonu bir bakıma sol beksiz tamamladık. Bu yüzden sol bek transferinin mutlaka gerçekleştirilmesi gerekiyordu ve Çağlar Birinci bu açıdan iyi bir alternatif oldu. Ayrıca Milli Takım'ın ABD kampında da en çok göze çarpan futbolculardan birisi oldu. Süper bir futbolcu diyemem ama gerek ofansif gerekse defansif dengeyi iyi kurabilen bir bek. Ayrıca şut özelliği de var ve çıkışlarıyla Hakan Balta'ya göre daha etkili olabilir. Buna rağmen Denizlispor'da oynadığı dönemde bir yıldız futbolcu izlenimi veremedi, bu yüzden kendisini bir de Galatasaray'da görmek gerekiyor.

2 yorum:

 1. 2001-02 sezon başında çekilen resim benim de duvarımı süsledi bi kaç yıl :) ve oradaki futbolcular (berkant hariç) çok faydalı oldular. malesef bu beşli için aynı duyguları taşımıyorum, Ali Turan dışındakiler dediğin gibi ancak rotasyon elemanı olabilirler, belki Musa Çağıran'dan bir Mehmet Topal faydası sağlanabilir, göreceğiz :)

  YanıtlaSil
 2. Kardeşim;
  Neden Serdar Özkan'a yedek gözüyle bakıyorsunuz..Herkes görecek ve şahit olacak İlk 11 de oynayacak ve Şanlı Galatasaray'ımızın yeni büyük yıldızı olacak..
  Onu desteklemek lazım,Onu ilk çıktığından beri takip ediyorum..
  Mutlu olması lazım mutlu olduğunda rakip tanımaz en iyisi olur!
  O mutluluğu ona ancak biz GS taraftarları verebiliriz..
  O en iyi transferimiz bu sene için.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir