14 Temmuz 2010 Çarşamba

Guti Beşiktaş'ta

Guti'yi iki açıdan değerlendirmek mümkün. Öncelikle çok iyi bir futbolcu olduğunu ve Türkiye'ye katacağı birçok değerin olduğunu düşünüyorum. Ama futbolunun yaşı soru işareti olacaktır, olası kötü performansta sürekli akılara gelen ilk unsur olacaktır. Ayrıca Guti'nin Beşiktaş'tan kazanacağı çok önemli bir yıllık ücreti olacak. Takımın finansal dengeleri nedir, bunu Beşiktaş yönetimi elbet daha iyi bilir ama transferin fiyasko ile sonuçlanması durumunda ekonomik dengelerin de çok sarsılacağını söyleyebiliriz. Buna rağmen Guti'nin karakteri ''para mı alırım, üstüne yatarım'' modunda değil. Her zaman diyorum, o burjuva görüntünün ardında çok önemli bir savaşçı ruh var. Real Madrid altyapısından yetişen en yetenekli futbolculardan birisi, hatta uzun zamandır onun kadar yeteneklisi gelmedi. Geçtiğimiz sezonda takımın bankosu değildi ama ihtiyaç duyulduğu her anda Real Madrid'in o hücumcu futbolunda harika işler yaptı. Orta sahada oyunun iki yönünü oynar, Ernst'in yanında veya 4-2-3-1 sisteminin beyin kısmında oynayabilir ve her ne olursa olsun belirli bir istikrarı her zaman vardır. Yanında oynayacak Quaresma, Nihat, Hilbert gibi kaliteli isimlerle de müthiş bir uyum gösterir. Hepsinden önemlisi Beşiktaş yönetiminin bu sezon yürürlüğe koyduğu vizyon harekatının en önemli temsilcisi olur.

Schuster'in de aslında Real Madrid döneminde en büyük kozlarından birisiydi. Schuster bu tip savaşçı futbolcuları, kendini takıma adayan isimleri çok sever. Beşiktaş'ta da bu felsefeyi yaratacağını düşündüğümden, bu sisteme uygun isimleri tercih ediyor. Tabii işin endüstriyel boyutları da işin içine girdiğinde, Beşiktaş transfer ettiği futbolcular için kesenin ağzını açmış durumda. Sanırım kimse Guti neden geldi, çok yaşlı, Beşiktaş'a katkı vermez, bu yaşlı isimler Türkiye'yi Katar'a falan çevirdi demez. Parayı düşünen zaten Katar'a gidiyor, onların önünde kimse duramaz. Ama ikinci bir şans arayanlar için son yıllarda Türkiye önemli bir fırsat oldu. Guti'nin belki ikinci bir şansa da ihtiyacı yok, çünkü kariyeri boyunca kazanmadığı kupa kalmadı gibi. Real Madrid ile ulaşabileceği bütün başarılara ulaştı ama hala alması gereken değeri de bir türlü alamadığını düşünüyorum. Beşiktaş'a da gelince takımın liderliği dahil, ulaşabileceği birçok önemli nokta var. Maksimum iki sezon önemli işler yapacağını düşünüyorum, tabii Schuster ile sonuna kadar devam edilecekse. Bir Galatasaray'lı olarakta Guti gibi bir futbolcunun Türkiye sınırları içerisinde olacak olmasından gurur duyuyorum.

5 yorum:

 1. "Ayrıca Guti'nin Beşiktaş'tan kazanacağı çok önemli bir yıllık ücreti olacak. Takımın finansal dengeleri nedir, bunu Beşiktaş yönetimi elbet daha iyi bilir ama transferin fiyasko ile sonuçlanması durumunda ekonomik dengelerin de çok sarsılacağını söyleyebiliriz."

  takımda guti kadar ve daha fazla ücret alan 5 oyuncu var halihazırda.

  YanıtlaSil
 2. Quaresma ve Nihat var bir tek. Yıllık ücret anlamında yazdım.

  YanıtlaSil
 3. ferrari ve ernst de 2.5 milyon euro alıyor senelik guti ile aynı.

  YanıtlaSil
 4. Benim lüks fiyatım 3 milyon avro ve üstü :) 2.5'u üç büyükler için normal karşılıyorum. Bu arada Guti'nin alacağı yıllık ne kadar.

  YanıtlaSil
 5. 2.6 milyon euro alacak kesinleşmemekle birlikte.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir