14 Temmuz 2010 Çarşamba

Yeni Aslanlar Sahada

Hazırlık maçlarının en güzel yanı bu sanırım. Acaba yeni oyuncularımız nasıl oynayacak? Takım uyum sağlamış mı, çalışmalar nasıl gidiyor vs. diye kuruluruz televizyonun karşısına. Dün de aynen öyle oldu. Bu yazıda da yeni oyuncularımızın performanslarına kısaca değineceğiz.

Serdar Özkan ile başlamak istiyorum. Geldiğinde birçok kişinin memnun olmadığı, Aydın Yılmaz' ın aynısı dediği bir oyuncu. Üzerinde şüphesiz büyük bir baskı var. Beklenen patlamayı Beşiktaş' ta yapamadı ve yeni adresi Galatasaray oldu. Özellikle son vuruşlarındaki beceriksizliği en büyük sorunu olarak dikkat çekiyor. Bugünkü maçta ise takımın en iyilerindendi bence. Çok iyi paslar attı ve en önemlisi iyi mücadele etti. Eğer bugünkü mücadelesini, arzusunu bütün sezona yayabilirse ne kadar önemli bir hamle olduğunu zaman ilerledikçe daha iyi anlayacağız.

Maçı anlatan spiker, her uzun forvetin kaderidir Hakan Şükür ile karşılaştırılmak diye girdi söze Mehmet Batdal' ı tanıtırken. Oysa biz onu Hakan Şükür' e değil İbrahimovic' e benzetmek istiyoruz:) Şaka bir yana cidden bu fiziğe, bu boya rağmen bu derece iyi top kontrol edişi, kanatlara doğru yaptığı koşular ve bu maçta en çok göze batan tarafı asist yapma özelliğiyle takıma faydalı olacak gibi görünüyor. Güzel oyununu bir gol ve bir asistle süsledi bugün. İlk maçta olumsuz olarak göze batan tarafı ise son hamleleri kötü yapması. Sadece son vuruş değil kastım, genel olarak son hamle. Mesela bugün bir pozisyonda kaleci ile başbaşa iken, bir forvetin rahatlıkla gol atabileceği pozisyonda topu Ali Turan' a bırakması, yine kaleci ile başbaşa iken kötü şut tercihi. Bunlar tabiki aşılabilecek sorunlar. Bir maçla adamı olumsuz eleştirmek de ne kadar doğru tartışılır tabi. Umarız sezon başına kadar bütün eksiklerini giderip, uzun yıllar yararlanacağımız bir oyuncu olacak.

Merakla beklenen isimlerden bir diğeri de transferi olaylı bir şekilde gerçekleşen Ali Turan. Savunma oyuncularını değerlendirmek için ölçüt olabilecek bir karşılaşma değil bu maç tabi ki. Ali sağ bek olarak oynadı bugün; savunma yapmasına gerek kalmadı ve de bol bol hücuma katılmasıyla da dikkat çekti. Hem stoperde hem sağ bekte kullanabileceğimiz önemli bir oyuncu Ali. Daha ciddi maçlardaki performansını merakla bekliyoruz.

Musa Çağıran' a gelirsek bugün gerçekten çok çabaladı. Hocasının gözünde ilk maçta iyi bir izlenim bırakabilmek için çok uğraştı ama şu aşamada Galatasaray' da ilk 11 başlayacak seviyede değil. Çok genç bir oyuncu, eğer yeteri kadar çalışırsa uzun yıllar başarıyla Galatasaray' a hizmet edecektir.

Ve en çok merak edilen isim Lorik Cana. Kendisi kampa henüz yeni katıldığı için sadece 30 dakika izleyebildik. Bu süre de br oyuncuyu değerlendirmek için yeterli değil tabiki. İlk izlenimde göze çarpan bildiğimiz özelliği; yani hırslı ve mücadeleci futbolu. Takıma uyum sağladıkça çok daha iyi olacak Cana ve yıllardır özlemini çektiğimiz savaşçı oyuncu hasretini giderecek.

Paf takımdan gelen oyuncularımızda yeni transfer sayılır. Onlar da A takımda, abileriyle kalabilmek için yoğun bir mücadele veriyorlar. Geçen sene adını zaman zaman A takımda da gördüğümüz Çetin Güngör bugün sol bekte görev yaptı. Çok farklı bir oyuncu Çetin. Sağ beke koy oynar, sol beke koy oynar, stopere koy oynar... Daha ne olsun? Çok şey beklediğim bir oyuncu, umarım yanılmam. Dİğer bir gencimiz, takımımızın gollerinden birini atan Caner' i arkadaşları Simao Sabroza' ya benzetiyorlarmış. Umarım kariyeri de en az Simao' nunki kadar güzel olur. Ahmet' i ise savunmaya pek iş düşmediği için değerlendirmek doğru olmaz. Kaleci Emirhan' a gelirsek çok güzel 3 kurtarış yaptı. Genç bir kaleci için kendisine duyduğu güvenin gelişmesi bakımından çok önemli bunlar. Umarım nazarımız değmez ve iyi performansı spor hayatı boyunca devam eder.

Yeni transferlerimiz ve paftan gelen oyuncular ilk maçta genel olarak iyi bir izlenim bıraktı. Umuyorum sezon başladıktan sonra hepsinin performansı daha da iyi olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir