14 Temmuz 2010 Çarşamba

Teşekkürler Kahn {Al-Jeff Utah' ta}

Kadrosundan Carlos Boozer ve Kyle Korver gibi iki önemli oyuncusunu kaybeden Utah, günlerdir nereye gideceği konuşulan Al Jefferson' u kadrosuna kattı. Al Jefferson tabiki çok önemli bir oyuncu ama bu transferde asıl konuşulan Al Jefferson' un sadece draft hakları ve Kosta Koufas karşılığında Utah Jazz yolunu tutması. Nba' de bu tür saçma takaslara sıkça şahit oluruz; en basitinden Pau Gasol' ün Lakers' a geçişi ve bana göre o hamle ile ligin kaderinin değişmesi ama o takas bile bu kadar değildi hani. Belki Utah, Lakers gibi şampiyonluk adaylarından biri olmadığından çok fazla konuşulmayacak ama Minnesota açısından tarihin en büyük hatalarından birisi. Utah Jazz' ı destekleyen bir kişi olarak benim yapacağım şey, teşekkürler Kahn deyip köşeme çekilmek sanırım :)

Minnesota açısından ne kadar kötü olduysa Utah için de o kadar iyi oldu. Boozer ve Korver' ı kaybettikten sonra ne yapacağını merakla bekliyordum Utah' ın. Artık herkes Utah' ın play-off' u bile zorlayamayacağı düşüncesine kapılmışken bu hamle geldi. Şimdi asıl önemli konu Boozer mı daha faydalıydı Al-Jeff mi daha faydalı olacak. Bunu tartışalım biraz.

Boozer tartışmasız ligin en etkili pota altı hücum silahlarından belki de en etkilisi. Ancak klasik hale gelmiş sakatlığı ve bir sakatlanınca 20 maç geçmeden geri dönememesi en önemli sorunu. Ayrıca savunmasıyla buralara gelen Boozer' ın son yıllarda hiç savunma yapmaması da ayrı bir olumsuzluk.

Al Jefferson ise şüphesiz Boozer' dan daha iyi bir savunmacı. Belki hücumda Boozer kadar etkili olamayacak ama savunmadaki katkısıyla Boozer' ı aratmayacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca hem pivot hem forvet oynayabilmesi de çok büyük avantaj. Memo' nun da sakatlıktan dönmesi ile beraber Jefferson-Millsap-Memo güzel bir pota altı üçlüsü oluşturur.

Bu hamle ile beraber Utah tekrardan batının iddialı takımlarından biri olmuştur benim gözümde. En azından play-off' a kalabilecek mi düşüncesini kafalardan sildi. Şimdi Korver' ın yerine de bir oyuncuyla anlaşıp şutör sorununu çözdükten sonra ligde sorunlu bölgesi olmayan takımlardan biri olacaktır.

1 yorum:

  1. Koufos'u yollamışlar takasta ayrıca. Utah Jazz iyi sayılır ancak kadro derinliği yok. Şu halleriyle neredeyse aştılar lüks vergisi limitini. Ellerindeki oyuncu sayısı da 8. En az 4 tane daha almaları lazım. Yani lüks vergisini aşacaklar. Gelişmeleri bekliyoruz neler olacak.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir