31 Temmuz 2010 Cumartesi

Volkan Demirel Örneğinden, Galatasaray'ın Kaleci Sorunu

Volkan Demirel, Fenerbahçe'ye transferini gerçekleştirdiğinde 22 yaşındaydı. Daha önceleri Kartalspor'da forma giyen genç, potansiyelli bir kaleci adayıydı ve Fenerbahçe 2003 yılında bu kalecinin transferini gerçekleştirdi. 2003/2004 sezonuna geldiğimizde ise Rüştü Reçber takımdan ayrılmış, kaleye Enke getirilmişti ama onun da ipi bir maçta çekildi. Sonra yeni bir kaleci transferine gerek duyulmayarak Recep Biler ve Volkan Demirel ile sezon tamamlandı. Üstelik şampiyon olarak. Bir sonraki sezon Rüştü Reçber geri döndü, sonra Volkan tekrar kaleyi devraldı, Serdar Kulbilge geldi, Volkan yine kaleye geçti derken bugün Türkiye'nin en iyi kalecisinden söz eder olduk. Şu sıralarda Volkan Demirel 28 yaşında ve bir kaleci için en güzel döneme yeni girmiş bulunmakta.

Ama önemli olan nokta Fenerbahçe'nin ısrarla yerli kaleciler üzerine gitmesi ve Volkan Demirel'e yaptığı bütün hatalara rağmen destek olmasıdır. Schalke maçında yediği golü hatırlayın, bu tip çok fazla golü kalesinde gördü, olmadık hatalar yaptı, saçlarına jöle sürüyor diye bile eleştirildi ama çalışmasına devam ederek bugün ödülünü aldığını söyleyebiliriz. Young Boys karşısında takımını kurtaran bir Volkan Demirel izledik, bir gün sonra ise takımını yakan Aykut Erçetin'i.

Peki burada asıl suçlu Aykut'un yeteneksizliği mi, yoksa Mondragon'dan bu yana kaleci konusunda doğru tercihler yapamayan Galatasaray'ın mı?

Mondragon'dan sonra kale yerli kalecilerin diyerek Aykut Erçetin ve Orkun Usak ile sezona başlandı. Öncelikle söyleyeyim, Orkun'un Galatasaray'da kalecilik yapacak bir potansiyeli yoktu. Aykut gereksiz yere yedek bekledi, son 7 maçta devraldığı kalesinde de şampiyonluk yolunda önemli bir katkı gösterdi. Ama onda da istikrarsızlık var. Bunca yıldır yedek bekleyen ve kaleyi devralamayan adama sorarlar, sen ne haltlar yiyorsun diye. Çok fazla şanslar buldu, genelde de bu şansları değerlendiremedi. Tam değerlendirdi kaleyi aldı derken, yönetim güvenemeyerek De Sanctis'i takıma getirdi, o aralar da Skibbe'nin tercih hataları bizi Şampiyonlar Ligi'nden itti.

Hadi Aykut olmadı diyelim, De Sanctis'le de yola devam edilirmiş. Bunu Leo Franco'yu gördükten sonra dedik. Çok kötü geçen bir sezonun ardından, Leo Franco'yu bugün yolda görsek taşlayacak kıvama geldik. Sezonun sonunda da Aykut Erçetin şansı bulmasına rağmen iyi değerlendiremedi. Burada yine tercih hatası var. Yukarıda örneğini verdiğim duruma benzeyen bir işe imza attı aslında. Ufuk Ceylan'ı takıma kazandırdık ama Volkan Demirel'in arkasında durulduğu gibi biz Ufuk Ceylan'ın arkasında duramıyoruz.

Ufuk Ceylan, 24 yaşında ve Galatasaray'a geldiğinden bu yana zamanında Aykut'un yaşadığı körerme dönemini yaşıyor. Çünkü gerekli şansı bir türlü bulamadı, üstelik kötü kalecilerin arkasında yedek beklemesi de bizi üzüyor. OFK maçında Aykut'un yaptığı hatayı Ufuk Ceylan yapsa gençtir, tecrübesizdir kontenjanından işi yırtardı. Ne olursa olsun bizler de alkış tutardır. Ama Aykut hayatı yaptığınde yerden yere vuruyoruz, çünkü kredisi yok.

Aykut Erçetin çok iyi bir kaleci olmayabilir ama takıma ilk geldiğinde o da genç ve potansiyelli bir kaleci adayıydı. Ama yıllar boyu yedek beklediği için körerdi, yeteneklerinden bir haber duruma geldi. Şimdi ise Ufuk Ceylan gibi bir avantaj var. Şampiyonlar Ligi'nde de oynamayacağımız bir sezonda yatırım yapmak için çok önemli bir zamandayız. Hep söylüyorum, yabancı kontenjanı olan bir ülkede yerli kaleci kadar değerli birşey olamaz. Umarım Rijkaard, zamanında bizleri şaşırtan, biraz da üzen ama bugünlere baktığımızda ne iyi iş yapmış dediğimiz Victor Valdes hamlesinin bir benzerini gerçekleştirir ve kaleyi Ufuk'a devreder. Hem de tüm hatalarına rağmen, ona destek olarak. İnanın OFK maçında kalede Ufuk Ceylan olsa daha kötüsü olmayacaktı. Hatta bu kaleciye tecrübe kazandırdığımız için kazanan yine biz olacaktık.

1 yorum:

  1. ufukta hiç mi ata yok, görmedik ama herkes geeleri barlarda mankenlerle takıldığından bahsediyor. demek ki antreman performansı etkiliyor ki rijkaard ona formayı vermiyor.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir