26 Ağustos 2010 Perşembe

Ariza Makukula & Michael Fink

Öncelikle söyleyeyim, bu yazdığım isimleri direk 11'e değil, bol +'lı kontenjanlar için yazıyorum. Benim düşüncem iyi birer alternatif olabilecekleri yönünde. Makukula'dan başlamak lazım, çünkü kendisi şu an transfer edilebilecek en iyi santrafor alternatiflerinden. Geçtiğimiz sezon ligimizde gol kralı olmasının yanında, Cangele ile beraber de bütün Kayserispor'un hücum hattını taşıyorlardı. Kendisi çok güçlü, bitirici özelliği yüksek, hava hakimiyeti olan iyi bir santrafor. Ama birçok kulüp bu futbolcuya talip olmasına rağmen bir türlü bu transferi gerçekleştiremiyor. Kayserispor tekrar istedi, Trabzonspor da talip oldu derken hala transferi gerçekleşmiş değil. Benfica'nın da bu futbolcuyla yola devam etmek istememesi ise futbolcunun fiyatını oldukça aşağıya düşürdü. Gerek bonservisi almak, gerekse bir sezon kiralamak bana göre mümkün. Baros ve Mehmet Batdal'la da beraber iyi bir santrafor üçlümüz olabilir. Bu ikilinin yanına mutlaka bir santrafor daha getirilmesi gerekiyor ve Makukula bana sorarsanız uygun bir seçim olur. Gerektiğinde Baros'la beraber, gerek Baros'un yerine alternatif gücünü yükseltecektir.

Gökhan Zan ve Serdar Özkan'dan sonra da Fink'e burun kıvıran arkadaşlar mutlaka olacaktır. Hatta benim de ahım şahım beğendiğim bir futbolcu değil, Beşiktaş Cisse'yi gözden çıkarıp Fink ile anlaştığında da Beşiktaş'ı çok eleştirmiştim. Ama Fink ülkemiz standartları içerisinde iyi bir orta saha futbolcusu. Şu an oynayan üçlümüzü de düşündüğümde daha da iyi bir seviyeye ulaşıyor. Galatasaray mutlaka orta sahaya iyi transfer yapmalı ve bu futbolcular arasında Fink bulunmamalı. Eğer üçüncü bir alternatif düşünülüyorsa {yedek oturacak veya tribüne çıkacak +2 kontenjanı} Fink hiç de fena bir tercih olmaz. O da Makukula gibi bir seneliğine kiralanabilir ya da Beşiktaş'ın gözden çıkardığı bir isim olduğu için bedavaya bile alınır. Beşiktaş'ın artığı gibisinden eleştiriler gelse bile, bu yabancı sorunu olmasa inanın Beşiktaş Fink'ten kolay kolay vazgeçmezdi. Hatta Tabata'yı da göndermeyi başarsalar ilk işleri Fink'in dondurulmuş sözleşmesini yeniden aktif hale getirmek olur. Dediğim gibi bu iki futbolcuyu da gelsinler direk 11'de oynasınlar diye yazmadım, +2'li kontenjanları düşünerekte transferler yapmak lazım. Bu kontenjanlara iyi gençler gelecekse lafım yok ama transfer işi de bu kadar zora giriyorsa fazla para harcamadan akıllı hamleler yapmak gerekiyor.

1 yorum:

  1. Hala Elano'yu satma uğruna sakat diye yalan söyleyen bir yönetim Makukula'yı falan almaz.Bunlar anca sakat adam alırlar.. Sağlıklı oyuncuya alerjileri mi vardır nedir..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir