14 Ağustos 2010 Cumartesi

Mourinho'nun Olası Cristiano Ronaldo Açılımı

“Ronaldo iyi bir oyuncu fakat en iyisi olmadığı çok açık. Ballon d’Or ödülünü haketti çünkü oynadığı takım hem Şampiyonlar Ligi’ni hem de İngiltere Premier Lig şampiyonluğunu kazandı. O da bu takımda oynayıp goller atarak bu başarıya katkıda bulundu. Fakat bana göre Ibrahimovic ondan daha iyi.”

"Bana göre önemli olan sistem yaratmak. Ronaldo denizdeki balık gibi heryerde oynayabilir. Önce bir takım yaratılmalı daha sonra en önemli oyuncular daha iyisini yaparlar. Ronaldo gibi bir oyuncu taktik sistemde oynayamaz, oynamayı da sevmez. Real Madred'e geldiğimde Ronaldo'nun ilk geldiği günden beri en çok çalışan isim olduğunu söylediler. O gerçek bir profesyonel. Hep daha iyisinin olmasını istiyor. Beni daha iyi anlayacaktır"


Normalde bu sözleri başka bir teknik adam söylese, abartmadan direk dönek derdim. Sürekli fikir değiştiren, fikrinin arkasında durmayan ve arkasından konuştuğu bir isimle buluşunca direk onu savunmaya başlayan bir adama her türlü eleştiri gelir. Ama bu durum Mourinho'nun çok önemli bir taktiği. Mourinho, geleceği düşünmeden günü yaşar ve bunun üzerine konuşur. Inter, Manchester United ile eşleştiğinde o günü motive etmek adına Ibrahimoviç, Ronaldo'dan daha iyi bir futbolcu demişti. Sonra ise Ibrahimoviç'in her iki maçta da bir etki gösteremediğini gördük. Ama aynı Mourinho, Ibrahimoviç gittikten sonra da Eto'o Ibrahimovic'ten daha değersiz değil açıklamasında bulundu, hatta Eto'o - Milito ikilisini Ibrahimoviç - Messi ikilisine değişmem dedi. Peki sonuç ne oldu, tabii ki Mourinho kazandı. Şimdi de doğal olarak, Cristiano Ronaldo - Messi tartışmaları yeniden hortlayacak ve Mourinho, bir anda Cristiano Ronaldo'yu Dünya'nın en iyi futbolcusu ilan edecektir. Hatta abartmadan gelmiş geçmiş en büyük futbolcular arasına da koyabilir. Bunun adı döneklikten ziyade, farklı bir strateji. Mourinho, bu taktiği hep uyguluyor ve genelde de başarılı olduğunu söyleyebilirim.

4 yorum:

 1. arada yazıda bir kayma olmuş burak, sadece bende mi var bilmiyorum

  YanıtlaSil
 2. Dönek: İnanç ve düşüncesini değiştiren, sözüne güvenilmeyen, caygın, kaypak (kimse), kahpe (Kaynak:TDK)

  Bence bu tarif Mourinho'nun yaptığını yeterince iyi tanımlıyor. Tabii döneklik de bir strateji olabilir ona birşey diyemem.

  YanıtlaSil
 3. morinho en iyi ronaldo olduğunu biliyor ibrahimoviç ondan iyi dediği sene menchester inter şampiyonlar ligi maçı vardı amamcı ronaldonun psikolojisini bozmaktı ama ronaldo o maçta golü atmıştı morinhonun o sözü pahalıya mal olmuştu

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir