4 Ekim 2010 Pazartesi

İlk Kayıp / İstanbul BŞB 0-0 Bursaspor

Bursaspor'un bir noktada takılacağını bekliyordum ve bu gerçekleşti. İşin Bursaspor için güzel tarafı ise doğruları kaybetmeden, kriz yaşamadan gelen bir puan kayıbı. Yani Galatasaray'ın Karabük karşısında 4'de 4 yaptıktan sonraki durumunu gördük. 65. dakikaya kadar pozisyon bile bulamadan, ruhsuz bir halde maçı tamamladılar. Bursaspor'un ise şu görüntüsü puan kaybedeceği maçlarda bile doğrularını kaybetmeyeceği yönünde. Mesela maçta bir Volkan Şen faktörü vardı. Bu tip yıldız futbolculardan takımlar zor anlarda sorumluluk almalarını ve birşeyleri değiştirmeye çabalamalarını beklerler. Volkan Şen, böyle bir futbolcu olmaya başlamış ve bu özelliği onun geleceğini şekillendirecek en önemli özellik. Maç boyunca iyi bir futbol oynamasına rağmen, 80. dakikadan sonra bir anda oyuna ağırlığını koyarak, Beşiktaş'ta Quaresma'nın yaptıkları misali işler yapmaya başladı. Sürekli topu kendisine istedi, adam eksiltti, pozisyonlar yarattı ve bu 10 dakika içerisinde 80 dakikalık eforu sarfetti. Belki gol gelmedi ama Bursaspor, son dakikalarda inanılmaz goller kaçırarak galibiyeti kaçıran ekip oldu. Oysa oyunun geneli ortadaydı ve İstanbul BŞB'nin de Ivankov ile karşı karşıya kaldığı pozisyonları gördük.

Bursaspor adına eleştireceğim nokta Ozan İpek ısrarı. Bu futbolcu için geçtiğimiz günlerde de bir yazı yazdım, inanın çok kötü durumda. Sağ tarafta Volkan Şen'in etkisini görüp, sağ tarafta aynı performansı görememek Bursaspor'un bir kanadını aksak bırakıyor. Ozan İpek'in arkasında oynayan isim Vederson olmasa durum çok daha vahim şekilde ortaya çıkacak. Bu maçın da kilit dakikası aslında 70. dakikada Ozan İpek'in yerine Sercan Yıldırım'ın girmesi oldu. Bu dakikadan sonra Volkan Şen sol tarafa, Sercan ise sağ tarafa geçti ve Bursaspor kanat üstünlüğünü ele alarak, pozisyonlar bulmaya başladı. İstanbul BŞB ise maça beraberlik için çıktığını en baştan bu yana belli etti, rakibi kendi yarı sahalarında kabul ettiler, sürekli tempoyu düşürdüler ve Tum'a atılan uzun toplarda rakip savunmayı yıpratmayı hedeflediler. Ayrıca İbrahim Akın'ı da bire bir rakip savunma üzerinde kullanmayı denediler ama Bursaspor savunması anlık hatalar dışında iyi günündeydi. Bana sorarsanız Ertuğrul Sağlam'ın bazı yanlışları üzerinde devam etmesi iyi bir tercih olmuyor ama takım hangi durumda olursa olsun ağırlığını belli ediyor. Özellikle de Süper Lig'de...

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 0 - BURSASPOR: 0

Stat:
Ali Sami Yen

Hakemler:
Mustafa Kamil Abitoğlu, Ekrem Kan, Muhittin Gürses

İstanbul Büyükşehir Belediyespor:
Hasagic, Kus, Serhat, Can, Ekrem, Mahmut, Gökhan Süzen, Holmen (Dk. 82 Efe), Tevfik (Dk. 60 İskender), Tum, İbrahim Akın (Dk. 82 Hasan Ali)

Bursaspor:
Ivankov, Mustafa Keçeli, Ömer, İbrahim, Vederson, Volkan, Hüseyin, Bekir, Ozan (Dk. 70 Sercan), Turgay (Dk. 85 Nunez), Insua (Dk. 56 Batalla)

Sarı Kartlar:
Dk. 16 Gökhan Süzen, Dk. 39 Holmen, Dk. 80 Kus (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Dk. 16 Hüseyin, Dk. 16 Volkan, Dk. 79 Vederson (Bursaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir