1 Ekim 2010 Cuma

Maç Öncesi: Karabükspor - Galatasaray

Geçtiğimiz sezon Bank Asya'da Karabükspor fırtınasını ve dolaylı olarak Emenike'yi izlemiştik. Bu sezona da Süper Lig'e çıkan diğer takımlar gibi davranmayıp, iskeleti koruyarak başladılar. Önce Yücel İldiz ile yola devam edildi, kadro çekirdeği genel ölçüde korundu ve iyi transferlerle yollarına devam ediyorlar. Şu anda da 10 puanla 7. durumdalar ve Fenerbahçe ile puanlarının aynı olduğunu görüyoruz. Uzun vadede neler değişir belli olmaz ama Karabükspor'un ilk senesinde büyük bir iş başaracağına inanıyorum ve onlar için tahminim ligi ilk 10 içerisinde yer almalarını bekliyorum. Karabükspor ayrıca attığı 10 golle Süper Lig'in en golcü takımlarından birisini oluşturuyor ve Emenike şimdiden 4 golü bulmuş durumda. Bu forvet hattına Angelov gibi bir futbolcuyu da eklediğimizde asla hafife alınmaması gereken, boş bir an yakaladıklarında cezalandırıcı bir forvet hattı ortaya çıkarıyor. İşin savunma tarafında aynı kalitede olduklarını söylemek zor ama onların genel yapısının da hücum üzerine kurulduğunu söyleyelim. Beşiktaş'a karşı Karabükspor'u izlediğimde rakibe göre sistem kurmayan, kendi futbollarını ne olursa olsun oynamaya çalışan bir takım var. Yücel İldiz de, Galatasaray maçı öncesinde kimseye özel önlem alınmayacağını söyleyerek iddiasını ortaya koydu.

Son 4 haftada Galatasaray'ın belli bir istikrar yakaladığını söyleyebiliriz, ayrıca son oynanan İstanbul BŞB maçıyla birlikte de iyi futbol anlamında da sinyaller verildi. Şu ana kadar genel görüntü Galatasaray'ın savunmasının iyi durumda olduğu ve geçtiğimiz sezonların en büyük sıkıntısı olan kolay gol yeme alışkanlığını atmaya başladığını görüyoruz. Bunda da Servet Çetin'in eski performansına dönmesinin ve Neill ile uyumunun oturmasının payı büyük. Sağ bek konusunda da Sabri'nin dönüşü ve Serkan Kurtuluş'un çıkış yakalaması Galatasaray'ın en büyük anahtarı oldu ama Karabük kafilesinde Servet Çetin'in olmaması önemli bir soru işareti. Karabükspor'un en büyük silahının forvetleri olduğunu söyledik, Emenike ve Angelov da hafife alınmaması gereken futbolcular. Özellikle de Emenike gücü ve tekniğiyle rakip savunmaların korkulu rüyası. Onun gücüyle baş edebilecek olan Servet Çetin'in bu maçta olmayacak olması ise son haftalarda konuştuğumuz savunma istikrarını bozabilir. Hakan Balta'nın da olmayacağını düşünürsek stoper alternatifi olarak Gökhan Zan ve Ali Turan'ı görüyoruz ve büyük ihtimalle Gökhan Zan ilk 11 başlayacaktır. Onun da uzun zamandır maç eksiği olduğundan neler yapacağı soru işareti.

Galatasaray'ın santrafor alternatifsizliğinin bir örneğini Karabükspor karşısında göreceğiz. Baros ve Mehmet Batdal yok, görünen de Kewell'ın santrafor başlayacağı. Karabükspor savunmasının çok iyi durumda olmadığını düşünerek Kewell'ın santrafor oymaması pek sıkıntı yaratmaz ama Karabük'ün içler acısı bir zemini var ve bu zeminde pas futbolu oynamaya çalışan takımlar her zaman sıkıntı yaşar. Galatasaray'ın da bu sıkıntıyı yaşayabileceğini düşünüyorum. Mustafa Sarp da oynasa, Misimovic de oynasa pas futbolu bizim temel özelliğimiz. Ayrıca İstanbul BŞB maçındaki takım kurgusunu da bozmayacağımızı düşünüyorum. Aydın Yılmaz ve Pino yine ilk 11 başlayacaktır ve Misimovic de serbest futbolcu rolünde olacak. Ayrıca Lorik Cana ve Ayhan da orta sahayı oluşturacaklar. Cana'nın olması da her zaman için daha dirençli, mücadeleci bir orta sahayı beraberinde getirdiği gibi, savunma için de büyük bir avantaj sağlıyor.

Genel olarak ise iki hücumcu takımın mücadelesi gollü geçer, benimde beklentim bu yönde. Galatasaray yine topu ayağında tutan, oyuna yön veren ekip olacaktır ama zeminle mücadele de büyük bir handikap teşkil edecek. Karabükspor ise daha çok hızlı çıkmak isteyecek ve Emenike'nin rakip savunmayı yıpratmasından dolaylı pozisyonlar arayacak. Çok çekişmeli, mücadele gücü ve pozisyon sayısı yüksek bir maç bizleri bekliyor. Eğe Karabük deplasmanından da üç puanla ayrılabilirsek 5'de 5 yapmak inanılmaz bir özgüveni beraberinde getirecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir