17 Ekim 2010 Pazar

Maça Doğru / Galatasaray - Ankaragücü

Yakalanan güzel bir seri ama ardından çok kötü bir futbolla alınan Karabükspor mağlubiyeti. Bu mağlubiyet için konuşulacak konuları konuştuk ama en önemli etkenin alternatif eksikliği olduğunu söylemek lazımdı. Baros'suz bir Galatasaray'ın sanki bütün can damarları kapanıyor, çünkü Baros sakatlandığında herhangi bir alternatifimiz yoktu. 4-3-3'den de 4-2-3-1'e geçtiğimizden Kewell'ın geçtiğimiz sezon olduğu gibi santrafor olarak süper işler yapmasını zaten beklemiyordum. Ayrıca Arda'nın yokluğu, Misimovic'in kendini bulamaması derken hücumda organizasyon anlamında da büyük eksikler duyduk. İşte bu yüzden Milli Takım arasının bize çok iyi geldiğini düşünüyorum, sakatlar takıma dönmeye başladılar ve uzun süredir de takımla idmanlara çıkıyorlar. Mehmet Batdal ve Çağlar Birinci gibi futbolcuların takıma dönmeleri alternatif yaratma anlamında önemli gelişmeler. Ayrıca Hakan Balta ve Sabri'nin de iyileşmesiyle beraber tek eksiğimiz Arda kalıyor. Ama Kewell'ın sol tarafa geçmesi, Baros'un takıma dönmesi derken iyi bir hücum alternatifine sahip olduk ve bu açıdan güzel bir futbol, gollü bir galibiyetle Fenerbahçe maçı öncesinde mesaj verme ihtiyacımız var.

Arda'nın yokluğunda kimin şans bulacağı önemli. Son maçlarda Aydın Yılmaz & Pino ikilisini izliyorduk ama bu maçta Baros'un dönüşü ve Kewell'ın kendi mevkisine geçmesi sağ kanat olarak kimin oynayacağı sorusunu yarattı. Benim görüşüm ise Elano'nun şans bulacağı yönünde. Rijkaard en azından son bir kez daha şans verip, Elano'yu kazanmayı deneyecektir. Bu durumda da Kewell - Misimovic - Elano ve Baros dörtlüsü hücum hattını oluşturur. Kağıt üzerinde çok kaliteli oldu ama Misimovic ve Elano'nun iyi durumda olmamaları soru işareti doğuruyor. Eğer bu futbolcular kendilerini bulurlarsa gol bulma anlamında sıkıntı yaşanmaz. Dört yabancıyı ise hücumda kullandığımızdan ya Cana ya da Insua'dan birisi kesmek gerekecek. Neill'in sakatlığının son durumunu bilmiyorum ama eğer Neill oynarsa ben Insua bu maçlık yedek oturur diyorum. Çünkü Hakan Balta ve Çağlar Birinci dönüş yaptılar ve sol bek konusunda alternatifler çoğaldı. Cana'nın ise ne olursa olsun oynaması gerektiğini düşünenlerdenim. Ayrıca Cana'yı tek bırakıp, yanına Elano çekilerekte daha da güçlü bir hücum hattı oluşturulabilir. Ama Arda olmadan bunu uygulamak zor gibi, çünkü Serdar Özkan veya Aydın'dan birini kullanmak durumunda kalıyoruz.

Ankaragücü ise ligin istikarsız ekiplerinden. Bir maç iyi, bir maç kötü gidiyorlar ve ne zaman ne yapacaklarını kestirmek güç. Ama şu yapılarıyla da büyük takımlar karşısında tutunmalarını zor görüyorum. 11 gol atıp 9 gol yemişler. Bunların ortalama rakamlar olduğundan takımın ne kadar istikrarsız olduğunun göstergesi. Ben Galatasaray'ın mutlak favori olduğunu düşünüyorum, Ankaragücü'nü bu haliyle rahat geçmeliyiz. Mücadele gücü çok üst düzeyde olmayan ama ligimize göre de iyi bir takımla karşılaşacağımızı unutmayalım. Uğur Uçar'a da selamlar demek lazım, onu Sami Yen'de görmek güzel olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir