25 Kasım 2010 Perşembe

Galatasaray & Santos Ya da Yeni Bir Macera

Elano'nun toparlanması ve mücadeleci ruhu tekrar hatırlaması benim tahmin etmediğim birşeydi. Ben Misimovic'in de transferinden sonra Elano ile mutlaka yolların ayrılacağını ve Elano'nun kafalardan silinmeye başladığı görüşündeydim. Aslında Misimovic transferinin gerçekleşme sebebi de Elano'dan duyulan beklentilerin azalmasıydı. Dünya Kupası derken yaptığı iyi piyasası transferi açısından kullanılamayınca da Elano elde kaldı ve Elano'dan kazanılacak bondervisten çok ona ödenen yıllık ücretten kurtulma planları başladı. Bu durumda da benim teorim Elano'nın artık Avrupa kariyerinin bitip, kariyerinin kalan bölümünü ülkesinde geçireceği yönündeydi. Bazı Brezilyalılar böyledir, ne kadar önemli futbolcu olursa olsun buralarda tutunamazlar. Elano'nun da Avrupa kariyerinde fena takımlar yok ama gözle görülür bir başarı da yok. Onu ayakta tutan yetenekleri ve bitmeyen piyasası olmuştu.

Benim görüşüm ise Elano, önce 6 aylığına Santos'a kiralık gider ve sonrasında duruma göre bonservisi de bu takıma verilir yönündeydi. Şimdi ise geldiğimiz nokta çok farklı. Hagi ile beraber tabuttan kalkan Elano takımın olmazsa olmazlarından birisi oldu ve onun bu yükselişi de Misimovic'in bu kadar çabuk gözden düşmesini etkenlerinden birisiydi. Şimdi hem Elano en uygun mevkide forma giyiyor, hem kafası rahatlamış durumda, hem de piyasası otomatikman yükselişe geçti diyebilirim. Bu durumda da kendisine tekliflerin gelmesi çok doğal ama geçtiğimiz günlerde Elano'nun ülkeme dönmek istiyorum tarzında açıklamalarının olmasından sonra da direk Santos haberleri ortaya çıktı ama Hagi hem Elano'yu kadroda tutmak istiyor, hem de Galatasaray'ın gözü açılmış durumda. Önemli paralar önerilmeden asla takımdan gönderileceğine ihtimal bile vermemeye başladım.

Bu saatten sonra neler olur sorusuna cevap vermek için ise henüz erken. Ben Elano'nun bu sezonu Türkiye'de tamamlayacağına inanıyorum ve bu saatten sonra da ülkesine dönmez. Juventus falan diyorlar, mutlaka bir Avrupa turu daha yapar. Galatasaray da önemli bir bonservisi kasasına koyur ama burada önemli olan Elano'nun kalan sezonda neler yapacağı. En iyisi transferi fazla düşünmeden şimdiye odaklanmak. Takım zor durumda, elde kalan çok az şey var ve geleceği kurtarmak adına mümkün olan en iyi noktaya ulaşmak gerek. Bunun için ise değil Elano, Misimovic bile kazanılmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir