6 Aralık 2010 Pazartesi

Kazanmasını Bilmek / Beşiktaş 1-0 Bursaspor

Beşiktaş'ın hiç değişmeyen üçlü orta saha hattı var. Ernst, Guti, Necip ve Aurelio'dan üçü mutlaka takımın içerisinde yer alıyordu ve Schuster'de bundan hiç ödün vermedi. Ama son zamanlarda Schuster'in de farklı uygulamaları denediğini görüyoruz. Bursaspor karşısında da Ernst, Guti, Necip ve Aurelio'yu aynı anda sahaya sürerek farklılık yaratmak istedi. Bu kadroda sakatlıkların falan da payı büyük ama Bursaspor'un en güçlü yanı görünen kanatlarının karşısına birer açık oyuncu koymak yerine orta sahadan oyunu kitlemek istedi. İşin savunma tarafında ise bunu başardığını söyleyebilirim. Volkan Şen ve Ozan İpek'in ilk yarıda fazla etki gösterdiğini söyleyemem ve bu durum da Bursaspor adına çok kısır bir görüntü oluşturdu. Ama aynı şekilde Beşiktaş'ta hücumda büyük sorunlar yaşadı, göbekten gelemediler ve kanatlarda da hücum işini sadece beklere bırakınca Beşiktaş'ın da hücumda kitlendiğini söyleyebiliriz. Kağıt üzerinde 4-4-2 gibi oynadılar gibi göründü ama 4-1-2-1-2 gibi bir sistemi kullandıklarını söyleyebiliriz.

İkinci yarıda ise Necip & Tabata değişikliği Beşiktaş'ı yine alışık olduğu düzene getirdi. Ayrıca Volkan Şen'in kırmızı kartı falan derken de Bursaspor iyiden iyiye kapanmaya başladı ve bu kiliti açmak için de Tabata'yı kullanmak isabetli bir hamleydi. İkinci yarıdan itibaren Hilbert'in bindirmeleri, Holosko'nun kanatlara kayması Beşiktaş'ın kanatlardan da gelmesini sağladı ve devamında golle buluştular. O dakikadan sonra da Guti'nin ağırlığını koyması ve oyunun hakimiyetini ele geçirmesi derken Beşiktaş rakibine pozisyon vermeden kazanmasını bildi. Sadece 77. dakikada Cenk'in hatasında Svensson'un topunun direkten dönmesi Bursaspor adına tek heyecan verici noktaydı. Risk aldıkları anlarda Beşiktaş'a büyük açıklar verdiler, Ömer Erdoğan ve İbrahim Öztürk oldukça ağır kaldı. Tabata'nın da oyuna girmesinden sonra Ergiç ve Svensson ikilisi de yetersiz kaldı, Batalla'da bu yüzden geriye geldi ve hücum organizasyonları anlamında da Bursaspor'un eli ayağı dolandı. Sercan Yıldırım'ın da oyuna girdikten sonra hiç etki gösterememesi bu yüzdendir. Beşiktaş ise Galatasaray maçında olduğu gibi yine mükemmel oynamamış olabilir ama kazanmasını bildi, doğru anlarda doğru işler yaptı. Ligin ikinci yarısında fikstür avantajı falan derken de Beşiktaş'ın ciddi ciddi şampiyonluğu konuşabileceğini düşünüyorum.


BEŞİKTAŞ: 1 - BURSASPOR: 0


Stat: Fiyapı İnönü

Hakemler: Fırat Aydınus, Serkan Ok, Kemal Yılmaz


Beşiktaş: Cenk, Hilbert, İbrahim Toraman, Ersan Adem Gülüm, İbrahim Üzülmez, Necip (Dk. 46 Tabata), Ernst, Aurelio, Guti (Dk. 90+2 Michael Fink), Holosko, Ali Kuçik (Dk. 76 İsmail Köybaşı)


Bursaspor: Ivankov, Mustafa Keçeli, Ömer Erdoğan, İbrahim Öztürk (Dk. 31 Serdar Aziz), Vederson, Volkan Şen, Svensson, Ivan Ergiç (Dk. 84 Nunez), Ozan İpek (Dk. 73 Sercan Yıldırım), Batalla, Turgay Bahadır


Gol: Dk. 65 Holosko (Beşiktaş)


Sarı Kartlar: Dk. 41 Holosko Dk. 83 Ersan Adem Gülüm (Beşiktaş), Dk. 41 Ivankov, Dk. 85 Mustafa Keçeli (Bursaspor)


Kırmızı Kart: Dk. 45+2 Volkan Şen (Bursaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir