8 Ocak 2011 Cumartesi

O da Geldi Geçti / Haim Revivo

Kazım Kazım'ı konuşuyorken başka bir Fenerbahçe'den Galatasaray'a geçiş hikayesini anlatalım. Gerçi bu geçiş, Kazım'ınki kadar sert olmamıştı. Aslında taraftarlar tarafından çok sevilen isimlerin rakip takıma gitmesi daha çok ses getirir ama Kazım'ın geçmişini düşündüğümüzde Revivo onun yakınına bile yaklaşamadı.

Revivo aslında Galatasaray'a geldiği sıralarda düşüşte olan bir isimdi. Ortega'nın transferi Revivo'yu gölgelemiş ve ikinci hatta birkaç plan daha geriye gönderdi. Sezon başında yaşanan 10 numara krizinden tutun, Lorant'ın ilginç keşiflerine kadar. Ortega'nın gelişi Revivo'nun biletinin kesilişi anlamına geliyordu ve 2002/2003 sezonunun devre arasında Revivo'nun yolu, aç kurtlar gibi 10 numara 10 numara diye kafasını duvarlara vuran Galatasaray'a düştü.

En önemli detay ise Revivo'nun bonservis ücreti verilerek transfer edişiydi.

Düşünün, kaç tane hatırlıyorsunuz Fenerbahçe'den Galatasaray'a veya Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye bonservisle satılan futbolcu?

Revivo, Galatasaray'a geldiğinde 31 yaşındaydı ve bu transferi de para için yaptığı zaten belliydi. Ama ondan beklentiler büyük oldu, herkes Fenerbahçe'nin 2000/2001 sezonunda şampiyonluğa giderken gösterdiği performansı, harika frikikleri falan bekliyordu. Sürekli de yazıyorum, Hagi'nin ardından yaşanan sendrom büyük oldu ve sürekli Hagi'yi aradık, o tarzda bir futbolcu istedik. Oysa Revivo'nun kapasitesi belliydi, Türkiye standartlarında iyi bir isimdi ama bugünün şartlarında Revivo'yu almazdım ben.

Sezona da hızlı başladı aslında. Devre arası döneminde oynanan hazırlık maçlarında iyiydi ve ligin ikinci yarısının ilk maçı olan Bursaspor karşısında da yaptığı üçleme unutulmasın. Sezona da böyle bir başlangıç gelince, devamında daha iyisi beklendi ama Revivo'nun Galatasaray adına iyi hali sadece bir maçla sınırlı kaldı. Fatih Terim, Revivo için çok uğraştı ve Felipe'ye tanımadığı imtiyazları bile Revivo'ya tanımasına rağmen olmadı. Çünkü kan uyuşmadı, takım da taraftar da bu adamı benimsemedi.

Sonucunda da ülkesine geri döndü ve bir sezon daha futbol oynadıktan sonra kariyerini bitirmiş oldu. Fenerbahçe açısından her zaman iyi hatırlanacak ama son Galatasaray transferi de pek unutulmayacak bir isimdi. Bizim açımızdan ise tam bir fiyasko...

4 yorum:

 1. Ben bonservis ödenmemişti diye hatırlıyorum hatta Hakan Bilal Kutlualp sözleşmesini feshettik o da hemen Galatasaray'a gitti. Görüştüğünü bilmiyorduk gibi bir açıklama yapmıştı. Net hatırlayamıyorum ama öyle bir şeydi.

  YanıtlaSil
 2. http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=67801

  YanıtlaSil
 3. Saadettin Saran da bonservisle sattık demişti, o dönemde futbol şube sorumlusu oydu. Ama farketmez yani :)

  YanıtlaSil
 4. Milliyet de aynı şekilde yazmış, http://www.milliyet.com.tr/2003/01/16/spor/spo03.html birebir Kazım transferi ile eşleşiyor. Devre arası, Fenerbahçe ile sorunlu ayrılmış, bonservisi elinde ama Kazım kadar ahlaksız değil

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir