7 Ocak 2011 Cuma

Santrafor Hamlesini Hala Görememek

Transferler bir şekilde geliyor. Gerçi Beşiktaş, Simao'ydu, Almeida'ydı ya da Fernandes'di derken kamp döneminden önce işini halletti ve böylesine büyük topçular getirdi. Galatasaray ise alışık olduğumuz gibi kamp döneminden önce transferlerini yetiştiremediği gibi peşinde olduğu isimlerde öyle transferi çok zor kapsamda olan futbolcularla uğraşmıyor. Yine de 10 Ocak'a kadar bu transfer mevzusu kapanacak gibi, geçmişte bunu göremediğimiz zamanlarda olmuştu.

Orta saha revizyonunu şimdiden gerçekleştirmek güzel. 2 senedir kanayan yaramız, oynayanıyla yedeğiyle çok kötü bir orta saha hattımız vardı. Öyle bir durum ki, Hakan Balta orta sahaya geçtiğinde sanki bir Xavi izliyoruz, durumu buna yoruyoruz. Ya da Calio'nun transferine deli gibi seviyoruz, oysa Elano'lara falan alışıktı bu transfer bünyesi.

Şimdi ise Calio geldi, Cana zaten elde var, Biglia transferi hala olabilir, Formica'nın da eli kulağında derken orta saha revizyonumuz bir şekilde gerçekleşmiş oldu. Alttan da gelen yetenekli gençleri bu yapının içerisine monte edebilirsek, beyin algımızda sorunlar yaratan ve çeşitli sendromlar yaratan yapıdan bir an önce uzaklaşırız.

Orta saha revizyonu güzel, gündemde gezinen futbolcuları falan da okumak güzel de bu takımın temel sorunlarından da birisi santrafor değil miydi? Baros'un yokluğu bildiğiniz gibi acı verici ve her geçen gün de Baros'dan umudumu kesiyorum. Elde de alternatif yok, en son Anıl Dilaver'i göklere taşıyorduk ama o da çok genç. Aksilikte şu gündemde fazla santrafor adı dolanmıyor, sadece Mutu ismini arada duyuyoruz. Yönetimin de mutlaka bir santrafor alma düşüncesi vardır ama eskiye oranla bütün transferleri basına düşen Galatasaray'ın santrafor transferi neden şu ana kadar duyulmadı acaba?

Yoksa santrafor alternatifidir diye Kazım'dan mı bahsedecekler. Ya da Pino iyidir deyip, onu yalnız mı bırakacaklar? En olmadı, Baros birgün dönecek umuduyla mı yaşıyorlar?

Kısacası santrafor transferini en acil şekilde bekliyorum, yoksa Baros tam olarak sağlıklı olarak sahaya dönmediği sürece kurulan bu yapının hiçbir önemi kalmayacak. Anıl Dilaver uzun vadede bu yükü taşıyamaz, Kewell eskisi gibi santrafor oynayacak fizik güce sahip değil. Bir tek Pino'ya kalmış gibiyiz ve o da olmazsa durum oldukça sıkıntılı olacak. Umarım şu santrafor transferi bir an önce gerçekleşir ve daha önemlisi umarım genç, potansiyelli bir yabancı görürüz. Scout ağı, yeniden yapılanma falan dendi ama yapılanma hamlelerini hala görebilmiş değilim.

2 yorum:

 1. Santrafor transferi şart burda hemfikiriz, ancak scout ağından verim beklemek için aşırı acele etmiyor muyuz?

  Bu scout ağı aralık ayında resmen açıklanmadı mı? İki ayda sonuç verecekti de eski sistemi, yani iki kere izleyip oyuncu transfer etmeyi niye eleştirdik yıllardır?

  Scout ağının faydası ancak bu yıl sonunda o da belki bir-iki oyuncu transferinde görülebilir, ancak esas önemli olan bu scout ağının yıllar içerisinde vereceği faydadır..

  Aralık ayında kurulan scout ağı ile transfer yapmak eski sistemin adını değiştirmekten başka bişey olmayacaktır..

  YanıtlaSil
 2. Bu yazini gozden kacirmisim.
  Iyi de olmus. Zira, Hannover 96 macindan sonra, Hagi'nin aciklamalari da artik basina yansimaya basladi.

  Mac sonrasi aciklamasinda, "forvet sart" diyerek, eksiklige dikkat cekti.

  Pino'dan, Kazim'dan mukemmel kanat oyunculari yapilabilir. Ikisinin de forvet olarak eksikleri cok.

  Ornek olarak, Pino, hic bir sekilde pozisyon almayi bilmiyor. Atak yapiyoruz, kanatlardan top tasiniyor ama Pino'ya bakiyorsun, kanadin dibine kadar gelmis top istiyor. Sebebi de, alip uzaktan sut vurma hevesi. Guzel vuruyor tamam da, kaleye ne kadar yakin olursan, pozisyonun gol olma olasiligini arttirirsin. Bununla ilgili eksigini gidermesinde fayda var.

  Kazim'a gelince. O da cok iyi pozisyon aliyor. Pas atabilecek adamlarin, tam istedigi yerde duruyor. Fakat o da, konsantrasyon olarak duserse, toparlayamiyor kendini. Arada kaybolup gidebiliyor.

  Baros ise, bu ozelliklerin hepsine sahip. O yuzden tam bir forvet. Onun gibi hizli, cevik, hirsli bir forvete daha ihtiyacimiz oldugu asikar.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir