5 Şubat 2011 Cumartesi

Bu Ülke Sporunun Ezber Bozmaya İhtiyacı Var

Kış sporları denilince akıllara hangi ülkeler gelir. Kanada, ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, Orta Avrupa'da bulunan yüksek ülkeler. Tabii Fransa, İtalya, Almanya, İspanya gibi sporun olmazsa olmaz ülkeleri bu kapsama girmiyor, çünkü onlar her sporun içerisindeler. Peki Türkiye bunun neresinde dersek çok ama çok uzaklarda cevabını alırız.

Kış sporları ve Türkiye'nin pek alakası yoktur. Kış sporları denildiğinde akıllara kayak gelir ama kayakta bizim ülkemizde zengin sporudur, sömestr tatilinde Uludağ gibi yerlerde yapılan bir aktivitedir, spor gözüyle de bakılmaz. Tıpkı tenis gibi, o da zengin sporu diye damga yememiş midir.

Ama artık bendimizi aşmaya başlıyoruz. Bu ülkenin öyle ya da böyle Marsel İlhan ve İpek Şenoğlu gibi tenisçileri var ve alttan da yetişmeye devam ediyor. Yüzme konusunda da atılımlar olduğunu biliyorum, aynı şekilde atletizm konusunda bir süredir yapılanma var. Kış sporları açısından ise Dünya Üniversteler oyunlarını düzenleyebilmek çok önemli bir eşikti ve bunu da başarabileceğimizi görüyoruz. Şu ana kadar çok fazla göze batan bir olumsuzluk yok ve iyi bir organizasyon düzenliyoruz. Bu organizasyon sayesinde de ülkemiz adına dikkatler kış sporlarına yöneldi ve bu branşlarda sporcularımız olduğunu görmek büyük gurur verici.

Buz hokeyinde futbolun San Marino standartında olursak olalım ya da diğer branşlarda elemeleri daha geçemeyelim. Bunlar mühim değil, yeter ki sporcu yetiştirelim ve sağlam bir yapı kuralım. Başarı elbette gelir, kimse bir anda belli bir noktaya gelmedi. Türkiye'de bundan 20 sene önceki futbolu düşünün ve bugün geldiğimiz noktaya bakın. Herşey zamanla ve sırayla.

Kış sporları denildiğinde Tuğba Karademir akıllara geliyor, keşke bu oyunlarda olabilse dediğimiz bir sporcu. Ama kendisi sporu bıraktı ve akademik bir kariyeri tercih etti. Buna karşı çıkmak olmaz, sonuçta kişisel bir karar ama hedefler de Tuğba Karademir'i bu oyunların yüzü olarak kullanmak vardı. Bunun için büyük çalışma gösterildi, önemli paralar harcandı ama Tuğba'nın sporu bırakması işte bu yüzden tartışılıyor.

Tuğba Karademir'le de yaşanan ilkler var ama bu yaşanan ilk çok daha anlamlı. İlk defa bu kış sporlarında madalya alabilen bir sporcumuz var. Buz dansında Alper Uçar ve partneri Alisa Agafonova gümüş madalya aldı. Buz dansı nere, biz nere demeyin. Uzun zamandır bu oyunlar için çalışmalar vardı ve sporcular da yetişmeye başladı. Madalya alabilen bir sporcuya sahip olmak ise çok daha güzel oldu, bu yüzden Alper Uçar'la büyük gurur duymak lazım. Ayrıca gelecek ay Tokyo'da yapılacak Dünya Şampiyonası'nda da yarışacaklar ve hedefi altın olarak belirmemişler. Gerçekçi bir hedef gibi durmasa bile bu işler birşeyleri hedefleyerek gerçekleşir. Kim derdi Nevin Yanıt'ın Avrupa Şampiyonu olacağını, hepsinden öte Türk bir sporcunun sprint yarışında yer alabileceğini. Hepsi birşeyleri hedefleyerek gerçekleşiyor, bu yüzden çıtayı yüksek tutmak önemli.

1 yorum:

  1. Sorun şu ki özellikle üst seviyede kayak sporu için akredite pist yok ülkemizde. Slalom & Büyük slalom yarışlarının düzenlenebileceği sadece 2 pist mevcut o da Palandöken'de. Türkiye dağlarının fiziksel özellikleri dolayısı ile eğim ve uzunluk kurtarmıyor. Ne kadar malzeme, hoca yardımı yapsanız da sporcunun yurtdışında yaşaması ve antreman yapması mecburi. Oysa atletizmde böyle değil mesela, yap pisti getir hocayı yazın çıkart yaylaya al sana sporcu yetişir...

    Buz pateni, buz hokeyi, curling gibi sporları ise büyük şehirlerde inşa edilebilecek buz sahaları sayesinde yurtiçinde yapabilirsiniz. Bence ağırlık bu sporlara verilmeli kış olimpiyatları içinde yer alan. Bir de tabii o kadar para harcadıktan sonra kayakla atlama; bari birileri kullansın o tesisleri 2-3 kişi olsa bile!

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir