2 Şubat 2011 Çarşamba

Heyecan Gerek

Usain Bolt misali rakipsiz bir diğer sporcu ise Michael Phelps. 25 yaşındaki yüzücü her sene üstüne koyarakta devam ediyor, düşünün artık 30'larına geldiğinde kıracağı rekorları. Bugüne kadar Dünya Şampiyonaları ve Olimpiyat Oyunlarında 37 altın madalyası var, 2008 Pekin'de ise bir olimpiyatta alınabilecek en fazla altın madalyayı almayı başarmıştı. Yani nereden bakarsak bakalım tarifi olmayan bir yüzücü. Arada sporcuya yakışmayan hal ve davranışlar içerisinde bulunmasına rağmen bu onun değerini hala düşürebilmiş değil.

Çünkü rakibi yok.

Phelps'in de aslında önünde başarabileceği fazla birşey kalmadı. Ancak rekorlarını ilerletir, kendine ait olan başarıları tekrar eder ve Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük yüzücüsü olma olayını biraz daha perçinler.

Bu yüzden heyecan yaratmak adına rekabeti büyütmek gerekiyor. Phelps'e kim rakip olabilir demeyin, 2004 Atina'da bu adamın karşısında Ian Thorpe efsanesi vardı ve herşey Phelps adına güllük gülistanlık olmadı. Yine de Phelps'in o zamanlar 18 yaşında bir çaylak olduğunun altını çizelim ama Thorpe da 21 yaşındaydı.

Ian Thorpe, farklı bir manyak aslında. 23 yaşında emekliye ayrılan bir sporcu ve emeklilik kararı almasının üzerinden beş yıl geçse de hala geri dönme kararı almış değil. Alacak gibi de durmuyor ama heyecan yaratmak adına, Phelps'i yeniden kendine getirmek adına Thorpe'nin yüzmeye geri dönmesi gerekiyor.

Şunu belirtelim, Bolt için Tyson Gay gerek diyoruz ama Bolt istediği sürece Tyson Gay limitlerini zorlasa bile yanına yaklaşamaz. Phelps & Thorpe düellosunda durum farklı, işler Phelps açısından bu kadar rahat olmaz. Tabii Thorpe'nin ne durumda olduğunu bilmiyorum. Beş yıldır kendisini yarışmalarda göremedik.

Benim düşüncem ise Thorpe yüzmeye dönmez ve Phelps rakipsiz takılmaya devam eder. Çünkü 23 yaşında emeklilik kararı alan ve kesinlikle geri dönmeyen bir sporcuyla karşı karşıyayız. 23 yaşında, önünde uzun yıllar varken emekli olan adama ne derler bilemiyorum. Ama Torpido'nun geri dönmesini isterim, yeniden o ''Thorpe'nin ayakları çok büyük, palet gibi hareket ettiriyor ve haksız rekabet yaratıyor'' söylemlerini de duymak isterim.

Not: Ben bunu yazdım ama bugün öğrendiğim Thorpe'nin 2012 Londra için çalışmalara başladığı. Avustralyalılar için inanılmaz büyük bir haber.

2 yorum:

 1. Merhabalar,

  Yazdığınız futbol dışı yazıdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Diğer futbol bloglarından farklı noktada bulunduğunuzu görmek sevindirici. Özellikle de, Galatasaray'ın da aslında oldukça iyi olduğu, ancak ülkemizde kimse tarafından ciddiye alınmayan bir spor dalı konusunda kaleme aldığınız bu yazı, oldukça hoşuma gitti.

  Uzun yıllar bu sporun içinde bulunmuş biri olarak, eklemek istediğim bir şey var. Yüzme sporu, malesef ilerleyen yaşlarda çok fazla başarı getiremiyor. En parlak rekorlar, Ian Thorpe örneğinde de, Michael Phelps örneğinde de görüldüğü üzere, erken yaşlarda geliyor. Bu yüzdendir ki, 19+ yaşındaki sporcuların tamamı aynı kategoride(açık yaş) yüzüyorlar. Daha doğrusu, bunlar benim çıkarımlarım. Yararlandığım kaynak ise, Yüzme Federasyonu, Türkiye Kısa Kulvar Eleme Karşılaşmaları sonucu[1]. Tamamına bakmadım, ancak genel olarak 17-18 yaş dereceleri, 19+ yaş derecelerinden daha iyi. Bunu o kaynakta görebilirsiniz.

  Ian Thorpe'un kararının bu durumla alakası olabilir, ve bu yüzden de geri dönmemesi söz konusu olabilir.

  Saygılarımla,
  Altuğ

  http://www.tyf.gov.tr/UserFiles/file/7-8kasimkarma.doc

  YanıtlaSil
 2. Yorumunuz için çok teşekkürler, inanılmaz mutlu oldum.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir