4 Mayıs 2016 Çarşamba

Telles'e Çok Takıldık, Carole'yi Unutmayalım


Alex Telles'in transfer durumuna çok odaklandık. Belli ki Inter'de kalmayacak, bu bir gerçek. Inter günlerinde de üzerine çok koyamadı ama hala bir piyasası var, 6-7 milyon avro'ları konuşmak yine mümkün ama zor görünüyor. Satın alma opsiyonlu kiralık gönderilmesi de büyük bir hataydı, herkes o opsiyon için zorunlu satın alma opsiyonu dedi ama öyle değildi, o gün de yazdım. Şimdi Inter akıllı bir hareket edip Caner Erkin'i bonservisi olmadan alıyor, Alex Telles de belli ki geri dönecek. Eğer bahsettiğim rakamı veren bir takım yoksa da geri dönsün zaten, Telles'i severim.

Ama konu o değil, Telles'e çok takıldık ve hakkını yeterince vermediğimiz isim Carole oldu. Sakatlık etkisini tamamen üzerinden attığından bu yana iyi bir çizgi yakaladı, yükselerek devam ediyor. Sakatlık etkisi değil de ona Mustafa Denizli etkisi diyelim aslında, sol bekte Hakan Balta & Olcan Adın'ı tercih ederken Carole'yi atlaması kabul edilemezdi. 

Hakan Balta'yı belli ki savunma nedeniyle sol beke yazıyorsunuz ama yaş ve konum itibariyle zaten ağır olan Hakan Balta'yı sol bekte kullanmanın hiç mantığı yoktu. Üstelik Carole savunma kimliğiyle öne çıkarken. Olcan Adın için tempo deseniz, Carole'den tempolu olduğunu da düşünmüyorum. Elimizde böyle bir bek varken uzun süre yararlanamadık, yedek bıraktık.

Hatta Hamza Hoca'nın sistemini çökerten etmenlerden biriydi, daha doğrusu zayıf olan takım savunmasını tamamen bitiren. Carole'nin Fenerbahçe maçında yaşadığı uzun sakatlık takım savunmasını tamamen iflas ettirmişti. Carole tempolu ve atlet bir futbolcu, boyuna oranla hava hakimiyeti de var, iyi de bir kesici olduğunu düşünüyorum. O gidince hava topu alamaz oldu savunma mesela. Son haftalara baktığımda ise savunma yapan tek savunmacının yine Carole olduğunu düşünüyorum, biraz da Denayer'i ekleyerek.

Hücumda da etki ediyor, temposu hem savunmada hem hücumda etki edebilmesine imkan tanıyor ama önünde olan isimle iletişimi yok. Yasin Öztekin sadece adam geçmeyi düşünüyor, Sneijder de olmayınca sistemden uzak, sadece bireysel yeteneğiyle oynamaya çalışan bir isim. Savunma yardımı, bek'i ile iletişim yok, haliyle Carole birçok açığı da kapatmak zorunda ve bunu da yapıyor. Önünde onunla etkileşim kurabilecek bir açık oyuncusu olsa daha iyisi de olur, eminim.

Fiyat & fayda anlamında bu sezonun en iyi 2 transferinden biri, hatta en iyisi. Bu tarz adımlar atmak da yeni dönem için olmazsa olmaz. Carole'yi bulanların bu yolda daha iyi işler yapabileceğini düşünüyorum, umarım onlar da böyle düşünüyordur..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir