23 Ekim 2023 Pazartesi

Sol beke hamle yapayım diye, stoper tandemini bozmaya gerek yok


Icardi konusunu yazmıştım. En ufak bir risk varsa dahi onu kenarda tutar, oynatmazdım. Bayern Münih maçıyla sezon bitmiyor çünkü, yolumuz çok daha uzun. Bir soru da, Angelino'nun kötü grafiği üzerinden geliyor. Onu kenara alıp, savunmanın dengesiyle oynama ihtimali. Abdülkerim Bardakcı'nın sol beke çekilip, Davinson Sanchez'in partneri olarak Kaan Ayhan / Nelsson 2'lisinden 1'inin oynatılması.

3'lü savunma ihtimali de belirtilmiş. Stoper ve bek profillerimize bakınca, 3'lü savunmayı oynayabilirler gibi görünüyor ama bu iş pratik meselesidir. Daha önce hiç kullanmadığın bir formasyonla bu maça çıktığında başına gelebilecekler az çok belli. Fenerbahçe - Hatayspor maçı bunun örneklerinden. Hatayspor, ligin namağlup takımlarından biriydi ve Fenerbahçe karşısında o düzenlerinden ödün verip, 3'lü savunmaya döndüler. Sonrası malum.

Elbette Galatasaray'ın oyuncu kalitesi başka da, alışkanlığı yok. Bu yüzden de 3'lü savunma ihtimalini düşünmüyorum bile. Savunmanın dengesinin bozulma ihtimali de beni korkutuyor. Angelino ne kadar kötü durumda olsa da, bu maçta oynaması gerektiğini düşünüyorum. Nihayetinde tecrübedir, bu maçları iyi biliyor. En olmadı Kazımcan Karataş'a dönersiniz ama stoper dengesini bozmazsınız. Davinson Sanchez / Abdülkerim Bardakcı tandemi bu takımın en güçlü taraflarından biri.

Abdülkerim Bardakcı'yı maç içinde sol beke kaydırmakla, Bayern Münih karşısında sol bek oynatmak başka şeyler. Bek için ağır bir isim, karşısında da üst düzey isimler olacak. Zor durumlara düşebilir. Onu sol beke çekince, stoper ezberini de bozacaksınız. Abdülkerim Bardakcı'nın oynadığı en iyi mevki sol stoper. Sol stopere hangi ismi kaydırsanız sorun yaşar. Davinson Sanchez, sol stoper oynadı desek, Tottenham'da idi o alışkanlık. 

Kaan Ayhan ancak sol stoper gibi oynar, o hamle de böyle bir maçta sıkıntılı. Nelsson desek zaten sol stoper olmaz. Denendi de bu. Abdülkerim Bardakcı'nın sol stopere kaydığı bir maçta önce Davinson Sanchez sol stopere geçmiş ve sorun yaşamıştı. Devamında Nelsson sol stoper gibi oynadı ama o da çok rahat değildi. Sol beke hamle yapayım diye, en güçlü olduğun yerlerden birini bozmaya gerek yok. Hücumda yerleri değiştirmekle, savunmada yerleri değiştirmek bambaşka şeyler.

11 yorum:

 1. Angelino bile kendini şu maç 11 e koymaz, rosier gibi bir bitik oyuncuyu yıldız yaptı karşısında sane gibi oyuncuları neler olur tahmin bile edemiyorum. Apokerim sol bekte angelino kadar da ağır değil bu arada angelino çabuk zannediyor herkes ama değil oldukça ağır bir oyuncu ve kısa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Angelino kendisini 11'e yazar. Bu maçta sol beki ben de bozmazdım. Bozulacaksa da Kazımcan Karataş oynamalı.

   Sil
 2. bence angelino yu son şansın diyerek bu maçta ilk 11 oynatmak daha mantıklı,hatta oliveirayı da..kötü ihtimalde devre arası ikisine de alırsın,aksi durumda onları kazanırsın ve demekki maç seçiyorlar dersin,geçersin..bir de tuhaf birşeye dikkat ettim oliveira nın kötü oynadığı maçlarda bile takım onsuz zamandakilerden daha iyi oynuyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana oynar gibi geliyor. Tecrübesine güvenmekten başka bir yol yok.

   Sil
 3. Kazımcan 'in üzerinde durulması gerekir. Geçen sezon iyi maçları var. Sürekli oynarsa çok iyi bir solbek kazanırız. Angelino iyi oyuncu ama Caner Erkin gibi 4'lü savunmanın solu değil de 5'li ortasahanın solu olmalı.Solbekte sıkıntı yaşıyor.Bayern Angelino oynarsa oraya çalışacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kazımcan Karataş fiziğiyle de değerli bir sol bek. Şampiyonlukta da pay sahibi.

   Sil
 4. Aslında 343 ün bize çok uyabilecek bir formasyon olduğunu düşünüyorum. Elimizde 3 iyi stoper var. Abdulkerim topla iyi çıkar sanchez de iyi çıkar ve hızı ise en önemli avantajı. Nelson da ortada oynar ve süpürücü rolü oynarsa iyi bir 3 lü savunma kurgusu oluşturulabilir. Orta saha bu formasyonda orta sahadaki pek çok sorunu da çözüyor oluyoruz aslında boey Kerem sağ ve sol açık çok rahat oynayabilir hale geliyor ve daha tete zaha ndombele Kaan gibi net Orta saha alternatif8 de üretebiliyorsun. Tabii ki dediğin gibi ciddi bir pratiğe ihtiyacı var bu sistemin ama ben takımda pek çok soruna çözüm üretebilen bir formasyon olduğunu düşünüyorum. Elimizde iyi savunmacilar varken çalışılabilir olduğunu düşünüyorum bunun en azından.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygun ama ezber lazım işte, çok daha öncesinden oynanmaya başlamıştı. Tek tek isimlere bakınca bence de yapı uyuyor. Ama bu maçta 3lü savunma demenin faturası acı olur.

   Sil
 5. Benim bildiğim Okan Hoca bu maça çok büyük taktiksel değişiklikler yaparak çıkmaz. Angelino sol bekte büyük sıkıntı ama torreira veya Kaan ona daha sık yardıma gelerek bu sorun çözülmeye çalışılabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de çıkmaz. Sol beki bozmaz en azından.

   Sil
 6. Solbekde maalesef istediğimizi bulamadık gibi angelino bir türlü bekleneni veremedi kazımcan henüz ideal 11 oyuncusu olacak kıvamda değil devre arasında solbek takviyesi yapılacak gibi

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir