10 Mart 2009 Salı

Yine Bir Devşirme


Yine bir devşirme sporcumuz Alamitu Bekele Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasında 3000 metrede Türkiye'ye ilk birinciliğini ve ilk madalyasını kazandırdı. Kendisinden madalya bekliyorduk ama bunun altın mı olacağı konusunda şüphelerimiz vardı. Bekele zamanında Elvan'la birlikte ülkemize getirilmişti. Bir süre sonra ben yapamayacağım diyerek ülkesine geri döndü. Doping cezası aldı bu süre zarfında anne oldu. Kendisinin şu an 5 yaşında bir çocuğu var. Eşi ve çocuğu kendi ülkesinde yaşıyorlar. Başarıya ulaşması Elvan gibi olmadı şu an 30 yaşında ve başarıları gelmeye başlıyor. Gerçekten bizlere bu altın ile birlikte büyük gurur yaşattı kendisini tebrik ediyoruz. Devşirme sporcu konusunda da demek istediğim tek şey Atatürk'ün milliyetçilik anlayışında dediği gibi kendini Türk hisseden herkes Türk'tür.

Sporu bıraktıktan sonrada Türkiye'de kalmak istiyor ve burada antrenör olmak istiyor. Türkiye'ye ne denli bağlı olduğunu buradan anlayabiliriz. Hocası Ertan Hatipoğlu Elvan'ın da hocasıydı ama sonra görevinden alınmıştı. Bekele ile yola devam ediyor.

Bekele Pekin Olimpiyatlarında 7. olmuştu. Final koşması bile orada büyük bir başarıydı. 2006'da yeniden çalışmalara başlamış, uzun süre spor yapmayan biri olarak 30 yaşında bu başarılarını görmek gerçekten gurur verici.

Şimdi önümüzde Mart ayındaki Dünya Kros Şampiyonası var. Orada rakipleri ciddi Afrikalılar falan da gelecek bence asıl sınav orada.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir