24 Kasım 2009 Salı

2009'un En İyi Atletleri: Usain Bolt & Sanya Richards

Atletizm sezonunun bitmesinin ardından 2009 yılının Atletizm'de bayanlarda ve erkeklerde en iyisi 1800 sporcu, spor adamı ve gazetecinin katıldığı oylama sonucunda belirlendi. Erkeklerde ödül tahmin edeceğiniz üzere Usain Bolt'a gitti ve uzun yıllarda ona gideceğe benziyor. Bayanlarda ise bu sezon ödül Sanya Richards'ın oldu. Sanya Richards bu sene 400 metrede müthiş işler başardı ve bu ödülü sonuna kadar hak etti. Erkeklerde bu konuda fazla çekişme yok veya Usain Bolt'u zorlayacak bir atlet yok diyebilirim ama bayan sporcularda daha büyük çekişmeler var ve özellikle Isinbayeva'nın kötü bir sezon geçirmesi sonucunda Sanya Richards bu ödülü kazandı. Bolt ve Richards, Uluslararası Atletizm Vakfı Onursal Başkanı Monako Prensi Albert ile IAF ve IAAF Başkanı Lamine Diack'ın ev sahipliğinde düzenlenen 2009 yılı Dünya Atletizm Galası'nda ödüllerini aldılar. Son olarak Sanya Richards ve Usain Bolt'un çok yakın arkadaş olduklarını eklemeden geçmek istemiyorum. Sanya Richards'da aslında Jameika'lı bir atlet ama ABD'de eğitim gördüğü için ABD adına yarışıyor. Usain Bolt'da ABD'de eğitim görmesine rağmen kendi ülkesi adına yarışıyor.

Usain Bolt'u bu sezon blogda uzun uzun değerlendirdik. 100 ve 200 metrelerde yakaladığı çıta ancak teknolojik gelişmelerle kırılabilir. Yani yeni koşu ayakkabıları, tartan pistler falan yani daha hızlı olmaya yarayacak teknoloji Usain Bolt'u geçebilir. Ama bu teknoloji gelişirken Usain Bolt'un da kendini daha da geliştireceğini unutmamak lazım. Allah'tan Usain Bolt kendini sevdiren ve izlettirmesini başaran bir atlet. Normalde bu rekorları kıracak daha soğuk bir atlet yarışma heyecanını kaçırdığı için büyük tepki toplayabilirdi. Usain Bolt'un ayrıca henüz 23 yaşında olduğunu unutmamak lazım. Çünkü Atletizm'de 26-27'li yaşlardan sonra bir atlet tam olarak kendisini bulabiliyor ve zirve noktası dediğimiz yere çıkabiliyor. Usain Bolt ise bu yaşlarda gösterdiği başarıyla bizlere gelecek yıllarda neler yapabileceğini kanıtlıyor. Yani ilerleyen zamanlarda Bolt'un 100 metrede 9.40 koşması ve 200 metrede 19 saniyenin altına inmesi asla sürpriz olmayacaktır. Ayrıca Usain Bolt'un 400 metre ve uzun atlamada da yarışma hayalleri var. Yani zaten şu an bile efsane oldu ama onun insan olmadığını bu hayallerinden ve gerçekleştirme potansiyelinden anlayabiliriz.

Sanya Richards'da bu sezonu oldukça formda geçirdi ve katıldığı bütün yarışları kazanmanın yanında, bu yıl konuşan en iyi 10 dereceden 7'sine imza attı. Ayrıca Golden League'de de jackpot'u paylaşan isimlerden birisi oldu. Usain Bolt'un aksine Sanya Richards'ın bu kulvarda bir çok rakibi var ve 400 metre yarışları inanılmaz heyecana sahip oluyor. Shericka Williams, Antonina Krivoshapka, Christine Ohuruogu gibi atletlerle önemli bir yarış halinde. Sanya Richards'da 24 yaşında ve bu saatten sonra atletizmine sürekli yeni özellikler katacaktır ve onun mutlaka 400 metre rekorunu kırmasını bekliyorum. Ayrıca bu yıl kariyerinde ilk defa bu tip şampiyonalarda altın madalya kazanarak {bayrak yarışlarını saymıyorum} şanssızlığını yenmiş oldu.

1 yorum:

  1. gercekten süper sporcu yarısı bıtene kadar nefes almıyorum

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir