14 Şubat 2010 Pazar

NBA All-Star Yetenek Yarışmaları

All-Star yetenek yarışmaları insanların bir yıl boyunca bekledikleri, katılımcıları görünce neler olacağına dair günlerce fikir ürettikleri yani beklentilerin en üstte olduğu noktadır. Özellikle yetenek yarışması, üç sayı yarışması ve tabii ki smaç yarışması All-Star hafta sonunun en eğlenceli anlarıdır. Son yıllarda smaç yarışmasında yenen haklara çok fazla şahit olmaya başladık ve sinir seviyemiz bu eğlenceli anlarda yükselebiliyordu ama yinede All-Star, All-Star'dır. Gecenin yarışmalarını kazananlar ise Shooting Stars'da Teksas takımı, yetenek yarışmasında Steve Nash, üç sayı yarışmasında Paul Pierce ve smaç yarışmasında Nate Robinson birinci oldu. Yarışmalara genel olarak baktığımda geçmiş yıllara oranla çok eğlendiğimi söyleyemem. Yarışmalar sanki biraz sönük geçti ama yine de güzel bir gece geçirdik.

Shooting Stars'ı aperatif niyetine senelerdir ilk yarışma olarak izliyoruz. Genelde bu yarışmayı çok sevdiğimi söyleyemem ama yine de izlemesi keyiflidir. Bu yıl Shooting Stars'ı Teksas takımı kazandı. Dirk Nowitzki, Kenny Smith ve Becky Hammon'dan olulan Teksas, 34.3 saniyelik dereceyle gecenin kazananı oldu. Teksas'ın bu yarışmada avantajı üç şutör isimden oluşmasıydı. Gerçi San Antonio'da David Robinson, Tim Duncan gibi isimler olduğunda da birinci olmuşlardı ama bu yarışmaya şutör isimlerle katılmanın her zaman büyük avantajı oluyor. Yani tepeden Chris Webber gibi bir uzuna üçlük attırmaya çalışınca yarışma için fazla şansınız kalmayabiliyor.

Yetenek yarışmasında ise yarışmacılara baktığımızda bu yarışmayı üç kazanan ismin olduğunu görüyorduk ama Derrick Rose nedenini bilmediğim bir şekilde yarışmadan çekilince Russell Westbrook onun yerine yarışmaya katıldı. Diğer yarışmacılar ise Steve Nash, Daron Williams ve Brandon Jennings'di. Benim favorim Derrick Rose'du ama onun yokluğunda Daron Williams'ı favori olarak görüyordum. Çünkü bu yarışmanın rekor derecesi Nash'de olmasına rağmen yaşı gereği eski hızında olmadığını düşünüyordum. Nash'in avantajı pas konusunda uzman olması ve tepe şutunda yarışmacılar arasında en iyi isim olmasıydı. İlk turda Brandon Jennings sürprizine şahit olacakken bu oyuncunun bir noktada heyecanlanması üzerine yaptığı kötü derece Nash ve Daron finalini bizlere izletti. Nash final turunda 29.9 derece yapınca Daron'a fazla hata yapma şansı kalmadı ve yarışmayı Nash kazanmış oldu. 36 yaşına gelmesine rağmen Nash'in bu yarışmayı tekrar kazanması gerçekten inanılmaz bir durum.

Üçlük yarışmasında ise sürprizleri yaşadık. Kapano tarzında üçlük yarışmasına damga vuran bir isim çıkmamasına rağmen ilk turdan başlayarak büyük bir rekabet oldu. İlk turda 15'in altında kalan bir ismin olmaması zaten yaşanan çekişmeyi bizlere gösterdi. Final turunda ise Paul Pierce 20, Stephen Curry 17 ve Billiups 14 puan alarak Pierce şampiyonluğa ulaştı. Pierce'nin tekniğine baktığımızda maç içerisinde topu elinden çok yavaş çıkarıyor ve bu tarz üçlük yarışması için uygun değil. Ama yarışmada gördüğümüz kadarıyla Pierce bu üçlük olayı için çok çalışmış ve kendine özgü geliştirdiği teknik sayesinde birinci oldu. Diğer bir ilgimi çeken isim olan Curry'nin de çok özel bir tekniği var. Çaylak oyuncunun ilerleyen yıllarda mutlaka bu yarışmaya damga vurabileceğini düşünüyorum. Üçlük yarışmasında Curry, yetenek yarışmasında Jennings biraz heyecanlarına kurban gittiler.

Gecenin en önemli ve prestijli yarışması olan smaç şampiyonasına ise Nate Robinson, DeMar DeRozan, Gerald Wallace ve Shannon Brown katıldı. Yarışma öncesinde büyük favori Shannon Brown'du ama yaptığı smaçlar son derece basit kaldı. Hatta yaptığı çoğu smaçı zaten maç içerisinde yaptığını görüyoruz. Bu performansla insanları çok şaşırttı ve beklentilerin inanılmaz derecede aşağısında kaldı. Gerald Wallace'ın ise yüz ifadesi pek iç açıcı değildi. Hafif sakatlık yaşadığı için bu yarışmada onun da istediği performansı gösteremediğini düşünüyorum. Bu iki isim beklentilerin altında kalınca Nate Robinson ve DeMar DeRozen arasında yaşanan rekabeti izledik. Nate Robinson yine bildiğimiz standart smaçlarıyla finale kaldı. DeMar DeRozen ise ilk turda yaptığı son smaç tam bir final smacıydı. Fazla zorlamasına gerek olmamasına rağmen bu smacı yaptı ve tam puanı aldı ama final smaclarında Nate Robinson, DeRozen'i geçmiş oldu. İşin ilginci Nate Robinson bundan önce kazandığı iki smaç yarışmasını hakettiğini söyleyemeyiz ama bu yarışmayı kazanmayı haketti. Böylece üç kere smaç yarışması şampiyonu olarak tarihe geçen Nate Robinson beklenen açıklamayı yaptı ve bu benim son yarışmam dedi.

1 yorum:

 1. en dünyada birinci
  balkanlarda ikinci
  avrupada üçüncü; en kötü smaç yarışmasıydı. Benim şu espriden bile soğuk bi gece yaşattılar sağolsun bütün herkes. Hepsi nerdeyse maç içinde daha iyi smaç vurabiliyorlar, smaç yarışmasına gelince seyirciye bi gram saygı yok inanamadım olanlara. Howard'ı falan çekti kameramanlar adam "keşke ben katılsaydım" der gibi bakıyordu. Yok arkadaş bi dahaki all-star smaç şampiyonasına "wade-james-josh smith-jr smith-iguodala" arasında olmazsa daha da kalkıp izlemem o yarışayı.

  Gecenin en heyecanlı yarışmasının Shooting Stars olması zaten gecenin nası rezalet olduğunu özetler gibi.

  Yapılması gerken: rookie-sophomore maçıyla aynı gün yetenek yarışmasını yapmak. Stern Efendi (çok seviyorum bu kalıbı telegol yorumcuları ve Hıncal abi sağolsun=) para daha çok kazanalım diye son bi kaç senedir günleri fazlalaştırıp 3 gün yaptığı all-star gecesini, tekrardan 2 geceye düşürmek. Hem rookie maçı zevkli değil, hem yetenek yarışmaları&yarışmacıları çok vasat.

  Daha da acıklısı ise all star maçları bile o 2003'ten sonra izlenecek gibi değil. Stern'ün ne yapıp ne edip buna da bi el atması lazım. Eski heyecan sadece yarışmalarda yok değil, maalesef maçlarda bile yok.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir