6 Mart 2010 Cumartesi

Galibiyet Şenol Güneş'in {Trabzonspor 3-1 Gençlerbirliği}

Gençlerbirliği karşısında galibiyeti bana göre Şenol Güneş getirdi. Gençlerbirliği'nin kontra atak futbolundan vazgeçerek, hücum anlamında Hurşut ve Burhan'ı oyuna sokmasından beş dakika sonra yaptığı Burak Yılmaz & Ceyhun Gülselam değişikliği maçın kırılma anı oldu. Thomas Doll'un cesaretli bir teknik adam olduğu zaten lig boyunca oynadığı futboldan ve hiçbir takımdan çekinmemesinden belli. Bu maçta da yaptığı değişikliklerle bunu kanıtladı, hatta bu maçı da kazanabilirdi. Ama Şenol Güneş'in hücum gücü yüksek Burak Yılmaz'ın yerine defansif orta saha Ceyhun Gülselam'ı oyuna sokmasının ardından Trabzonspor oyunu tutmaya başladı, topa saha çok sahip oldu ve Gençlerbirliği kalesinde bariz etkisini gösterdi. Belki goller 88 ve 90+1'de gelmiş olabilir ama oynanan futbola baktığımızda maç Trabzonspor'un hakkıydı.

Şenol Güneş'in oturttuğu bu sistem uzun vadede Trabzonspor'a başarıyı getiren anahtar olacak. Sahaya dizilişlerine baktığımda 4-3-1-2 oynayan bir takım görüyorum. Burak Yılmaz'ın da takıma katılmasının ardından Umut Bulut'la beraber çift santrafor gibi oynuyor. Arkalarında ise Alanzinho'yu serbest bırakarak ondan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyorlar. Orta sahada ise Serkan Balcı, Colman ve Selçuk İnan zaten sağlam bir üçlü oldu. Defans hattında ve kaleci konusunda da Trabzonspor sorununu çözmüş. Gelecek sezon bu sistem içerisine 2-3 kaliteli futbolcuyla rahatlıkla şampiyonluğa oynayabileceklerini düşünüyorum. Gençlerbirliği ise geçtiğimiz günlerde Thomas Doll ile sözleşme yenileyerek uzun vadede düşündüklerini gösterdiler. Onlarında ellerinde genç ve büyük potansiyel vaad eden bir ekip var. Zaten yıllardan bu yana Gençlerbirliği'nin felsefesi bu olmuştur. Kaliteli genç futbolcular bularak, onları büyük takımlara iyi paralara satmışlardır. Sezon sonunda da Gençlerbirliği'nin elinde bulunan bazı genç yeteneklerin büyük takımlara transfer olacağını düşünüyorum.

Maç hakkında konuşmak gerekirse Gençlerbirliği'nin kadrosu daha çok kontra atağa yatkındı. Zaten ilk yarı boyunca geriden hızlı çıkarak Trabzonspor kalesinde etkili olmaya çalıştılar ve bunu başardılar. Trabzonspor ise 1-0 geriye düşmesine rağmen sistemden ödün vermeyerek beraberliği buldu. Ama maç boyunca karşılıklı ataklar izledik. Sürekli bir mücadele vardı. Yukarıda da dediğim gibi Gençlerbirliği'nin maçı kazanma düşüncesiyle hücum hamlelerine, Şenol Güneş'in Ceyhun Gülselam hamlesi maçı Trabzonspor'a getirmiş oldu. Böylece üç haftadır süren beraberlik serisi bozuldu ve Trabzonspor üst sıralar anlamında çok önemli bir galibiyet elde etmiş oldu.

TRABZONSPOR: 3 - GENÇLERBİRLİĞİ: 1
Stat: Hüseyin Avni Aker
Hakemler: Tolga Özkalfa, Alpaslan Dedeş, Süleyman Özay
Trabzonspor: Onur, Ömer Aysan, Giray, Egemen, Cale (Dk. 82 Ferhat), Selçuk, Colman (Dk. 46 Gabriç), Serkan, Burak (Dk. 67 Ceyhun), Alanzinho, Umut
Gençlerbirliği: Serdar, Orhan, İlhan, Aykut, Mahmut, Vranjes (Dk. 87 Kerem), Sandro, Tozo, Kahe, Serkan (Dk. 60 Burhan), Harbuzi (Dk. 60 Hurşut)
Goller: Dk. 30 Burak, Dk. 89 Gabriç, Dk. 90 2 Umut (Trabzonspor), Dk. 25 Sandro (Gençlerbirliği)
Sarı kartlar: Dk. 37 Ömer Aysan, Dk. 58 Cale, Dk. 81 Serkan (Trabzonspor) Dk. 56 Harbuzi, Dk. 81 Sandro (Gençlerbirliği)

1 yorum:

  1. arkadaşım ilk paragrafını okudum da ben farklı bir maç izledim sanırım..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir