6 Mart 2010 Cumartesi

Kadro Derinliğinin Tatlı Sıkıntıları

Galatasaray bu sezon çeşitli sorunsallardan çok çekti. Önceliği savunma sorunsalına vermek lazım. Geçtiğimiz sezondan bu yana konuşulan durum geriden oyun kurabilme özelliği olan bir futbolcunun takımda olmasıydı ama Meira bekleneni veremedi. Üstüne çeşitli sakatlıklar falan eklenince geçen sezon savunma konusunda gerçekten büyük bir kaos yaşandı. Bu sezon ise geriden oyun kurma becerisi olan bir futbolcu transfer edilmeyince, elde bulunan savunma oyuncularına pozitif futbol aşılanmaya çalışıldı ama bir yere kadar. Servet Çetin ve Gökhan Zan'la bunu başarmak çok zor. Üstelik sakatlıklar falan yeniden sorun olunca Hakan Balta'nın, Mehmet Topal'ın stoper oynadıkları maçları tekrar izledik. Neill'in transferiyle beraber ise geriden oyun kurma sorunu çözüldü gibi görünüyor. Ayrıca o bölgeye çok iyi bir lider oyuncu kazandık. Emre Güngör'ün de sakatlığının düzelmesiyle beraber Rijkaard, kafasında oluşturduğu savunma eksenini kuruyor diyebiliriz. Hala takım savunması anlamında sıkıntı var ve orta sahaya sağlam bir oyuncu daha gerekiyor {takım savunmasını oturtmak adına}. Buna rağmen ligin ilk yarısında oluşan görüntleri pek izlemiyoruz.

İkinci sıkıntı ise santrafor konusu oldu. Baros'un sakatlanmasının ardından Galatasaray'ın iyi gibi görünen futbolu giderek geriye gitti ve Rijkaard'ın sistemi mecburen değiştirmek zorunda kaldığını gördük. Baros'un ardından sırtına büyük yük binen Nonda haliyle bu durumu kaldıramayarak bir anda günah keçisi oldu ve takımdan gönderildi. Bana sorarsanız da Nonda'nın takımdan gönderilmesini son derece olumsuz karşıladım. Santraforsuz süreçte bir ara Kewell santrafor oynadı ve yeniden iyi futbol meyveleri alınıyordu ama onun da sakatlanmasıyla beraber iyi futboldan eser kalmadı. Sonrasında Jo alındı o da sakatlandı derken bayağı bir sıkıntı çekildi. Ama son Kasımpaşa maçında gördüğümüz Jo'nun oynamasıyla beraber Galatasaray'ın futbol anlamında yeniden ileri gitmeye başlamasıdır. Giovani'nin de iyi futbolu bir anda güzel futbol anlamında Galatasaray'a büyük yarar getirdi.

Bunlar olumsuz sıkıntılardı. Sezon boyunca bu sıkıntıları yaşadık ve bu süreçte Avrupa Ligi, Türkiye Kupası gibi organizasyonlara havlu atmak zorunda kaldık. Yalnız ligimizin konumundan mıdır bilinmez ama zirveye oynayan takımların nerede ne zaman puan kaybedecekleri belli olmadığı için zirve yarışına tutunduk, hatta dört puan farkla lider durumdayız. Ayrıca bundan sonra gelişecek süreçte Jo, Baros ve Kewell gibi futbolculardan yararlanacağız.

Şimdi ise Rijkaard'ı başka bir sorunsal mı desek bilmiyorum ama farklı bir durum bekliyor. Bu sezon boyunca eksikler yüzünden kimi nerede oynatacağını düşünen Rijkaard, kadro genişliği sayesinde kimi nasıl, kiminle oynatacağını düşünecek. Son Kasımpaşa maçında etkili bir Jo ve Giovani izledik. Şimdi Baros ve Kewell'ın dönüşüyle kim yedek kalacak, yabancı kontenjanı nasıl hesaplanacak hep birlikte göreceğiz. Neill, Leo Franco ve Elano'nun mutlaka oynayacağını düşündüğümde hücumda iki futbolcu yedek oturmak zorunda. Ama Rijkaard'ın avantajı elinde bulundurduğu kadroda futbolcuların yedek kaldığında pek fazla sorun çıkarmamasıdır. Baros'un ve Kewell'ın bu konuda sıkıntı çıkardıklarını pek görmedim. Ayrıca uzun sakatlıklardan döndükleri için bir süre yedek oturmaları normal. Ama Jo ve Gio'nun da formda olduğunu söylemek mümkün. Benim bu işin içinden çıkmam mümkün değil ve Rijkaard en iyisini bilir demekten başka yol yok. Hücum kadrosuna baktığımda oyunculardan çeşitli kombinasyonlar yaratmaya kalksam farklı bir yazı konusu olur. Sanırım şampiyonluk yolunda en büyük avantaj elde bulunan, geniş ve kaliteli kadro olacak.

2 yorum:

  1. takım savunması konusunda bence elano ve kasımpaşa maçındaki gibi bir ayhan mükemmel olur elanonun yanında pas yapabileceği bir önlibero ( 5-6 tane önliberomuz olmasına rağmen pas konusundaki tek isim ayhandır) elanonun veriminide kat kat arttırır ve bence sezon başından beri en büyük sorunumuz olan geriden oyun kurma problemi neil-ayhan-elano üçlüsüyle aşılır.

    YanıtlaSil
  2. elano ayhan önlibero kombinasyonu pek düşündüğüm bişey değildi ama arkadaşın yorumunu okunyunca neden olmasın der gibi bi ampul balancuğu çıktı başımın üzerinde..ilginçç...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir