7 Mart 2010 Pazar

İşin Sırrı Kaliteli Futbol {Real Madrid 3-2 Sevilla}

Son yıllarda çeşitli takımların oynadığı futbolu göz önüne getirdiğimde Real Madrid'in bu sezon oynadığı kaliteli ve göze hoş gelen futbolun yanından geçmediğini görüyorum. Hücumlar dikine işliyor, asla yana pas, geriye pas, oyun çevirme falan olmadan son derece pozitif futbolla hücum ediyorlar. Real Madrid'in bu hücum gücü çok ayrı bir yazı konusu olduğundan biz Sevilla maçına giriş yapalım. Cm, Fm gibi oyunlarda en sinir olduğum özellik tek kale oynadığım maçlarda, 18-20 ve daha üstü şut atmışken, rakibin bir kere gelip gol atması ve beni yenmesidir. Real Madrid dün gece Sevilla karşısında da az daha bu durumu yaşıyordu. Sevilla maçın başında attığı şok golü ve ikinci yarıda Casillas'ın hatasından gelen şans golü sayesinde 2-0 öne geçti. Ama 60. dakikadan sonra vitesi büyüten Real Madrid, beş dakikada bulduğu iki golle önce beraberliği, sonrasında ise son dakikada bulduğu golle galibiyeti aldı. Bu bir bakıma liderlik golü oldu ve bu sezonun kalanı hakkında bana gerekli mesajı verdi. Görünen bu sezon La Liga'nın en büyük favorisinin Real Madrid olduğu yönünde.

Bu maçın istatisliklerine baktığımda Real Madrid'in 24 gol girişimine karşın Sevilla'nın sadece 2 gol girişimi yaptığını görüyorum. Bu gerçekten çok çıldırtıcı bir rakam. Maç boyunca Cristiano Ronaldo, Higuain, Kaka ve Marcelo ile birlikte müthiş hücum kombinasyonları oluşturdular ama gol gelmedi. Maç 2-0 olduktan sonra ise Guti ve Van Der Vaart hamleleriyle beraber akıncılar edasıyla oyunu kendi şovuna çeviren Real Madrid, 60. dakikadan sonra 3-2 değilde 7-2 falan öne geçse yeridir diyecektim. Ancak Pellegrini Kaka'nın yerine Raul'u oyuna alarak Real Madrid'i yavaşlattı ama buna rağmen son dakikada golü bulmayı başardılar. Düşünün Kaka'nın fazla iyi olmadığı maçta bile Sevilla gibi bir rakip karşısında neler yapabiliyorlar. Bu maçta bol bol Palop ismini duyduk ve o da maç boyunca iyi direndi ama bu hücuma karşı bir yere kadar dayanabiliyorsun. Real Madrid, hücumcuları ile beraber iyi yolda ve liderliği böylece ele geçirdiler. Barcelona tarafında ise bazı sorunlar mevcut. Mesela Ibrahimoviç hamlesinin yavaştan tam olarak uymadığını düşünüyorum. Sezon başında Ibrahimoviç'in transferi sonrasında çok umutlu konuşmuş, hatta çok büyük konuşmuştum ama geri adım atmak zorunda kaldım. Barcelona'nın vitesi yavaş yavaş düşüyor. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterir.

1 yorum:

  1. direkten dönen toplar da cabası..barselona sanki gerileme dönemine giriyor gibi..zaten bi yakaldı mı bu korku ivmeyi artırır gibi gelio bana..real çok ii olmasa da barselona bu yıl zorlanacaktı zaten bu kadar dayanmaları da realin iyi olması karşısındaki hırslarındandı yoksa doydular bir senede..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir