8 Mart 2010 Pazartesi

Serdar Özkan Transfer Sorunsalı

Arda Turan'ın çalım atmayı ondan öğrendim dediği bir futbolcudur Serdar Özkan. 10 yaşında Beşiktaş kapısından içeri girdiğini düşünürsek 13 yıldır Beşiktaş formasını giyiyor. Genç takımlarda büyük potansiyel olarak gösterilmesine, önemli bir yıldız olacak diye gösterilmesine rağmen bugün geldiği nokta Beşiktaş tarafından istenmeyen bir adam noktasıdır. 2002 yılından bu yana A takımda forma giyiyor ve bu süreçte İstanbulspor, A.Sebatspor ve Samsunspor gibi takımlarda da tecrübe kazanması amacıyla kiralık oynadı. Ama asıl patlamasını Ertuğrul Sağlam zamanında yaparak kadronun düzenli bir futbolcusu oldu ve forma şansını buldu. Bu süreçte kimine göre iyi oynadı, kimine göre hiç iyi değildi ama sonuçta forma giyiyordu. Mustafa Denizli'nin takıma gelmesinden sonra ise yine şans buldu, forma giydiği maç sayısı fazla oldu ama bu şansları iyi kullanamayarak bugün yedek kulübesinin derinliklerinde yaşıyor. Bu sezon oynadığı Galatasaray maçını hatırlarsak, Mustafa Denizli bu futbolcudan gizli bir kahraman yaratmayı denedi ama kaçırdığı gollerle sanırım ipleri kopardı. Bu sezon en son oynadığı maça bakınca 26 Ocak'ta Türkiye Kupası maçında Konya Şekerspor'a karşı oynamış ve o tarihten sonra oyuna sonradan bile girememiş.

Serdar Özkan konusunda kesinlikle Mustafa Denizli'ye kızmıyorum. Mustafa Denizli normalde çok fazla eleştirdiğim bir teknik adamdır ve genç futbolcu konusunda son yıllarda müthiş bir isim olduğunu düşünmüyorum. Tamam Necip Uysal'a falan şans vermeye başladı ama bu futbolcu zaten kalitesiyle bir yerlere geldi. Mesela Rıdvan Şimşek diye müthiş bir sağ bek var elinde ama Beşiktaş sağ beki kan ağlamasına rağmen bu futbolcu oynamıyor. Ama Serdar Özkan konusunda birşey söyleyemem. Çünkü kendisine geçtiğimiz sezonda da, bu sezon da mümkün olduğu kadar şans verdi ama olmadı.

Bu futbolcunun özelliklerine baktığımda hareketli, teknik bir kanat futbolcusu. Her iki kanatta da oynayabiliyor ve gününde olduğunda çok tehlikeli bir silah. Kendine mi iyi bakmıyor, kendini geliştirmek için hamle mi yapmıyor bilmiyorum ama geçen yıllarda futbolu fazla gelişmedi. Sürekli ileri gitmesi gereken futbol yaşantısı, geriye giden bir görüntüde. Böyle bir durum oluşunca ise kendisinden büyük beklentileri olan Beşiktaş taraftarları bu futbolcuya sırt dönüyor. Mesela aynı durumu Gökhan Zan için de yapıyorlardı ve Galatasaray'a transfer olduğunda neredeyse göbek attılar. Şimdi Serdar Özkan'ın da sözleşmesi bittiği için çeşitli takımlarla transfer dedikoduları çıkmaya başladı. Mesela Portekiz medyası kendisinden Türkiye'nin Messi'si olarak bahsediyor ve çeşitli takımların bu futbolcuyu almak için yarışta olduklarını söylüyor.

Türk medyası ise Serdar Özkan'ın sezon sonunda sözleşmesi bittikten sonra Galatasaray'a transfer olabileceğini yazmışlar. Gökhan Zan'ın da Galatasaray'a geçmesini göz önüne alarak bu transferin olabileceğini söylemişler. Serdar Özkan, 23 yaşında ve artık gelişmeye açık olmaktan ziyade en azından mevcut yeteneklerini sahaya yansıtabilecek bir futbolcu. Mesela Ayhan Akman'ı ele alırsak, Beşiktaş'a geldiğinde bekleneni verememişti ama Galatasaray'a geçtikten sonra futbolunda devrimler yaparak yıllardır Galatasaray'da kalmayı başardı. Aynı durum Serdar Özkan için de geçerli olabilir mi bilmiyorum. Rijkaard'ın elinde böylesine yetenekli bir futbolcuyu görmek lazım ve sezon sonunda bedelsiz olarak Galatasaray'a gelsin isterim. Hücum gücü kalabalık Galatasaray'da, ama kendi yeteneklerini sahaya yansıtması durumunda mutlaka şans bulacaktır ve çok iyi bir alternatif olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir