4 Mart 2010 Perşembe

Vederson & Milli Takım

İbrahim Toraman konusundan dolaylı Milli Takım'a bir giriş yapmıştık. İbrahim Toraman, Gökdeniz, Fatih Tekke gibi futbolcular bildiğiniz gibi uzun süredir Milli Takım'a alınmıyorlardı ve son kadroda da kendilerini göremedik. Düşündüğüm diğer nokta ise Hiddink'in devşirme futbolculara bakış açısının nasıl olacağı yönünde. Yani Aurelio zamanında Milli Takım'da oynasın mı oynamasın mı diye tartışmalar vardı ama sonucunda Aurelio, Milli Takım'da oynadı ve gayet başarılı oldu. Ama Aurelio dışında Vederson veya Nobre, Milli Takım'a alınmadılar. Nobre zaten şu an form durumuyla Milli Takım'ın 100 km ötesinden geçemez ama Vederson'un Milli Takım'a girme şansı olabilir mi bilmiyorum. Benim devşirme sporcular konusunda düşüncem sabit. TC vatandaşlığı olan ve performansı ile Milli Takım'ı hakeden herkes kadroya alınabilir.

Aslında bu konuda sorun yabancı futbolcunun Milli Takım'ı ne kadar benimseyebileceğinden oluşuyordu. Aurelio'ya baktığımda İstiklal Marşı'nı falan söylüyordu. Ama Colin Kazım'ın bir yanı Türk olmasına rağmen buraları ne kadar sevdiği, benimsediği tartışılır. Bu açıdan bakarsak ülkeyi benimseyen devşirme sporculara kapılar açık olmalı. Bence Vederson'da bunlardan biri. Milli Takım'a baktığımda stoper konusunda olduğu gibi sol bek konusunda da büyük sıkıntılar yaşıyor. Sol bekleri say deseler Hakan Balta derim, birde İsmail Köybaşı.. Caner Erkin de sol bek oynayabiliyor ama ne kadar yararlı tartışılır. O İsmail Köybaşı bile İbrahim Üzülmez'in arkasında yedek durumda. Yani bu açıdan da bakarsak Vederson'u kadroda görmek isterim. Çok ekstra bir futbolcu elbette değil ama kadro genişliği açısından önemli bir yer tutabilir, kendisine ihtiyaç duyulduğunda elinden geleni yapabilir. Zaten kendi açıklamalarına baktığımızda; ''Türk Milli Takımı'nda yeni bir hoca ve yeni bir dönem. Umuyorum ki, Hiddink dönemi benim için yeni bir fırsat olacaktır. Türk Milli Takımı forması giyebilmek benim için büyük bir onur olurdu'' diyor. Daha ne olsun.

4 yorum:

 1. Vederson da alternatiftir ama artık Hakan ve İsmail'in TD'yi aman kim oynasın derdine sokmadan bu bölgeyi kapatmaları gerekir.

  YanıtlaSil
 2. Brezilya A2 olmayalım da iyice. Kendi ülkesinde milli olamayan oyuncuların burada Türkiye forması giymek benim için onurdur demesi komik oluyor bence!

  YanıtlaSil
 3. aurelio takıma monte edileceğinde bu işe sıcak bakıyordum ama, devşirme bir milli takım istemiyorum. futbolun bu kadar sevildiği ve bu kadar oynandığı bir ülkede ön libero bulamayıp brezilyalı oyuncu oynatıyorsak bu bizim ayıbımızdır.

  keza vederson için de aynısı geçerli. brezilya doğumlu adamdan milli takım futbolcusu olmaz, bırakın olmasın. almanyada anne-baba türk çocukların gidip alman milli takımında oynaması ne kadar saçma ise vederson'un "Türkiye" milli takımında oynaması da bir o kadar saçmadır.

  klüp takımını belki imkan olsa 11 yabancı ile doldururum ama milli takımı asla. japonya, arabistan gibi takım içinde "aykırı" bir brezilyalı görüntüsünü hiç sempatik bulmuyorum.

  YanıtlaSil
 4. Ben Vederson Milli Takım'da oynatılsın asla demiyorum. Çünkü o bölgenin alternatifi bol miktarda var. En son Caner Erkin bile sol bek olmadığı halde müthiş performans gösterdi.

  Ama yazı konusu şu. Burada olay Vederson değil. Eğer Aurelio kadroya alınıyorsa hak eden bütün devşirme yapancılar {çok iyilerse ve hak ediyorlarsa} alınmalıdır. Ya da Aurelio'da alınmamalıdır. Aurelio'da çok özel bir futbolcu değil. Bakın Mehmet Topal'ın önünü kesiyor bir bakıma.

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir