18 Nisan 2010 Pazar

Mustafa Denizli'nin Kehanetleri {Fenerbahçe 1-0 Beşiktaş}

Mustafa Denizli'nin kehanetleri meşhur. Özellikle geçtiğimiz sezon geleceği iyi analiz etmesiyle falan çok konuştuk. Neredeyse bütün söyledikleri çıkmıştı. Ama bu sezona baktığımızda tahminlerinin aksi yönde bir gidişat oldu. Bir de beklenmedik sürpriz 11'leri vardır. Bizler kafamızda Beşiktaş 11'i yaratırız falan ama Mustafa Denizli ters köşe yapmayı sever. Bu sezon sürpriz 11'lerinin de çok iyi işlemediğini görüyoruz. Olmazsa olmaz denilen, bu maçı mutlaka kazanmak zorundayız dedirten maçlarda son derece defansif 11'ler ile Beşiktaş'ın kazanamadığını görüyoruz. CSKA Moskova maçında da bu olmuştu, Fenerbahçe karşısında da bunu izledik.

Neydi Beşiktaş'ı Beşiktaş yapan özellikler?

Güçlü savunması, sağlam orta sahası ve mücadeleci kanat oyuncuları. Bu anlamda Ekrem Dağ'ın eksikliğinin Beşiktaş'ın en büyük handikapı olduğunu söylemek mümkün. Onun olmayışı bir anda bütün stratejiyi değiştirdi. Herkes Holosko veya Serdar Özkan'ı 11'de beklemesine rağmen İsmail Köybaşı sol tarafta oynadı. İsmail Köybaşı sol tarafta oynayınca Tello ise sağ kanada çekildi. İşte yanlış burada başlıyor, çünkü Beşiktaş'ın sistemi bu değil. 4-3-2-1 gibi oynanan sistemde Beşiktaş'ın başarılı olması çok zor. Fenerbahçe'nin orta sahasını sürekli övüyorum. Çünkü Emre Belözoğlu ve Selçuk Şahin ikilisinin yanına içe kat etmeyi seven, mücadele gücü yüksek Özer Hurmacı ve Mehmet Topuz da eklenince güçlü bir hat oluşuyor. Bu hattı Galatasaray maçında kaderi değiştirmişti, bu yüzden Mustafa Denizli de Ernst, Fink ve İbrahim Toraman'ı bir arada oynatarak orta saha üstünlüğünü kazanmak istedi. Aslında zaman zaman bunu başardı ama hücumda yaşanılan organizasyon sıkıntıları Beşiktaş'ın elini kolunu bağlamış oldu. Tello hiç alakası olmadığı yer olan sağ kanatta kayboldu, İbrahim Üzülmez & Köybaşı son derece uyumsuzdu. Bunun üstüne 3-0 öndeymiş gibi Uğur İnceman'ın orta sahaya girmesi, ancak maçın sonlarında Serdar Özkan ve Holosko hamleleri gelince mağlubiyet kaçınılmaz oluyor. Hem de neredeyse pozisyon bile bulamadan.

Girişi Beşiktaş'la yapmak istedim. Çünkü Fenerbahçe adına konuşulacak değişik bir durum yok. Oynaması gerektiği gibi oynuyorlar, şampiyonluk için sağlam adımlar atıyorlar ve büyük maçlarda nasıl oynanması gerektiğini son yıllarda müthiş bir şekilde başarmış durumdalar. Alex'in erken golüyle beraber bu maçta ipleri ellerine aldılar ve öyle götürdüler. Zaten hücumda sıkıntı yaşayan Beşiktaş'ı iyi savunmayla tamamen bitirdiler. Özer, Emre Belözoğlu, Mehmet Topuz ve Selçuk Şahin rakibe iyi bastı, sürekli mücadele halindeydiler. Farkı arttırmak adına pozisyonlar var ve dediğim gibi bu maçı kazanmak adına herşeyi yaptılar. Öyle Barcelona misali süper bir futboldan falan bahsetmem çok güç ama şampiyonluk yolunda, kritik haftalarda böyle oynanması gerekiyor.

Hakem konuşmayı ise pek sevmem ama bu maçta biraz değinmek lazım. Çünkü maçın ağırlığını kaldıramadığı gibi, çığrından çıkmasını da sağladı. Mesela İbrahim Toraman ve Vederson'a verilen kırmızı kartlar. Son derece gereksiz. Ernst dirsek mi atıyor Emre Belözoğlu senaryo mu yazıyor. Bu tartışılır. Çünkü maç boyunca o tip pozisyonlar sürekli oldu ve düdük çalmadı. Ama maçın sonunda bitse de gitsek psikolojisi hakim olmuş olmalı ki kırmızı kartlar havada uçtu. Bilica'nın 90 dakikayı tamamlamasına ise çok şaşırdım. Ayrıca Bilica demişken ona ayrı bir yazı yazmak gerekiyor. Çünkü bunu haketti. Penaltı pozisyonunda yaşadığı macera inanılmazdı. Petrol mu arıyor bilmiyorum ama şark kurnazlığının böylesini ilk defa gördüm.

FENERBAHÇE: 1 - BEŞİKTAŞ: 0
Stat: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Hakemler: Hüseyin Göçek, Baki Tuncay Akkın, Serkan Gençerler
Fenerbahçe: Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Lugano, Bilica, Andre Santos, Mehmet Topuz, Selçuk, Emre, Özer (Dk. 75 Vederson), Alex, Güiza (Dk. 85 Semih)
Beşiktaş: Rüştü, İbrahim Kaş (Dk. 46 Uğur), Sivok, Ferrari, İbrahim Üzülmez (Dk. 81 Serdar), İbrahim Toraman, Fink (Dk. 85 Holosko), Ernst, İsmail, Tello, Bobo
Gol: Dk. 2 Alex (Fenerbahçe)
Kırmızı Kartlar: Dk. 88 Ernst, Dk. 90 3 İbrahim Toraman (Beşiktaş), Dk. 90 3 Vederson (Fenerbahçe)
Sarı Kartlar: Dk. 17 Selçuk, Dk. 65 Bilica, Dk. 67 Volkan Demirel, Dk. 79 Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Dk. 20 İsmail, Dk. 41 Bobo, Dk. 86 Sivok, 90 6 Rüştü (Beşiktaş)

2 yorum:

  1. Futbol kuralları usül kitapçığının 17. maddesinin c bendinin 3. fıkrasında net olarak şu ifade yer almaktadır””bir futbolcu oyun kuralları haricinde rakip takıma dezavantaj sağlayacak şekilde ‘oyun alanının, kale direklerinin, korner bayraklarının veya topun’ herhangi bir kısmında değişiklik yaparsa ve hakem bu futbolcuyu gerektiği anda cezalandıramamış ve futbolcunun yaptığı değişiklik onarılmamışsa, bu futbolcunun takımı hükmen yenik sayılır.

    YanıtlaSil
  2. kurallar konusunda haklısın ama hakem gidip düzeltti eşilen kısmı maalesef..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir