20 Nisan 2010 Salı

O da Geldi Geçti {Suat Usta}

Bir ara Hollanda'da yıldızını parlatan futbolcular çok ünlüydü. Mesela Fatih Sonkaya'nın ününü sürekli duyuyorduk. Çok iyi bir sağ bek, büyük yıldız olacak falan. Bu popülaritenin neticesinde Beşiktaş'a gelmişti ama bir sezon oynadıktan sonra ortalıklardan kayboldu. Şu aralar Kayseri Erciyesspor'da ismini duyuyorum. Ama Fatih Sonkaya'nın Türkiye'ye gelmesi 2004/2005 sezonunda olmuştu. Yine aynı Hollanda'lı lejyonerler halkasında olan Suat Usta'nın Galatasaray'a transferi ise 2002/2003 sezonunun devre arasında gerçekleşti. Bildiğiniz gibi o sezonun başında bir transfer kaosu yaşanmıştı. Neyin yeniden yapılanmasıydı bilmiyorum ama yaz döneminde bir ara her dakika futbolcular geliyordu. Sonrasında bu yapılanma mı desek bilmiyorum ama kaos devam etti ve ligin devre arasında Haim Revivo, Abel Xavier, Volkan Arslan ve Suat Usta takıma katıldı. Suat Usta ise özellikle sağ beke ihtiyaç duyularak yapılmış bir transferdi. Çünkü Ümit Davala'dan beklenen verim alınamamış ve Sarr ile yollar ayrılmıştı.

Fatih Terim, ligin devre arasında transfer ettiği bu futbolculara hemen forma şansı vermiş ve onları kullanıyordu. Ligin ikinci devresinin ilk 3-4 maçında Suat Usta'yı sağ bek olarak izledik ama bu futbolcunun asıl bölgesi stoperdi. Kendisi her ne kadar bir dönemden sonra ''kaleye geçsem bile oynarım'' moduna geçmesine rağmen beklediği şansları bir türlü bulamadı. Buna rağmen beklediğimden daha uzun Galatasaray forması giymeyi başarmıştır. Fatih Terim'le geçirdiği 1.5 sezonda aradığını bulamadı, Hagi ile de 1.5 sezon geçirdi ama yine kayıplardaydı. Hatta Gerets döneminde bile Ağustos ayına kadar takımda kalmayı başarmış ama artık bir noktadan sonra yollar ayrılmıştı. Tabii Galatasaray'dan sonra Ömer Erdoğan ise yeniden yaradılış destanını yazamadığından Konyaspor, Antalyaspor, Sakaryaspor, Çaykur Rizespor ile Anadolu turunu tamamlayıp, en son kendisi Bakü semalarında görülmüştü.

Suat Usta aslında yetenekli bir futbolcuydu diyebilirim. Yani Galatasaray bu adamı transfer ettiğinde çok kötü bir iş yapmadı. Ama Suat Usta malesef Galatasaray'ın ağırlığını kaldıramadı. Özellikle Ümit Karan ve Volkan Arslan'la beraber gece gezmeleri, hatta barlarda Karadeniz türküleri falan okuma dönemini hala unutmadım. Buna rağmen fazlasıyla şans buldu. En azından kendini kanıtlamaya yetecek sürede takımda kalmayı başardı. Sağ bek denendi, stoper falan oynadı ama beklenen patlamayı yapamadığından takımdan ayrılmış oldu. Galatasaray'a geldiğinde 21 yaşındaydı ve o dönemlerin en gözde genç futbolcularından birisi olmuştu ama olmayınca olmuyor.

Not: Kendisinin bir tane Galatasaray formalı resmini bulamadım :)

3 yorum:

  1. Bu geldi geçti yazıları süper oluyo, nostalji gibi, ellerine sağlık. Yalnız bugün kavgayla ilgili birşeyler yazcaksınız dimi?

    YanıtlaSil
  2. 22 de yayında yazdım o olaylarla ilgili birşeyler.

    YanıtlaSil
  3. Severdim suat usta'yı revivo ile birlikte bursaspor maçında yıldızlaşmıştı ama tıpkı o dönemler revivo, felipe, de boer, prates gibi adamların başına gelen şeyler onunda başına gelmişti.. Olmadı, tutunamadı.. Belki hollanda'dan geldiği için "neden geldim istanbul'a" şarkısını söylüyordur..

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir