10 Nisan 2010 Cumartesi

Sinemaskop {Başka Dilde Aşk}

"İki insan konuşmadan anlaşabilir mi?" Bu slogan ile duymuştuk filmin Aralık'ta gösterime gireceğini. Sırf bu slogan bile filmi merak ettirmeye, sabırsızlıkla bekletmeye yetmişti. 18 Aralık'ta gösterime girmesinin üstünden tam 5 ay geçmişti ki filmi izleme fırsatı buldum önceki gün. Yani 18 Nisan'da. Öncelikle filmi izledikten sonra bana, en çok hitap eden tarafı, Galatasaray Kürek Takımı'nın adının kullanılması ve filmin sonlarına doğru takımın bir şampiyonluk kazanmasıydı. Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bunun dışında yeni nesil erkek oyuncular arasında en çok beğendiğim isimlerden birisi olan Mert Fırat'ın filme olan katkısı yadsınmaz bir gerçek olarak gözümüze çarpıyor. Rolünü adeta bir kostüm gibi üzerine giymiş. Saadet Işıl Aksoy, keza çok başarılı ve genç bir oyuncu. Filmde de kendisini çok beğendiğimi eklemek istiyorum. Birbirini gerçekten seven iki insanın hikâyesinden ziyade, yani kuru bir aşk filmi olmasından ziyade, aşkın arkasında anlatılan olay ve verilen mesaj bambaşka. Aynı dönemde vizyona giren Kıskanmak ve Başka Dilde Aşk'ı birer gün arayla seyretim. İki filmden Başka Dilde Aşk'ın anlatımı ve oyunculuğu bana daha sıcak geldi Kıskanmak'a nazaran. Ki iki film arasından yalnız bu filmi yazmamdan da anlaşılmıştır. Filmle ilgili bilgiler vermek gerekirse;

Yapım Yılı : 2009
Vizyon Tarihi : 18 Aralık 2009
Yönetmen : İlksen Başarır
Görüntü Yönetmeni : Hayk Kirakosyan
Müzik : Erdem Yoruk, Uğur Akyürek, Erdem Yörük
Yapımcı : N. Bunhan Bengi, Murat Şenol, Cihat Bakır
Senaryo : İlksen Başarır, Mert Fırat
IMDB Puanı : 7.2
Resmi Sitesi : http://www.baskadildeask.com/
Süresi : 1 saat 38 dk
Oyuncular : Saadet Işıl Aksoy , Mert Fırat, Emre Karayel, Lale Mansur , Timur Acar ,Ayten Uncuoğlu, Metin Coşkun, Şebnem Köstem, Tuğrul Tülek ve Tuna Kırlı

Konu: Onur'un hayatı kürek takımından arkadaşı Vedat'ın doğumgünü partisinde Zeynep'le tanışmasıyla değişir. Kalabalık ve gürültülü bir barda hiç konuşmadan geçen gecenin sonunda Zeynep, Onur'un işitme engelli olduğunu öğrenir. Ama bu durum Zeynep'i Onur'dan uzaklaştırmaz. İşiyle, ailesiyle sorunlar yaşayan Zeynep, yaşadığı çevreyi sorgularken birazda bilmediği bir dünyanın meraklıyla unuttuğu ceketini bahane ederek Onur'u görmeye gider.
Babasının annesini aldattığını öğrendikten sonra bu durumu kabullenemeyip evden ayrılan Zeynep, bir çok iş değiştirdikten sonra çağrı merkezinde çalışmaya başlar ama ağır çalışma şartlarından ve karşılığında kazandığı paradan çok mutsuzdur. Bütün gün telefonda tanımadığı insanlarla konuşmak zorunda kalan Zeynep konuşmadan anlaşabildiği Onur' la huzur bulacağına inanır.
Bu ilişki kendilerini ve hayatı sorgulayan Zeynep ve Onur için bir sınav olacaktır.


Filmden çok bahsetmek isteyip kimsenin heyecanını kaçırmak istemiyorum. Bulup izlemenizi şiddetle öneririm. Zira müzikleriyle, konusuyla, senaryosu ve oyunculuklarıyla son zamanların en iyi yerli yapımlarından bir tanesi ile karşı karşıyayız. İnsanın gözleri dolu dolu oluyor ister istemez. Sadece finaliyle de değil üstelik.. Bir çok yerde kendinizden geçiriyor. Tavsiyem yalnız izlemeniz. Ama birisiyle de izleyecekseniz bu elele izleyebileceğiniz ve yanında ağlamaktan çekinmeyeceğiniz biri olsun. Film bitince birbirinize bambaşka gözlerle bakacağınızdan da şüpheniz olmasın. Son olarak filmin amacına uygun olarak, altyazılı yapılmış olmasından ötürü yapım ekibini de tüm benliğimle tebrik ederim. Filmde dinlediğimiz şiir ve filmin fragmanıyla başbaşa bırakırım. İzlemeye niyetlenir de izlerseniz yorumunuzu beklerim. İzlediyseniz zaten bekliyorum.

Sana büyük bir sır söyleyeceğim korkuyorum senden
Korkuyorum yanın sıra gidenden pencerelere doğru akşam üzeri
El kol oynatışından söylenmeyen sözlerden
Korkuyorum hızlı ve yavaş zamandan korkuyorum senden
Sana büyük bir sır söyleyeceğim kapat kapıları
Ölmek daha kolaydır sevmekten
Bundandır işte benim yaşamaya katlanmam
Sevgilim..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir