7 Mayıs 2010 Cuma

Sinemaskop {2012}

Gerilim filmlerini genel olarak pek sevmesem de felaket senaryolu diye nitelendirilen filmleri çok seviyorum. 2012 de bu filmlerden birisi oldu izledikten sonra. İzlemek ile izlememek arasında bir hâyli gidip geldikten sonra merakıma yenik düştüm. Şimdiki fikrim ise iyi ki izlemişim yönünde. Depremler, kasırgalar, yer kabuğu çatlamaları kısacası doğal afetleri bol bol izliyorsunuz bu filmde. Türü de bize bunun haber veriyor zaten. Filmdeki ses kalitesine ve efektlere hayran kalabiliyorsunuz izlerken. Öyle ki heyecandan bir çok yerde kendinizi kastığınız bile oluyor. Yani bana bunlar olmuştu. Bir de sığ bir yorum almıştım filmle ilgili, izlemeden önce, yorumda diyordu ki arkadaş; "izlenecek bir şey yok. Tam yıkılmak üzere olan bir yere geliyorlar kurtuluyorlar. Başka yerde patlayacak gibi oluyorlar ordan da kurtuluyorlar. İkinci bölümüne girmedim bile!" E aklı evvel, ne olacaktı peki? Filmin ilk 20 dakikasında başrol ölecekti de kalan 2 saatte ne izleyecektin. Kabul, filmde başrolü üstlenen ailemiz her beladan felaketten kılpayı kurtuluyor. Ama bu felaket filmlerinin klişesidir. Filmdeki bir diğer klişe ise 21 Aralık 2012'deki o kıyametten çoğunlukla Amerika halkının ve paralı olanların kurtulduğu. Bu ikisi dışında izlenesi bir film.

Filmde 3 gemi dolusu insan kurtuluyor koskoca dünyada. İster istemez ben ne olurum öyle bir şey olsa diye düşünüyorsunuz. Aldığınız cevap malesef pek içaçıcı olmuyor. Kendi adıma söylemem gerekirse; ben böyle bir durumda her türlü ölürüm. Hani doğal afetlerden kurtulsam bile korkudan ölürüm yani.. O insanların kurtulduğu 3 gemiye de Nuh'un Gemisi misali hayvanlar falan alınıyor. Orda bir kontak attı bende. Hayvanların kaplayacağı yere bilmem kaç yüz bin insan daha gelir işte falan demişim istem dışı. Tabii duyan da olmadı birlikte izlediklerim dışında. Filmin en keyifli karakteri ise felaket bölgesindeki radyocu arkadaştı şüphesiz. Yaptığı araştırmalar ve ele geçirdikleri neticesinde tüm olacakları önceden bilenlerden birisidir devlet adamları dışında. Fakat malesef bir yanardağ patlamasında göz göre göre kendisini kaybettik. Filmin son sahnesinde tarih baştan başlıyor. Bu çok ince bir güzellik olmuş. Yani tarih sıfırlanıyor kurtuldukları günden itibaren. 28 gün sonunda da kurtuldukları güverteye çıkarak yeniden gün ışığına kavuşuyorlar. İnanılmaz keyifli film olmuş bence. Anlatmadığım bir şey kaldı mı düşünüyorum. Sanırım yok.. Açın izleyin. Bir şey kaybetmezsiniz diyorum sadece. Filmden kısa kısa bilgilere gelirsek;

Yapım: 2009 ABD, Kanada
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Psikolojik
Yönetmen Senaryo ve Yapımcı: Roland Emmerich
Süre: 2 saat 22 dakika.
Gösterim Tarihi: 13 Kasım 2009 (Ülkemizde)
Oyuncuları: John Cusack, Amanda Peet, Danny Glover, Thandie Newton, Woody Harrelson.

Konu: Büyük bütçeli felaket filmlerinin değişmez yönetmeni Roland Emmerich yine benzer bir yapımla karşımızda. Bazı teorisyenlere göre 21 Aralık 2012 tarihinde dünyanın sonunun geleceğini öngören Maya medeniyetinin bu öngörüsünün doğru çıktığı bir geleceğin anlatıldığı 2012 adlı filmde insanların hayatta kalma mücadelelerine tanık oluyoruz. Filmin kadrosu oldukça sağlam: John Cusack , Thandie Newton , Woody Harrelson , Amanda Peet , Danny Glover , Oliver Platt ve Chiwetel Ejiofor ilk göze çarpan isimler.


Son olarak elbette fragman;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir