16 Haziran 2010 Çarşamba

Brezilya 2-1 Kuzey Kore {Brezilyalılıktan İstifa}

Brezilya denince benim aklıma güzel futbol, klas hareketler, muhteşem goller, izlemeye doyulamayan hücum organizasyonları gelir. Bu sistem bazen şampiyon olur, bazen olmaz ama Brezilya budur. Bütün Dünya'da bu yüzden kendi ülkeleri olmadıkça genellikle Brezilya'yı tutar. Tamam Dunga'nın yaratmak istediği sisteme falan saygım var ama Brezilya bu değil. Kontrollü oynayan, fazla tempo kurmayan, garanti sonuçları seven bir takım haline geldiler. Ronaldinho ''bensiz Dünya Kupası olmaz'' derken çok haklıymış. Bu adamı zamanında formsuz diye takımdan kesen Dunga'nın Kaka'yı, Elano'yu, Melo'yu hangi form grafiğine göre değerlendirdiğini merak ediyorum. Bütün bunlara rağmen kendilerini şampiyonluk adayı görüyordum, bu gruptan garanti lider çıkarlar diyordum falan ama Kuzer Kore karşısında izlediğim Brezilya'nın işi çok zor. Hatta bu gruptan da lider çıkmak öyle kolay olmayacak. İlk yarıda pozisyon bile bulamayan, topu sürekli geveleyen hatta Kuzey Kore'nin üstlerine gelmesine mani olamayan bir Brezilya izledik. Rakip Kuzey değil de Güney Kore olsa çok farklı bir ilk yarı sonucu görebilirdik. İkinci yarıda ise Brezilya biraz futbol oynamaya niyetlenip, Kuzey Kore'nin direnci düşünce skoru bulmayı başardılar ama buna rağmen Kuzey Kore'nin golüne engel olamadılar, hatta son 2-3 dakika bile sıkıntı yaşadılar. Brezilya bu olmamalı. Bugün Maicon ve Bastos müthişti ama gerisi gerçekten boş küme. Bir de Kuzey Kore karşısında çift ön libero falan oynuyorsun. Gerçekten Brezilya beni şaşırtmaya devam ediyor. Bu futbollarıyla Fildişi ve Portekiz karşısında da işlerini zor görüyorum.

Kuzey Kore ise gösterdikleri bu dirençle beraber gönüllerin takımı olma yolunda önemli bir adım attı. Kapasiteleri ölçüsünde oynayabilecekleri en iyi sistemle oynuyorlar ve yapabileceklerinin limitlerini aşmış durumdalar. Onlar için zaten bu turnuvada başarıdan öte, izole oldukları Dünya'ya biz de varız mesajı vermeleri, Brezilya & Portekiz gibi ülkelere karşı oynamaları falan çok önemli. Bu yüzden onlar kötü oynamış, iyi oynamış falan fazla önemli değil. Mühim nokta Kuzey Kore'nin kendini yeniden Dünya'ya kanıtlama çabasıdır. Ama ilk yarıda gösterdikleri bu dirençte ''biz keklik değiliz'' mesajı oldu. Kapalı kutu dediğimiz bu ülke böylece kutusunu açtı ve grupta belirleyici faktör olabilir. Tabii bu konuda da böylece yanılmış oldum.

Bu arada sizce Maicon attığı golde kaleye şut mu attı, yoksa bir şans golü mü?

6 yorum:

 1. Bu Kaka milli takımda oynuyorsa Ronaldinho'nun çok ok rahat oynaması gerekir. 1982'den bu yana hiçbir zaman Brezilyalı olmadığım senden daha rahatım :)

  YanıtlaSil
 2. Kalecinin açıldığını gördü bence, bilinçli vurdu.

  YanıtlaSil
 3. maicon değilde bizim oğlan 1 gol 1 asist yaptı şaka gibi:)

  YanıtlaSil
 4. Ben kendimi bildim bileli Almanya'yı tutmuşumdur hep :) Brezilyalılıktan istifa derken bu takım bizim bildiğimiz Brezilya değil, o anlamda dedim :)

  YanıtlaSil
 5. Brezilya bu maçı küçük bir rakip karşısında basit bir hazırlık maçı havasında ele aldı ve zaten o etkiledi maçı. Kuzey Kore ise inanılmaz derecede motive olmuş şekilde hırs ve tutkuyla başladı maça.

  Brezilya'nın gerçek performansı bu değil. Ama bu performansla giderlerse Portekiz karşısında değil belki ama Fildişi Kıyısı karşısında çok zorlanabilir.

  YanıtlaSil
 6. bilinçli vurdu... ve de çok güzel vurdu

  YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir